Mi az élet? Mi az, ami egy kupac kémiai elemet (szén, oxigén, nitrogén, hidrogén, kén stb. ) élővé tesz?
De ezzel feltételezed, hogy az egysejtűeknek is van lelkük, ami kétségbe vonható.
És egy nagy kérdés, honnan jön a lélek? Mi az igazából? meg hasonlók
A kérdésedre nem tudni a választ ! Semmilyen tudományág nem tudja rá eddig választ , valamint semmilyen vallási magyarázat nem elég kielégítő !
A lélek nem energia !!! -> testetlen szubsztancia ami nem egy fizikailag vizsgálható dolog ! Nem szabad a fizikában használatos kifejezéseket belekeverni ! a lelken semmit nem lehet mérni, tehát nem beszélhetünk energiáról !
Nem tudni hogy micsoda, az is előfordulhat, hogy nincs is olyan, de ezt is még kutatják. A mesterséges intelligenciával foglalkozók sokat tudnak erről mondani, valamint a pszihológusok akik eleve úgy tanulják az embert manapság mintha az egy biológiai robot lenne.
Szembe kell nézni a gondolattal, hogy lehet, hogy azok vagyunk, bár ez szomorú lenne. A "lélek" helyet inkább azt kéne mondani, hogy van bennünk valamiféle "misztikum" ami a döntéseink és gondolataink karakterisztikájában nyilvánul meg. ( =>> + genetika + életünk felhalmozott tapasztalatai ... )
Az élettel kapcsolatban sok kérdést fel lehet tenni, nem csak materiális szempontból ! például azt hogy
* mit is nevezünk életnek? (nyiss fel egy értelmező szótárt, meg fogsz lepődni)
* Mikortól mondjuk azt, hogy valami "él" ? (kő, növény, kutya, ember)
* Élnek-e igazából azok az emberek akik reggel a villamoson találkozom ?
* Mit jelent számukra az, hogy "élni" ?
* Rájöttek-e már arra, hogy élnek ?
Ez inkább filozófiai síkú... Szerintem ezeken is el kell gondolkodni...
Remélem sikerült segítenem ! vagy jobban összezavarnom :)
Szia !
Eszembe jutott még valami! 21:55-es voltam.
A kérdésedre még mindig nem tudom a választ, viszont eszembe jutott egy biológiai leírás, 7-8 életjelenség ami definiálja hogy mi élő (biológiai szempontból).
A biológia 7 (8) életjelenséget definiál. A 8. a halál, de ez nem hivatalos.
ezek:
1. Homeostasis: Regulation of the internal environment to maintain a constant state; for example, electrolyte concentration or sweating to reduce temperature.
2. Organization: Being structurally composed of one or more cells, which are the basic units of life.
3. Metabolism: Transformation of energy by converting chemicals and energy into cellular components (anabolism) and decomposing organic matter (catabolism). Living things require energy to maintain internal organization (homeostasis) and to produce the other phenomena associated with life.
4. Growth: Maintenance of a higher rate of anabolism than catabolism. A growing organism increases in size in all of its parts, rather than simply accumulating matter.
5. Adaptation: The ability to change over a period of time in response to the environment. This ability is fundamental to the process of evolution and is determined by the organism's heredity as well as the composition of metabolized substances, and external factors present.
6. Response to stimuli: A response can take many forms, from the contraction of a unicellular organism to external chemicals, to complex reactions involving all the senses of multicellular organisms. A response is often expressed by motion, for example, the leaves of a plant turning toward the sun (phototropism) and by chemotaxis.
7. Reproduction: The ability to produce new individual organisms either asexually, from a single parent organism, or sexually, from at least two parent organisms.
(ha ezt nem tudod annyira kigöbözni akkor az első hivatkozásban katt a magyar nyelvre és ugyanezt megkapod magyarul, viszont angolul pontosabban vannak általában leírva)
vita van a tudósok körében arról, h a vírusokat élőnek tekintsék e, noha nem mutatják mind
a 7 életjelenséget. Pl nem tudnak reprodukálódni vmilyen gazdatest nélkül.
a 8. életjelenség felveti azt a gondolatot, hogy létezik e vmi ami él, de mégse hal meg. ez megint filozofikus egy kicsit ... :)
hivatkozások :
Szeretettel ajanlom mindenki figyelmebe az alabbi weboldalt,azok szamara,akik valoban szeretnenek magyarazatot kapni,az elet miertjere es hogyanjara!
23:39-es hozzászóló.
Ez mind szép és jó. De mitől van ez?
Mi az a "jelenség", ami képessé tesz valamit a szaporodásra?
Nem az a kérdés, hogy miben nyilvánul meg az élet, vagy hogy mit nevezünk élőnek (bár ez is elvezethet a válaszhoz), hanem az, hogy ami él, az mitől él. Mi teszi élővé az élőt?
Ok, az egyik válasz lehet az, hogy az, hogy mi annak mondjuk. De lássuk be, ez elég gyenge lábakon áll!
"Mi teszi élővé az élőt?
Ok, az egyik válasz lehet az, hogy az, hogy mi annak mondjuk. De lássuk be, ez elég gyenge lábakon áll!"
Nem áll gyenge lábakon. Az "élő" egy elvont fogalom. Vagyis akkor mondjuk, hogy F élő, ha F-re igaz néhány jellemző, ti. az, hogy anyagcserét folytat, szaporodik stb. Hogy mit nevezünk anyagcserének és szaporodásnak, vagy mit nevezünk egy szervezetnek (hol a határa, hol kezdődik a környezet), az konvenció kérdése. Ugyanúgy, ahogy síkháromszöggé valamit az tesz, ha igaz rá, hogy mondjuk 3 szöge van, 3 oldala van, belső szögeinek összege 180 fok. Nem kell külön még valami, ami háromszöggé teszi, ha ezek megvannak. Azért élők az élő dolgok, mert olyan a felépítésük, hogy életjelenségeket bírnak mutatni. Pl. aprólékosan le van írva, hogy a DNS-molekula hogyan kettőződik stb. Mindez kémia, a kémiai reakciókat pedig az atomelméletből lehet megérteni, ami fizika. A fizikai törvényeknek pedig nincs további miértjük, azok vannak és kész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!