Valaki segítene nekem megérteni a kémiai egyenletet?
Előzőnek: Ha nem tudod jól, akkor rosszat ne írj!
Kérdezőnek: fogj egy periódusos rendszert, és keresd meg benne a Nátriumot (Na) és a Klórt (Cl), közben jegyezd meg azt a számot, hogy 8.
Következő lépés, hogy megállapítjuk az elemek vegyértékét. Ez azt jelenti, hogy ennyi "kapoccsal" kapcsolódnak egymáshoz. Ha az elem bal oldalon van, akkor annyi a vegyértéke, ahányadik oszlopban van, ha az elem a jobb oldalon van, akkor annyi a vegyértéke, mint amennyi kell az oszlopszámtól az előbb megjegyzett 8-ig.
A Nátriumot (remélem közben) megtaláltad az első (I.) oszlopban, a Klórt pedig a hetedik oszlopban (VII.)
Tehát a Nátrium is, és a Klór is egy vegyértékű (7+1=8)
Ezért ami keletkezik, annak a képlete NaCl
Most írd fel:
Na + Cl2 = NaCl
Ez így még nem jó, mert bal oldalon 2 db Klór van, jobb oldalon meg csak egy. Javítsuk:
Na + Cl2 = 2 NaCl
Javul, de még nem az igazi: most jobb oldalon van két Nátrium, bal oldalon meg csak egy. Javítsuk:
2 Na + Cl2 = 2 NaCl
Most jó, kész az egyenlet.
Ha egyéb problémád is van, (pl. számítások) írj nyugodtan majd segítek.
Megpróbálom. Ha nem érthető valami, szólj.
Indukjunk el jó messziről. A kémiai egyenlet egy reakciót ír le. Olyan, mint egy recept: 1 kanál cukor + fél citrom leve + 2 dl víz = limonádé.
A kémiai egyenleteknek azonban van egy nagyon különös tulajdonsáuk: az elemek arányát nem lehet megváltoztatni, azaz nem lehet édesebb limonádét csinálni. Ehhez sajnos vagy nem sajnos, ismerni kell hozzá azokat a valamiket, amikből az egyenlet áll. Ha tehát Na meg Cl van az egyenletben, akkor tudni kell, hogy a Na meg a Cl hogyan viselkedik, mik a tulajdonságaik. Számunkra kettő vagy három tulajdonság fontos, attól függően hogy elem vagy vegyület vesz részt a reakcióban:
- Az elemek esetében tudni kell az előfordulási formát. Hiába kell neked 1 db klóratom, mivel a klór mindig Cl2 formában, azaz kétatomos molekulában jár. Szerencsére a legtöbb elemi molekula kétatomos, kivéve néhány kivételt (N3, S8).
- Mind az elemek, mind a molekulák esetén tudni kell az összes elem vegyértékét, azaz hány kötésre képes (ez igazából a következő ponthoz ad segítséget).
- Tudni kell, hogy milyen rekció játszódik le közöttük.
Az egyenlet első szabálya, hogy mindkét oldalon ugyanannyinak kell szerepelnie minden atomból.
Nézzük a te példádat:
Na + Cl2 = NaCl - Ez így még nem jó, mivel a baloldalon 2 klóratom van, a jobbon meg csak egy. Akkor mit szólunk mondjuk ehhez?
Na + Cl2 = NaCl + Cl
Az egyenlet második szabálya, hogy sose írunk a képződési oldalra olyat, ami NEM képződik. A fenti egyenlet azt sugallná, hogy nátriumból meg klórból nátrium klorid meg atomos klór keletkezik, ami nem igaz.
Akkor jólvan, nézzük ezt:
2 Na + 2 Cl2 = 2 NaCl + Cl2
Bár ha feleslegben adjuk a klórgázt (azaz több klórgázt adunk, mint amennyi szükséges az adott mennyiségű nátriummal való rekacióhoz), akkor valóban marad meg klórgáz. A harmadik szabály viszont az, hogy az egyenletet csak a végbe menő reakcióra írjuk fel, a felesleges anyagot nem vesszük bele. Azaz minek írjunk mindkétoldalra több klórt, mint szükséges. Mivel az előbb a jobb oldalon egy klór molekula megmaradt, ezt mindkét oldlalból elvesszük:
2 Na + Cl2 = 2NaCl
Megvan a két nátrium, a két klór, mindkét oldalon. A reakció így megy végbe, a kiindulési anyagokat az előfordulásuknak megfelelő formában (atomos/molekula) írtuk fel.
Kb ennyi. Kérdés?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!