A Világűrnek hol a határa? Hol az eleje és hol a vége?
Olvastam, hogy a Voyager-1 majdnem elérte a Naprendszerünk határát. Azóta nagyon foglalkoztat a kérdés, hogy Mi, emberek miben vagyunk benne? Mert ugye van a Föld. Benne vagyunk egy naprendszerben, részei vagyunk egy galaxisnak, több másik naprendszerrel együtt.
Létezhet több galaxis is, melyekben egyenként szintén több naprendszer van.
Na de az a legnagyobb kérdésem, hogy ezek a galaxisok miben vannak benne?
Hol van a Világegyetem kezdete és vége? Nem időben, hanem térben?
Tehát miben vagyunk mi? Hol vagyunk? Nem lehet végtelen a világűr kiterjedése, az emberi ésszel felfoghatatlan, nekem legalábbis. Talán Isten egyik üveggömbjében?:)
De most tényleg, valaki nem gondolkozik ezen, nem furdal a kíváncsiság?
Elsőnek is - nem csak létezhet több galaxis, hanem létezik is, rengeteg ismerünk :)
Amit meg fejtegetsz, arra egyelőre nincs válasz. A jelenlegi elméletek szerint véges, de nincsen határa.
Úgy próbáld meg elképzelni, mint egy 2D lény számára a bolygónkat. A Föld egyértelműen véges, hiszen jól körülírható határa van. Egy 2D lény (de igazából a repülni nem tudó embert is annak tekintheted) bármeddig mehet előre - előbb utóbb maximum visszaér oda, ahol elindult, de nem jut el soha a Föld széléhez, mert nincs neki.
Na, ugyanezt képzeld el magasabb dimenzióban, 4+ verzióban. Mehetsz előre, ameddig akarsz, sosem ütközöl határba, sosem éred el a szélét, és mégis határolt. Azt, hogy mi határolja, hogyan kell elképzelni, nem tudjuk.
Pusztán fantáziálásra alapozva, lehet, hogy a határa egy brutális adag sugárzás, még az ősrobbanás maradványából, ahogy fénysebességgel halad kifelé. Utána meg nincs semmi - abszolút nulla, a totális semmi. De ez csak egy hipotézis, semmi több.
A lényeg az, hogy erre a kérdésre nem tudjuk a választ.
A világegyetem kezdete időben értelmezhető, bár a pontos értéket nem tudjuk. Kezdete térben már bajosabban, ugyanis a tér minden létező pontja elkezdett tágulni, így minden pontja ott volt az ősrobbanásban is. Ergo középpontot kijelölni nem lehet.
JÓ analógia, amit erre szoktak használni: fogjál egy lufit, filctollal rajzolj rá egy pontot. Ekkor lesz egy pontod - ez az ősrobbanás. Majd hirtelen kezd el széthúzni a lufidat - a pontod egyre nagyobb és nagyobb lesz, ahogy tágul az anyag. Az egymáshoz közelebbi pontok lassabban, az egymástól távolabbi pontok pedig gyorsabban tágulnak - és a robbanás minden pontja tágul, egyre nagyobb térbe, dacára, hogy a tér (a pontod, matematikailag 0 területtel) immáron valóban létező tér.
Gondolkodnak ezen kozmológusok, fizikusok, filozófusok, teológusok is.
A tudomány három főbb modellt ismer:
Az Univerzum pozitív görbületű és véges, ha az Ω>1, negatív görbületű és végtelen, ha az Ω <1, sík és végtelen ha az Ω=1.
A WMAP 0,4%-os hibahatárral síknak mérte az Univerzumot, ez esetben nincs határa, végtelen nagyként jött létre.
De lehetséges a pozitív görbület is, csak nem tudjuk megmérni, mert a véges Univerzumunknak olyan nagyra fúvódott fel, hogy helyileg laposnak tűnik.
A NASA oldalán van egy jó összefoglaló:
Köszi mendkettőtöknek.
Érdekes dolgok ezek. De emberi ésszel felfoghatatlan, hogyan lehet valami végtelen kiterjedésű, vagy ha véges is akkor mi az? Mi hol vagyunk benne? Vagy amikor az ősrobbanás megtörtént, akkor azt mi vette körül? Miben történt meg?
Mert én az egyszerű gondolkodásommal úgy tudom, hogy minden materiális, mindennek lennie kell kiterjedésének, mindennek van eleje és vége. de mégis mi van tőlünk több milliónyi fényévnyire? Egy nagy fehér v. fekete semmi?
Vagy itt jön be a relativitás elmélet, meg ehhez hasonlók? Fénysebesség, meg hogy tér-idő görbület?
Mert lehet h ha én innen a Földről elindulok fénysebességgel, és tegyük fel h az univerzum gömb alakú és nagyon nagy, és valami erőtér engem körpályán tart, akkor ha vissza érek a Földre sok-sok év múlva akkor már valójában több ezer földi év is el telt. Ami nekem persze fel se tűnne.
És ha nekünk van az univerzumunk, benne a galaxisokkal, azokban a naprendszerekkel, akkor lehet h az univerzumunkun kívül más univerzumok is vannak?
De akkor azok vajon miben lehetnek?
Lehet hogy ezek olyan kérdések amiket az emberiség soha nem fog megfejteni?
"Vagy amikor az ősrobbanás megtörtént, akkor azt mi vette körül?"
Az Ősrobbanás hozta létre magát a teret arról meg nincs értelme beszélni, hogy mi van a téren kívül, mivel nincs semmi. Az Ősrobbanást nem úgy kell elképzelni, mint amikor egy bomba felrobban. A Világegyetemben most minden távolodik mindentől, és ebből következik, hogy ha az időben elég messzire megyünk vissza azt kapjuk, hogy a kezdő pillanatban két pont távolsága nulla volt, ez az Ősrobbanás elmélet alapja.
"de mégis mi van tőlünk több milliónyi fényévnyire? "
Ebben a távolságban a legközelebbi galaxisok vannak, a megfigyelhető Univerzum átmérője 93 milliárd fényév.
"Vagy itt jön be a relativitás elmélet, meg ehhez hasonlók? Fénysebesség, meg hogy tér-idő görbület?"
Igen, ilyen nagy léptéknél, sebességnél számolni kell relativisztikus hatásokkal is.
"ha vissza érek a Földre sok-sok év múlva akkor már valójában több ezer földi év is el telt"
Ez az idődilatáció jelenségén alapuló iker-paradoxon. Ehhez nem szükséges keresztül utaznod az Univerzumon, sőt fénysebességgel nem is lennél rá képes, attól nagyobb sebességre lenne szükség.
"És ha nekünk van az univerzumunk, benne a galaxisokkal, azokban a naprendszerekkel, akkor lehet h az univerzumunkun kívül más univerzumok is vannak? "
Létezhetnek más Univerzumok más törvényszerűségekkel, ezeknek létéről nem valószínű hogy valaha is tudomást szerezhetünk.
És akkor az ősrobbanáskor az anyagok, atomok, stb. már megvoltak, vagy azok kialakulása az ősrobbanás következménye volt? És mi indította el az ősrobbanást? Nagy nyomás, nagy hőmérséklet? De ha azok is voltak az ősrobbanás okozói, akkor azok növekedését mi indította el?
Tehát csak úgy a semmiből nem indulhatott el szerintem.
Akkor létezhet Isten vajon? Aki elindította ezt a folyamatot? Ne értsétek félre, nem akarok senkire se vallást vagy hitet rá tukmálni, csak vallásosként nőttem fel, úgy neveltek, de mérnöknek tanulok, szóval keresem mindenre a magyarázatot. De erre, hogy hogy indult el a robbanás nincs megfelelő magyarázat. Vagy van?
"És akkor az ősrobbanáskor az anyagok, atomok, stb. már megvoltak, vagy azok kialakulása az ősrobbanás következménye volt? "
Itt van egy ábra, elég jól bemutatja az anyag fejlődését az Univerzumban.
"És mi indította el az ősrobbanást? Nagy nyomás, nagy hőmérséklet? De ha azok is voltak az ősrobbanás okozói, akkor azok növekedését mi indította el? "
Erre talán akkor kapunk majd választ, ha sikerül megalkotni a kvantummechanikát az általános relativitáselmélettel egyesítő kvantumgravitációs elméletet.
"tehát csak úgy a semmiből nem indulhatott el szerintem. "
Egy elmélet szerint az Univerzum összenergiája nulla, és egy ilyen Univerzumnak a semmiből való előbeukkanását nem tiltják a fizika törvényei. De ez csak elmélet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!