Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kihűlés és a fagyhalál közt...

A kihűlés és a fagyhalál közt mi a különbség? A kihűlés mindig legalább részben megfagyással is jár? (pl kéz, láb) Akiket otthon találnak meg kb 5 fokos házban, van vmi fagyási sérülésük?

Figyelt kérdés

2013. márc. 31. 20:00
 1/3 anonim ***** válasza:
A kihűlés (hipotermia) szerintem a fagyhalál hivatalos elnevezése. Mivel a kihűléshez nem szükséges a fagypont alatti hőmérséklet, ezért fagyási sérülés kialakulása sem szükségszerű.
2013. márc. 31. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A kihűlés nem jelent feltétlenül halált.
2013. márc. 31. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A kihűlés és a fagyhalál közt mi a különbség?

[link]

[link]


Az emberi szervezet normális hőmérséklete 36 és 37 °C között van, amelynek csökkenése hipotermiás (kihűléses) állapothoz vezethet.

Kihűlésről általában akkor beszélünk, ha a maghőmérséklet vagyis a végbélben mért hőmérséklet 35 °C alatti.



A kihűlés mindig legalább részben megfagyással is jár?


A halál nem annyira fagyás, hanem kihűlés következtében áll be, hiszen míg a fagyás általában lokális folyamat (fülre, orra, kézre stb) , a kihűlés az egész szervezetet érinti.

A kihűléses halálhoz nem feltétlenül kell fagypont alá csökkennie a hőmérsékletnek, azaz nem kell fagyási sérülés hozzá feltétlenül. Nyáron is kihűlhetsz kora hajnali órákban (részegek gyakori halála). Fagyási sérülésről akkor beszélünk, amikor a hideg hatására szövetroncsolódás következik be. A fagyási sérülés során a sejtekben lévő víz megfagy és a kialakuló jégkristályok súlyosan roncsolják a sejteket, amely az esetek többségében azok halálához vezet (nyilván függ attól hogy milyen fokú a fagyás).

DE!!!

Fagyási sérülés azonban nemcsak fagypont alatti hőmérsékleten következhet be!!! Fagypont felett néhány fokkal a hajszálerek összehúzódással védekeznek, melynek következtében a perifériákon jelentősen lecsökken (pl bőr), vagy akár meg is szűnik a vérellátás.

/a legkisebb erekben vérrögök keletkezhetnek, melyek az adott erek elzáródását, a keringés megszűnését eredményezi/ Az így kialakuló oxigénhiány- és tápanyag hiány szintén sejthalált okoz.


Összegezve:

vagy a jégkristályok roncsolják a sejteket, vagy ennek hiányában oxigén+tápanyag hiány lép fel ( illetve enzimatikus folyamatok is lelassulnak- ezeknek a 36-37 fokos meleg az ideális, így számos életfolyamat lelassul). A fagyhalál biztosan kihűléssel jár (ha nem extrém pl folyékony nitrogénes), viszont a kihűléshez nem feltétlenül jár fagyhalállal.


[link]

[link]

[link]


Akiket otthon találnak meg kb 5 fokos házban, van vmi fagyási sérülésük?

Ez így megválaszolhatatlan.

A kérdés az lenne, hogy amikor 5 fokban megtalálták, akkor előtte volt-e alacsonyabb, ennek az infónak a hiányában annyit tudsz mondani, hogy oxigén+tápanyag hiányból adódóan lehetne fagyási sérülése pozitív hőmérsékleten is, ha nem is negyedfokú az.

2013. ápr. 1. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!