Ha a föld geoid, akkor miért ábrázolják nagyon sok helyen szabályos gömbnek?
Többféle értelmezése van a geoidnak.
Az egyik pontosan megegyezik a Föld valós alakjával, ami egy lapított gömb. (Utánaszámolhatsz, hogy mennyire lapított. Elhanyagolhatóan keveset, szemmel nem lehet megkülönböztetni egy gömbtől.)
A másik az a térbeli alakzat, amit hogyha hozzárendelnénk a földhöz, akkor azonos pontokon azonos lenne a gravitációs gyorsulás, az viszont már tényleg nem gömb.
A Föld geoid alakú, és ha középen félbevágod kapsz egy ellipszist.
Az egyenlítői és a poláris sugár az érdekes. Ezek az ellipszis fél tengelyei.
Na most a két sugár:
6378 és 6356 km.
Az egyik 0,35%-al nagyobb a másiknál. Vagyis ez az ellipszis MAJDNEM egy kör. A test pedig MAJDNEM egy gömb.
Egy 0,5%-nál kisebb eltérést rajzon nem tudsz értelmesen ábrázolni.
A geoid egy nagyon bonyolult, matematikailag nehezen értelmezhető alakzat. Ennél egyszerűbb a forgási ellipszoid. De a Föld kielégítően értelmezhető gömbként ilyen kis felületen mint a Földgömb.
A térképeken, síkban történik az ábrázolás.
Na nézzük sorban a fogalmakat és a végére nagyjából érthetővé válik miért gömbként ábrázoljuk (bocs, hosszú lesz):
1. Gömb kontra forgási ellipszoid: A Föld, ahogy azt előttem is írták a gömbnél kicsit lapultabb, úgynevezett forgási ellipszoid. Namost ez a lapultság annyit tesz, hogy a Föld átlagos átmérője az egyenlítőnél nagyobb, mint ha erre merőlegesen néznénk (azaz poláris lapultság). Eközött a kettő között a különbség kevesebb, mint 20 kilométer.
Ez egy 30 centis földgömbön ábrázolva nagyjából 1 mm különbséget jelent, tehát senki nem venné észre.
2. Geoid: Ha megkérdezi valaki, hogy milyen a Föld alakja, akkor természetesen mindenki rávágja, hogy geoid, de ez az átlag embert szerintem eléggé félrevezeti. Ha a Földre ránézünk (hegyekkel, völgyekkel, stb...) akkor amit látunk, az NEM a geoid.
A geoid egy úgynevezett gravitációs potenciálfelület, lényegében ez a tengerszint. Tehát egy olyan felület, amin ha végigsétálunk, akkor soha nem érezzük azt hogy felfele, vagy lefele megyünk, mert a ránk ható gravitációs gyorsulás nem változik. Ez tehát a Föld fizikai/gravitációs alakja, ami nem teljesen egyezik meg a forgási elipsziddal.
A geoid legnagyobb eltérése a forgási ellipszoidtól 120 méter!! Ez egy 30 centis földgömbön ábrázolva nagyjából 0,005 mm lenne. (A legnagyobb eltérés!)
3. Végül a Föld "valódi" alakja. Az amit hegyekkel, mindennel együtt látunk... ott ugye, ha az óceánokat meghagyjuk úgy ahogy vannak, akkor a legnagyobb "kiemelkedés" megközelítőleg 9km. Ez egy 30 centis földgömbön 0,4 mm-es csúcs lenne, szóval még azt is csak egy kis piszoknak éreznénk az egész gömbön.
Bocs, hogy hosszú lett. A lényeg tehát, hogy ha okosak és műveltek akarunk lenni, akkor a Föld alakja geoid... de egyébként meg lényegében gömb. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!