Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség az illem és az...

Diavolino44 kérdése:

Mi a különbség az illem és az erkölcs között?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 1. 20:58
 1/3 anonim ***** válasza:
Az erkölcs szerintem mélyebb.
2013. ápr. 1. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

az erkölcs belülről jön erkölcsös ember erősen követi azt amit ő jónak lát (de persze mást is mindenki a saját erkölcsei alapján ítél meg), az illem pedig csak egy kultúra, azaz emberek szokásainak ismerete és követése.


inkább a törvényt (vagy jogot) és az erkölcsöt lehetne sztem összehasonlítani, ahol szintén ez a lényeg, az erkölcs az az hogy szerinted mi a helyes, a jog pedig hogy a társdalom szerint mi a helyes. Egy jó társadalomban az emberek erkölcsét követi a jog/törvény.

2013. ápr. 2. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az erkölcs végső soron bizonyos célok elfogadása, és/vagy elvetése. Elvetem a másik ember megölésének, megbántásának, átverésének célját. Fontosnak tartom, hogy úgy boldoguljak, hogy az ne mások rovására történjék. Ha ezeket a célokat akarom elkerülni/követni, akkor egy csomó dolgot meg kell tennem, másokat pedig el kell kerülnöm, eszerint kell viselkednem. Így tulajdonképpen - akár öntudatlanul - egy normarendszer szerint élek, amely persze kismértékben a körülményektől függően változik. Ezt a normarendszert lehet erkölcsnek nevezni.

Az illem egyfajta viselkedési forma. Az erkölcsből következik, annak egy megvalósítási eszköztára. Nem illik gyengébbet verni, mert azt az erkölcs normarendszere mások bántásának tekinti. Nem illik társaságban böfögni, mert az másokban kényelmetlen érzést kelthet. Illik határozottan, de nem hivalkodóan kezet fogni, mert ez az erkölcs normarendszerében a mások iránti tiszteletet és bizalmat fejezi ki.

2013. ápr. 2. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!