Mire jó, és hogy működik a szűrőkocka a fluoreszcens mikroszkópban?
A fluorescens mikroszkópiában (és általában a fluorescens módszereknél) problémát jelent, hogy a nagy intenzitású gerjesztőfény nehezíti a gyenge emittált fény detektálását. Ezért mindenféle trükköket alkalmaznak, hogy ezt a kettőt elválasszák egymástól. A mikroszkópiás módszereknél gyakran használnak szűrőkockát, ami nemcsak, hogy hullámhossz szerint képes a fényt átereszteni, hanem a fény útját is megfelelő irányban módosítja. Többnyire ez azt jelenti, hogy az oldalról jövő gerjesztő fény útját 9o fokban megtörve a minta felé irányítja. A minta felől érkező emittált fényt azonban az eltérő hullámhossz miat átengedi a detektor felé.
Itt egy szűrőkocka, amin lehet követni, hogy kb. merre megy a fény:
1) Jobbról jön a gerjesztő fény
2) A 45 fokos féligáteresztő tükrön lefelé megy a minta irányába.
3) A minta felől (alulról) jövő fényt a tükör átereszti a detektor felé.
Érdemes az egész optikai rendszert áttekinteni:
Komoly, hogy maga a gerjesztő fény is az objektíven keresztül megy lefelé... majd ugyan ott jön felfelé az a fény, amit nézünk. Ezzel a módszerrel magát a gerjesztő fényt is ugyan úgy fókuszáljuk, mint a mintából érkező fényt.
És persze van egy csomó szűrőkocka, mind egy bizonyos áteresztő-visszaverő tulajdonsággal, amik közül az ember aszerint választ, hogy éppen milyen fluorofórjai vannak a mintában.
"1) Jobbról jön a gerjesztő fény "
Persze balrol jon. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!