Ha a mars nem véd a kozmikus sugárzás ellen, akkor miért mondják a dokumentumfilmekben, hogy majd idővel légkört fognak fejleszteni növényekkel, meg különböző technológiákkal?
Itt csuklóznak körbe-körbe, nincs logikus válasz egy sem.
Discovery channel meg ismeretterjesztő szórakoztató fércművek félinformációi.
A Marsnak kevés a tömege a kisebb molekulasúlyú gázok megtartásához. A Szén-dioxid 44g/mol molekulasúlya elég ehhez, a nitrogéné és az oxigéné nem. Ugyanígy nem marad meg a metán és a vízgőz sem, és ha lenne, az ammónia és a kén-hidrogén sem. A mágneses tér hiánya pedig pontosan a kérdező által részletezett fotokémiai bontó hatást fogja eredményezni a magaslégkörben, bármilyen előállított atmoszféra esetén. Nem véletlenül néz ma ki úgy a Mars, ahogy. Egyértelműen volt rajta korábban folyékony víz, nagy tömegben, mára ez már a múlté.
Amúgy felfoghatatlan mennyiségű gáztömegekről lenne szó, ha csak a jelenlegi atmoszférát szeretnénk a földi 1 bar nyomásúra növelni. A Mars légköre ezred bar nyomású, azaz jó közelítéssel ipari vákum! (a nagysebességű meteorokat némileg fékezi, meg arra elég hogy kialakul benne egy halvány időjárás, de az időnként a sapkákba lefagyó-és visszapárolgó széndioxidon kívül ami okoz némi homokvihart, más légkörzése nincs).
hipotézissel, persze ott is lehetne algateleppel oxigént termelni, amely a magaslégkörben ózonná alakulna, és védene az UV sugárzás ellen. Azonban a mágneses tér hiánya, ahogy a kérdező is mondja, teljesen védtelenné teszi a bolygót a kozmikus sugárzással szemben és ezt nem nagyon lehet megváltoztatni.
Hozzáteszem szén-dioxidból oxigént előállítani nem lehetetlen, de eléggé stabilis, szén-oxigén kettős kötéseket kell kémiailag felszakítani a molekulában ehhez, amely meglehetősen energiaigényes. Ilyen távolságban a Mars felszínére eljutó napenergia csak 1/3-1/4-e a földiének.
Amúgy ne csak az energiát nézzük, 32g oxigén amely légköri nyomáson közelítőleg 25 liter, a marsi viszonyok közt 25 m3 levegőben van. Egy ember nyugalomban kb. napi 700g oxigént fogyaszt, azaz ennek 22x-esét, 550m3 légkör megtisztítása naponta és 1 embernek. Nem lehetetlen, de egy kolónia méreteben gondolkodva, amelyről vizionálnak, elképesztő feladat elé állítja a technikát.
Ezért lenne jó vizet találni nagyobb menniységben, mert abból a bontás során származó hidrogén egyrészt energiacellákba lenne jó, másrészt sokkal sűrűbb és koncentráltabb az oxigéntartalma a vízjégnek.
(amely ott, tegyük hozzá nem nulla fokon fagy meg, és az alacsony nyomás miatt ha szabaddá is kerülne, rögtön elpárologna). A közetek kötött, 0,1-0,5% víztartalma jól jönne (mélyebb rétegekben), oda lehetne állomásokat telepíteni ezt kinyerni. A mikrometeorok miatt mindenképp be kell menni a föld alá. Jó lenne aktív vulkánt vagy hidrotermális feláramlást találni, ez megoldhatná az energianyerést, de nincs ilyen a Marson, a tektonika is leállt milliárd évekkel korábban. Halott, kopár bolygó,
elsősorban a kis tömege és gyors kihűlése miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!