Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik a fotonokkal, ha...

Mi történik a fotonokkal, ha mondjuk egy kocsi 100 km/h-val megy, és felkapcsolja a lámpát?

Figyelt kérdés
Még nem tanultam modern fizikát, de nagyon érdekel ez a tananyag. Pont most láttam egy filmet, és elgondolkoztam, hogy ilyenkor mi is történhet? Azt tudom, hogy a világegyetemben semmi tömeggel rendelkező test nem lehet gyorsabb a fénysebességnél. (lehet hogy rosszul fogalmaztam) Tehát, ha már alapból van mondjuk 100km/h-s kezdősebessége, akkor már elméletileg fénysebesség+100 km/h-nal kéne lennie a fotonok sebességének. Persze tudom, hogy ez nem így van. Esetleg valaki letudná írni, hogy miért?
2013. ápr. 1. 19:07
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Laikusként én azt mondanám, hogy nem szabad erre ráhúzni azt a példát, amikor mozgó testről kilövünk egy puskagolyót, mert a fény az teljesen más, mint egy puskagolyó(vagy akár csak egy atomot nézve is).
2013. ápr. 1. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Nem tudni miért!(még)
2013. ápr. 1. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
61%

Semmi nem történik a fotonokkal és az első egy hülye mert pontosan lehet modellezni egy puskagolyóval is a fényt .Láttál már lézer vágót? na az pont úgy lövöldözi a fotonokat a tárgyra mint egy gépfegyver és el is nyomja azt pont úgy független attól hogy nincs nyugalmi tömege a fénynek . A fény tömege a sebességében rejlik.


A kérdésed meg abszolút laikus ahogy a két válaszoló is .


Tök mindegy mennyivel megy a kocsi , ha fénysebességgel menne és felkapcsolsz egy lámpát ,a fénye akkor is fénysebességgel fog terjedni a lámpából ugyanis a valóságban nincs kitüntetett abszolút téridő koordináta rendszer hanem minden egyes atom önálló életet él a saját kis téridő koordinátarendszerében .


A valóságban a km/h is helytelen fizikai egység mivel nem létezik abszolút idő koordinátarendszer vagyis már az autódnál sem igaz az hogy a sebességeket símán összeadhatod ,ha így tennél akkor két 0,8x fénysebességgel közlekedő autó egymással szembe 1,6x fénys el menne ,ez pedig nonszensz .


Alap hibád hogy te is a Newtoni tudásoddal próbáltad meg értelmezni a valóságot ,márpedig a valóság az Einstein i spec rel.

2013. ápr. 1. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Mr. Harmadik professzor, ha tudnál magyarul, akkor felfogtad volna amit írtam, ami pont ugyanaz, amit te is összegeztél az utolsó mondatodban. De örülök, hogy hiányos értelmezési tudásoddal, meg a példám egésze helyett egy részét kiragadva próbálsz okoskodni, nagyon aranyos, bár érvelésből megbuktál:)


Mellesleg egymáshoz viszonyított relatív sebesség lehet több, mint a fénysebesség, ez teljesen más, mint egy adott dolognak a saját sebessége.

2013. ápr. 1. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
21%

mr négyes látszik hogy laikus vagy és nem is mondtál semmi mást mint hogy nem ugyan az mint egy puskagolyó ,de a többi is hülyeség inkább maradj a kaptafánál.


Olyan nincs hogy lehet gyorsabb a fénysebességnél egymáshoz viszonyítva relatívan ,össze vissza hablatyolsz ez látszik csak nem tom minek.


Mivel hogy relatív a világ azaz minden létező részecske így a fény is ,a mozgássebességeket nem adhatjuk össze simán .

A képlet :a+b/1+ab ahol a és b a két vizsgált mozgó anyaghalmaz.

Természetesen a és b sebességet km/h ból át kell váltani fénysebességre mivel az óra már megbeszéltük hogy nem abszolút létező.


Na mutasd már meg hol jön ki neked nagyobb fénysebesség érték mint 1?

2013. ápr. 1. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

És másodjára se sikerült felfogni, gratulálok:)


Akkor idézném magam: "amikor mozgó testről kilövünk egy puskagolyót"


Ebből te a nagy eszeddel kiragadtad azt, hogy puskagolyó.

Aztán meg mégis ugyanazt állítod a végére amit én, mégpedig hogy a Newtoni fizikát ide nem lehet alkalmazni, de az általam leírt példa is onnan van, ezért nem alkalmazható ugyanazon a módon ahogy ott (szimplán összeadva a két mozgó tárgy sebességvektorát).


Ráadásul jön még egy értelmezési hiba (hanyadik is ez?), sehol nem írtam, hogy valami is gyorsabb a fénynél, amit írtam az az, hogy egymáshoz viszonyított sebesség lehet nagyobb, erre nincs semmilyen korlát. Ha két foton megy szembe egymással, azok egymáshoz képest igen is kétszeres fénysebességgel közelednek.


Ha a te állításod lenne helytálló, akkor ez a két foton csak a fénysebesség felével közlekedhetne, de akkor minden foton ennyivel menne, nehogy véletlen megsértsék a fizikai törvényeidet, ha szembejön velük egy másik foton, viszont emiatt meg akkor már egyből más a fénysebesség értéke, amit aztán megint felezhetünk, és az idióta felfogásod miatt ezt a végtelenségig lehet húzni, aztán kilyukadunk ott, hogy a fotonok állnak. Hah...



Ennyi értetlenkedés után elég kétséges, hogy te értesz valami komolyabb dologhoz is, a félrebeszélésen kívül.

2013. ápr. 1. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"ugyanazt állítod a végére amit én, mégpedig hogy a Newtoni fizikát ide nem lehet alkalmazni"


Te mégis a fénysebességgel haladó fotonokra alkalmazod a newtoni mechanikában érvényes sebesség-összeadási szabályt.

2013. ápr. 2. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Mert a fotonnak nincs tömege, a képlet pedig azon testekre van, amiknek van, mivel azoknak változni fog az eltelt idő is, ezért kell más képlet a kiszámításához. Ha a fénysebességhez közelítve ugyanúgy telne az idő, akkor jó lenne a sima képlet is.


Na meg ha ez érvényes lenne a fotonokra is, akkor megint bekerülnénk egy végtelen csapdába, ahol a végén az jön ki, hogy a fotonok állnak.

2013. ápr. 2. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Sz..Á.. válasza:

Elnézést, hogy okoskodom itt egy kicsit! Legfeljebb kiderül, hol tévedek...

Az első észrevételem az, hogy miért pont a fotonokkal mi történik? Miért nem a fénnyel úgy általában?

Mert ugyebár a fénynek van hullám természete és részecske természete alapból, elválaszthatatlanul. Tehát, ha a fényt mint hullámot nézzük, beláthatjuk, hogy nem "szükséges" neki gyorsabban menni attól, hogy a fényforrás mozog a terjedése irányában. Pl. a hang is ilyen. De a hang a levegőben (vagy más közegben) terjed, és a terjedési sebessége függ a közeg mozgásától.

A fény azonban terjed a vákuumban is, ahol úgy tudjuk, "nincs semmi". A kérdés nyilván erre az elméleti esetre vonatkozott. Nos, a fény terjedési sebességének tulajdonsága ellentmond a "józan észnek", ugyanis a fény terjedési sebességét MINDEN esetben ugyanannyinak mérik. A "minden eset" alatt azt értem, hogy függetlenül a fényforrás, illetve a mérőberendezés mozgásától a fény terjedési irányához képest. Azaz, ha az a bizonyos autó áll, és egy berendezés folyamatosan méri a fényszórójából induló fény sebességét (valahol távol), ugyanannyit fog mérni akkor is, miközben az autó elkezd gyorsítani, és egyre nagyobb sebességgel halad. Sőt, ha fényforrás áll, (vagy mozog, mindegy) de a mérőberendezés mozog a fénnyel "szembe", akkor is ugyanannyi a fénysebesség mérésének eredménye. Ezt Einstein előtt is kisérletileg megtapasztalták, azóta is mindenféle furmányos módon kisérletileg bizonyították. Ebből a tényből fakad a relativitáselmélet, ami ezt a "fölfoghatatlan" dolgot magyarázza, kezeli.

Az, hogy a fénynek miért ilyenek a tulajdonságai? Ilyenek, és kész...

2013. ápr. 2. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Na megpróbálóm egyszerűen leírni mert itt csak a vitatkozás megy. :D

Na ha mész a kocsidal 100km/h-val akkor számodra az idő lelassul nagyon kis mértékben de neked lassabban telik mint egy olyan embernek aki egy helyben áll.

Így lehetséges hogy számodra a kocsiban is fénysebességgel távolodik a reflektor fénye és egy külső szemlélő számára is.

2013. ápr. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!