Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet az, hogy már 6°C...

Hogy lehet az, hogy már 6°C globális hőmérsékletváltozás is óriási változásokat hozna a földi életben?

Figyelt kérdés
Hétköznapi szemmel ez nem tűnik túl súlyosnak, viszont már több forrásból is hallva hasonló, elég alacsonynak tűnő fokváltozások mégis nagy károkat okoznának.

2013. márc. 26. 20:14
 1/10 anonim ***** válasza:
azért ami most is van:az északi sarki jégtakaró jobban olvad, ez egyrészt hatással van a légtömegekre és a légmozgásra, másrészt a tenger hőmérséklete is csökken, ami az áramlatok hatását változtatja meg
2013. márc. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Igen, 6 fok az már tényleg sok. Egyenlőre még nem tud érvényesülni, mert a sok jeget fel kell olvsztani, ez hőelnyelő folyamat. De ha elolvadnak a jegek, akkor igencsak érezhető lesz. Viszont lehet az is, hogy akkor meg sok felhő képződik (meleg óceán párolog) és akkor a felhőkfékezik a napsütést, akkor megint lesz egy kis kiegyenlítődés.
2013. márc. 27. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Wadmalac ***** válasza:

#2:

Vagy épp ellenkezőleg, még erősíti is, mert a vízgőz erős üvegház-hatású.

2013. márc. 27. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Már sokkal kisebb hőmérsékletváltozás is nagy változásokat hoz. Az eltérő földfelszínek kis hőmérsékletkülönbségek hatására is igen eltérően viselkednek. Ennek a következménye a légköri nyomásviszonyok alapvető átrendeződése. Ebből az következik, hogy megváltoznak a szélviszonyok, mind irányra, mind szélerőre nézve. Eredményként a csapadékviszonyok is jelentősen változnak, emiatt a növénykultúrák is, így az országok gazdasági feltételei is.

Ráadásul, ettől egy terület hővisszaverő, elnyelő tulajdonságai is változnak, ami fokozza a trend hatását.

Például 30-40 éve a Dachsein hegység sziklavölgyeit komoly gleccserek borították. Ez kellő hideget biztosított a környezetnek, ami azt eredményezte, hogy ott nem nagyon keletkeztek ciklonikus hatások. Csakhogy a jég csökkent, amint a szikla kis része felszabadult, jó hőelnyelő képessége folytán (szemben a jég kiváló visszaverő képességével) a lokális hő nagyon megnőtt, az olvadás rohamossá vált. Mára a Dachsein szinte nem rendelkezik gleccserrel (sok köbkilométer jégről van szó!), a sziklatömeg nyáron erősen felmelegszik, ontja a hőt, erős felszálló áramlatok keletkeznek, szárítanak, ciklonokat generálnak. Jut belőle nekünk is.

Ez a jelenség sok helyen fordul elő, nem a vízszintemelkedés a fő probléma (az is), hanem a hővisszaverődési viszonyok, így a ciklonhatások változása.

2013. márc. 27. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Figy: átlagot nézz, de a hat fokot.

Ha az évi középhőmérséklet a világban 6 fokot nő, az azt is jelentheti, hogy nyáron itt 45-49 fok van, esetleg mégtöbb, és akkor mi a helyzet az eleve melegebb helyeken? 50-55 fokról lesz az egyenlítőnél?

A sarkokon a hőmérséklet meghaladhatja a 0 fokot, így felolvad. Ez akár 10-15 méterrel megnövelheti az óceán magasságát, ez rengeteg területet tudna elárasztani.

Szóval átlagban 6 fok helyeként akár 10-15 fokot is jelenhet.

2013. márc. 27. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Nagyon jókat írtatok, köszi szépen.


Utánanéztem a Dachsteinnak, és sítúrákat szerveznek ott. Nem csak a völgyre értetted?

2013. márc. 27. 19:54
 7/10 anonim válasza:

6 fok az nagyon nagyon sok... ha csak azt nézed hogy plussz 3 vagy mínusz 3 fok van egy végeláthatatlan jégmező helyén, akkor belegondolni is rossz milyen nagy a különbség.


ui.: az időjárás sajnos igen instabil, biztos hallottatok már a "hógolyóföld" elméletről, érdemes utána olvasni-nézni.

2013. márc. 27. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

megjegyzés:


nem magával a globális felmelegedéssel van a gond.


már földrajzból tanitják hogy ez a föld ciklusa: a jégkorszak 2 részből áll ugy mond a tényleges jégkorszakból, és egy felmelegedési szakaszból.


jelenleg a melegedési szakaszban vagyunk, amit majd egy jégkorszak követ.


a gond ott van, hogy az emberi tevékenységnek köszönhetően ez a felmelegedés sokkalta gyorsabban megy végbe, mint ahogy az természetes úton menne

2013. márc. 27. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Egyre jobbakat írtok, 8-as, tudsz egy linket adni, hogy milyen folyamatok vezetnek felmelegedésből a jégkorszakba?
2013. márc. 27. 21:46
 10/10 anonim ***** válasza:
Korántsem a jégmezők olvadása az egyik legnagyobb baj, és nem azért lepnének be rengeteg várost a tengerek, mert a jég elolvad. annak a legnagyobb része már ugyis a vízben van. a legnagyobb probléma a hőtágulás, már 0,1 fok hőemelkedés is, egy óceán méreténél hatalmas növekedéssel jár a hőtágulás miatt
2013. márc. 28. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!