Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A modern tudománynak van...

A modern tudománynak van álláspontja arról, hogy milyen hosszúságú lehet a világűr?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 11. 17:57
 1/6 anonim ***** válasza:
A legelfogadottabb nézet szerint az univerzum véges kiterjedésű, de nincs határa. Azaz véges térrészt foglal el, de mégsem lehet soha kilépni belőle.
2013. ápr. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A kérdés pontosan úgy szól, hogy milyen hosszú a benne húzható leghosszabb egyenes. Mielőtt körbeérne...


Jelenleg ezt még nem tudjuk. Vannak vizsgálatok - az eddigi eredmények egy minimumméretet mondanak, amelynél a világegyetem biztos, hogy sokkal nagyobb.

2013. ápr. 11. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Már hosszabb mint amikor a kérdést feltetted.
2013. ápr. 11. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
syntax error, a kérdés értelmetlen
2013. ápr. 11. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 lindmayer ***** válasza:

persze

a tudósok erre elkezdik kutatni eurómilliárdokból ezt a kérdést, és 10 év múlva eljutnak egy válaszig

2 hét múlva jön a cáfolat, miszerint nem a hosszúságát számolták ki, hanem csak a széllességét

XD

2013. ápr. 12. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A hosszúság fogalma elég értelmetlen, ha az Univerzumról beszélünk, de sebaj.


Az általunk észlelhető Univerzum egy nagyjából 46 milliárd fényév átmérőjű gömb. Ez furcsa lehet, mert ha az Univerzum ~13 milliárd éves, akkor elméletileg csak egy 13 milliárd fényév átmérőjű gömböt láthatnánk, mert ez az a legnagyobb távolság, ahonnan az eddig eltelt idő alatt eljuthat hozzánk a fény. Ez igaz, de az Univerzum tágul, de nem "közönséges" tágulással, mint egy robbanás esetén, hanem úgynevezett metrikus tágulással, ami azt jelenti, hogy maga a tér növekszik mindenhol, egyenletesen, tehát az Univerzum bármely pontjában állva úgy érzékelhetjük, hogy pont mi vagyunk a valaha történt robbanás középpontjában. A nagyon messze lévő galaxishalmazok már a fénysebesség többszörösével távolodnak tőlünk, de ez természetesen nem sérti a relativitáselméletet, mert semmi sem mozog a fénynél gyorsabban, csak a két objektum közötti út hossza növekszik nagyon gyorsan. Tehát a valaha 13 milliárd fényévnyire lévő galaxisok mára már 46 milliárd fényévre vannak tőlünk, ezek ősrégi múltját figyelhetjük meg itt a Földön. Innen jön tehát az észlelhető Univerzum határa, ami ezen kívül van, annak a fénye ugyan elindult felénk, de sosem érhet ide, mindig csak messzebb kerül. Azt, hogy ezen a hatalmas gömbön kívül "mi van", nem lehet pontosan tudni. Az bizonyosnak látszik, hogy a négydimenziós téridő önmagába záródik, vagyis nem lehet kiérni az Univerzum peremére, mint ahogy egy gömb felszínén futkozva sem érünk el el semmilyen "véget".

2013. ápr. 12. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!