Fölveszel egy egyenest. Rá szerkesztesz egy 60 fokos szöget (kijelölsz az egyenes egy pontot (A) - körződet beleszúrod és elmetszed az egyenest (B)- majd beszúrod a körződ B-be és ugyan azzal körző nyílással "húzol" egy vonalat (e) a vonal mellett- majd A-ból a körződdel elmetszed e-t = ez a 60 fokos szög)
a kezdeti vonalad amire ezt szerkesztetted 180 fok - 180-60= 120. Meg van a hatszöged egyik szöge. Ezt még 5ször megismétled.
Sajnos az első válaszoló elnézte: nem hatszög, hanem HÉTszög a kérdés:
Euklideszi szerkesztéssel pontosan nem lehet szabályos hétszöget szerkeszteni.
Itt van egy szerkesztési eljárás, ha jelölt vonalzót használsz és még egy közelítő szerkesztés is: [link] (Ezzel közben megelőztek…)
Természetesen szögmérővel is lehet közelítően szerkeszteni.
Egy általános eljárás szabályos n-szög euklideszi szerkesztésére (hétszög esetén körülbelül annyira pontos, mint a Wikipédián olvasható, viszont szerintem annál egyszerűbb):
1. Egy kör AB átmérőjét 7 egyforma szakaszra osztod.
2. Az átmérőre egy szabályos háromszöget emelsz, legyen ennek harmadik csúcsa C.
3. C-t egy egyessel összekötöd az átmérőn az A-tól számított második osztóponttal.
4. Az utóbb behúzott egyenes és az kör AB átmérőjének C-vel átellenes oldalán levő metszéspontja legyen M.
5. Az AM szakasz közelítőleg a szabályos hétszög egyik oldala. Még 5-ször ráméred a körre, az M-től indulva az A felől még 2-szer, és az A-tól indulva ellenkező irányban még 3-szor meglesznek a hétszög csúcsai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!