Nem értem a Kémiai egyenletet?
Mindig az elején akadok el, amikor rendezem az egyenletet!
Vagy legjobb lenne, ha leírnátok, hogyan is kezdjek hozzá!
Előre is köszönöm!
Gondolom egyszerűbb egyenleteket vesztek, nem a bonyolultabb, ox. szám alapján redezhetőeket.
Pl: C2H6 + O2 = CO2 + H2O
Az első lépés az egyenlet felírása. Utána megkeresed azokat az atomokat, amelyek a központiak (általában a H, O és egyéb gyakoriságú elemek nem ide tartoznak, ezért ezekkel csak később kell foglalkozni) Itt amivel foglalkoznod kell a C.
Mint látod a bal oldalon 2 C atom van, így jobb oldalon is kettőt kell venni.
C2H6+O2=2CO2+H2O
Tehát:
2 C - 2 C ide tehetsz egy pipáz.
Számolod tovább: 6 Hidrogén van a bal oldalon, jobb oldalon csak a vízben van H, és kell 3 vízmolekulát venni, hogy 6H legyen.
C2H6+O2=2CO2 + 3H2O
Mostmár csak az oxigének száma van hátra:
Bal oldal: 2
Jobb oldal: 7
Tehát 7:2=3,5 molnyi oxigént kell venni.
C2H6 + 3,5 O2 = 2 CO2 + 3 H2O
Általában az egyenletekben egész számokkal dolgozunk, ezért kettővel beszorozzuk az együtthatókat.
2 C2H6 + 7 O2 = 4 CO2 + 6 H2O
Az a baj, hogy sokan azt iszik, hogy a kémiát értei kell, holott nem. A kémiát MEGTANULNI kell sajnos. Az egyenletrendezéshez tudni kell, hogy milyen reakcióban pontosan mi keletkezik. Minden egyes reakciót külön-külön meg kell tanulni, nem lehet kilogikázni (vagyis részben lehet, de ezt most felejtsük el). Ez ugyanolyan mint a történelemben az évszám: egyszerűen meg kell tanulni, hogy 1066 vagy 1222.
Tehát pl MEGTANULJUK, hogy a szén égése hogy zajlik:
van oxigén meg szén, és keletkezik szén-dioxid. Azt is megtanuljuk, sajnos nincs mese, hogy melyiket hogy kell leírni. A szén-dioxid nem CO, nem C2O, nem C3O2, hanem CO2. És így tovább, a bonyolultaknál is, ahol esetleg a nevéből nem lehet kitalálni. A nátrium szulfát az nem NaSO3, nem Na3SO4, hanem Na2SO4.
Tehát már tudjuk, hogy a szén égéséhez mi kell, és mi lesz belőle:
C + O2 = CO2
Megszámoljuk, hogy a két oldalon ugyanannyi van-e minden atomból: egy szén, két oxigén. OK, nem kell hozzányúlni.
Vagy nézzük a kén égését, amihez kén meg oxigén kell, és lesz kén-trioxid:
S + O2 = SO3
Itt az egyik oldalon 1 kén és 2 oxigén van, a másikon 1 kén és 3 oxigén.
Ilyenkor baj van, mert a bal oldalra nem írhatok O3-t, hisz az oxigén kétatomos molekulaként vesz részt az égésben, nem pedig ózonként (O3) Nem írhatom azt se, hogy S + 3O, hiszen az oxigén nem atomosan vesz részt, hanem kétatomos molekulaként. Márpedig a kémiai egyenlet nem egy fantázia-egyenlet, amibe azt írok amit akarok, hanem a valóságnak megfelelő valami. Szóval ha az oxigén kétatomos molekula (O2), akkor nyilván nem elég belőle egyet venni, hanem többet kell. Vegyünk pl kettőt:
S + 2O2 = SO3
Megint nem jó, mert most meg 4 oxigén van a bal oldalon, amivel nem tudunk elszámolni. Az az oxigén nem tűnhet el a rendszerből, le kell írni a "sorsát", ha már egyszer felvettük a bal oldalra.
Legyen mondjuk így:
S + 2O2 = SO3 + O
Na ez az egyenlet OK, minden oldalon van 1 kén és 4 oxigén. Csakhogy a valóságnak nem felel meg, mivel a kén égése során nem keletkezik atomos oxigén.
De akkor mi a fenét csináljunk, ha nekem 1 kénhez 3 oxigén kellene, de az oxigéneket kettes csomagban árulják? Vegyünk hát egy helyett 2 ként, amihez tehát 3 helyett 6 oxigén kell, és mivel a 6 az már páros (tehát maradék nélkül kijön a kettesével csomagol oxigénből), máris bolfogok vagyunk:
2S + 3O2 = 2SO3
Hogy mit hogyan kell leírni, azt valóban tanulni kell. De az egyenletek rendezéséhez, sőt a molekulák felírásához is elég megérteni, hogy hogyan kapcsolódnak az atomok molekulákká.
A bal oldalon azt kell megnézni, milyen anyagok vannak, ebből kiderülhet, hogy miféle reakcióról is van szó. Ha például oxigén van jelen, az rendszerint égésre utal, tehát a bal oldalon a jobb oldalon szereplő elemek égésekor keletkező vegyületeket érdemes felsorolni. Ha savakat vagy lúgokat látsz, akkor feltehetőleg sav-bázis reakciókról van szó, stb. Ha a bal és jobb oldal anyagait letisztáztad, akkor elkezdesz sakkozni: anyag nem veszhet el, és nem keletkezhet, tehát a bal és jobb oldalon minden atom mennyiségeinek meg kell egyezni, ehhez különféle szorzótényezőket vehetsz igénybe. Igazából ezt legjobban sok-sok egyenlet rendezésével lehet elsajátítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!