Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi a különbség erkölcs és...

Mi a különbség erkölcs és morális között?

Figyelt kérdés
2011. jan. 23. 11:09
 1/6 anonim ***** válasza:
77%
Az első főnév, a második melléknév.
2011. jan. 23. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Asszondja a wikipédia:

"Az erkölcs vagy morál fogalma alatt mai köznyelvi szóhasználatunkban a magatartásunkat befolyásoló, általunk (vagy a társadalom által) helyesnek tartott, olyan szabályok összességét értjük, amelyek túlmutatnak a jog és az egyéb írott szabályok keretein. "

Tehát erkölcs = morál.

2011. jan. 23. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:

A tanárom szerint hülyeség, és a kettő nem ugyan az... Most akkor mi az igazság?! lol...

(Amm helyetesítés volt irodalom órán) 16f

2012. febr. 2. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:

Nyíri Tamás az etika alapjainak tárgyalásakor így ír e témáról: „A latin "mos" - ebből ered a morál - alapjelentése „akarat”. Mégpedig elsősorban az objektív értelemben vett akarat, ami szokásban erkölcsben, törvényben nyilvánul meg. Távolabbi értelemben a mos jelentheti az egyén akaratát is, szemléletét és lelkületét, de mindig vonatkoztatva a szokásra, erkölcsre és törvényre.


Az erkölcs kifejezést inkább az egyes egyén erkölcsiségére, az erkölcsi renddel való egyezésére használhatjuk, így az egyéni morál és a társadalmi erkölcs ugyanannak a dolognak két oldalát jelenti, és attól függően, hogy melyik végéről közelítjük meg ugyanazt a kérdéskört, használjuk az egyik vagy a másik fogalmat.

2013. febr. 28. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Pokol Béla:

"... úgy foglalhatjuk össze az erkölcs fogalmát, mint a társadalom közösségének bevett meggyőződéseit, normáit és értékeit tagjai viselkedéseit illetően a jó és a rossz, illetve a helyes és a helytelen dimenziójában. Miután a társadalomban felnövekvő egyén szocializálja ezeket a meggyőződéseket, normákat és értékeket ezek belső döntési meghatározókká válnak nála, és a lelkiismeretben összegződik ezek működése, bűntudatot kiváltva az egyénben, ha az egyes szituációkban viselkedésében eltért ezektől, vagy jó lelkiismeretet biztosítva, ha ezekkel egyezően cselekedett, és ez megsokszorozza cselekvési energiáit. Az erkölcs mellett a „morál” kifejezést az egyes egyén erkölcsiségére, az erkölcsi renddel való egyezésére használhatjuk, így az egyéni morál és a társadalmi erkölcs ugyanannak a dolognak két oldalát jelenti, és attól függően, hogy melyik végéről közelítjük meg ugyanazt a kérdéskört, használjuk az egyik vagy a másik fogalmat."

[link]

2015. okt. 25. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 kiroaa válasza:
A latin "mos, moris" -ból jön a móresre tanítani kifejezés, amit személlyel kapcsolatban használunk.
2023. jan. 6. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!