Most komolyan, valaki tesz azért, hogy a globális felmelegedést -nem hogy megállítsa-, hanem hogy legalább csak mérsékelje?
Most nem arra gondolok, hogy az országban néhány ezer ember, vagy a világban néhány millió embert teljesen környezettudatosan él (,mert vannak ilyen emberek az tény), hanem, hogy mondjuk az USA, vagy más nagyobb állam/ország, akinek a kezében elég nagy hatalom van tesznek- e azért, hogy néhány 10 éven belül ne menjenek tönkre a föld természeti adottságai? Ezen most reggel nagyon el gondolkoztam, és arra a következtetésre jutottam, hogy nem "el kezdődött egy folyamat", hanem már elég rendesen benne vagyunk, és rohadt gyorsan kéne cselekedni valamit, és annak nem egy táblás tüntetésnek kéne lennie...
Pl.:
Tehát mi ez már, hogy egy őserdő el kezd kiszáradni?
Akár hányszor van egy kongresszus a témáról a vezető országokkal mindig ugyanaz a vége: Az USA, és a többi vezető nagyhatalom megkéri szépen Kínát, Indiát és a többi feltörekvő és gőzerővel szennyező államot hogy vegyen vissza az üvegház hatású gázok kibocsájtásával, erre az a válasz hogy "miért vennénk vissza, ti már ugyanezt megtettétek korábban, ezért van ott a gazdaságotok ahol, akkor engedtessék már meg nekünk is a gazdasági növekedés még ha ez környezetszennyezéssel is jár!".
Amíg ezen nem tudnak felülemelkedni (márpedig a Kínait pont nem érdekli ha gázolajgőzt lélegeznek se) addig nem fog érdemi változás történni.
"(márpedig a Kínait pont nem érdekli ha gázolajgőzt lélegeznek se)"
Már kezdi őket érdekelni, Pekingben rakásra fuldokolnak az emberek a lassan mindennapossá váló szmog miatt.
Amúgy az EU folyamatosan szüli a zöldebbnél zöldebb ötleteket, és erőszakolja rá az európai lakosságra. Ilyen a szelektív hulladékgyűjtés, ilyen a rossz hatásfokú, régi izzószálas világítóeszközök lecserélése takarékosra, ilyen az egyre szigorodó környezetvédelmi előírások a gépkocsikra, ilyen a fosszilis üzemanyagok árának folyamatos növelése, satöbbi satöbbi. Elkezdődött valami, egy lassú szemléletváltás, de sokszor évszázados hagyományokat, dogmákat kell legyőzni ahhoz hogy működőképesek és elfogadottak legyenek az új koncepciók, irányelvek. Nem könnyű, és igen lassú folyamat, és majd csak az idő fogja megmutatni hogy elég gyors és hatékony lesz-e ahhoz, hogy a közelgő katasztrófák egész sorait tudjuk megelőzni vele.
A gond ott van, hogy ez főleg a lakossági felhasználást érinti, miközben az ipar tesz ki nagyobb százalékot a környezetszennyezésből. Másik probléma pedig az, amit előző említett, hogy a fejlődő országok pont letojják a környezetszennyezést. Tehát jó úton haladunk, de ez így eddig elég kevés, amit teszünk, vagy tennünk kéne.
A táblás tüntetés amúgy nem rossz, mert amíg tüntet odakint a tábláját lóbálva, addig se égeti a villanyt és nem pöfögteti az autót ;)
"A nagyobb autógyárak nem véletlen nyomják a hibridautókat, ezek nagyrésze az amerikai piacra kerül."
Erre itt egy hír:
Ennek így van akkor értelme? No comment...
Meg a sok büdös hedonista cseléd sem tesz semmit.
Nem kell mindent a politikusokra fogni.
"Élet" filozófiájuk a halál, a gondolkodni luxus, és a pusztítás.
Ha megmered említeni nekik, egyből kioktat, hogy valamiben úgy is meg kell halni és továbbra is autóval jár még wc-re is.
Vagy azzal a süket dumával jön, hogy mi úgy se "tehetünk semmit": pedig az átlag ember is nagyon sokat tehetne, sőt ő tehetne érte a leges legtöbbet!
Többek között azért is, mert ugye a politikusoknak is ő adott hatalmat és nem más!
A tökéletes ostobaságukra jellemző: tedd meg csak pár boltban, hogy az mondod az eladónak, hogy köszönöm szépen, te nem kéred az feleslegesen becsomagolni, amit simán is a szatyrodba tehetsz, és nem kérsz 3 rétegű csomagolást arra, amire egy is elég.
Úgy fog rád nézni, mintha valami diliházból jöttél volna vagy egy földönkívüli lennél!
A másik őrült meg a PET palackokat tömködi a szelektív konténerbe, az már fel sem merül benne, hogy talán kevesebb szemetet kellene termelni, és nem kellene palackozott vizet várásrolni, plusz a szállításával rengeteg gázolajat eltüzelni, amikor az a csapból is folyik!
Vagy éppen a TETRAPAK "gyümölcsleves" dobozokat tömködi a papírhulladék közé, amikor az nem is papírból van, hanem ragacsos, több akár 7) rétegű préselt fólia )északi hosszú szálas papír, műanyag- és alufólia), mellyel a papíripar az égvilágon semmit nem tud kezdeni.
A sok hülye cseléd, addig nem fog tenni semmit, míg rajta nem ég a fenekén; a hibbant politikus meg addig, míg pénze van a pusztításból.
Ha pedig már itt ég a fenekén, akkor meg félő, hogy majd beindul az öldöklés, hogy kiélheti túl, és ki az, aki nyugodtan megdögölhet.
Úgy hogy csak reménykedhetünk, hogy valahogy mégis túl éli az emberiség önmagát és tennünk is kell az érdekében.
De a jelen kilátásaink bizony egyáltalán nem fényesek.
Azért a világ komplexebb egy kicsit ennél.
Például Kína valójában a mi szennyezésünket termeli. Az a nagy helyzet, hogy amíg a fogyasztók nem vesznek drága de környezetbarát módon megtermelt dolgokat, addig azok a cégek lesznek versenyképesek, akik Kínában, gyerekmunkával, nem környezetbarát módon termelnek. A többi egyszerűen csődbe megy. Amíg 1 forint egy eldobható műanyag tányér (aminek az alapanyaga is kőolaj, a termelése is kőolajat igényel és ideszállítani is kőolaj, és ami szemétként végzi a kukában), addig az emberek megveszik. Nem Kína kényszeríti ránk, hanem mi vesszük meg önként. Ha nem vennénk, akkor nem termelné meg senki.
Erre pedig a mi saját nyugati válaszunk az, hogy ha környezetbarát módon szerveznénk bulikat (nem műanyag tányérral), akkor drágább lenne, tehát havi egy helyett csak kéthavonta buliznánk. Tehát megint az van, hogy a saját igényeinkből nem adunk fel egy kicsit sem, mert a havi egy buli JÁR, milyen lenne a kétszer drágább és kétszer ritkább buli… tehát megvesszük a műanyag tányért, „egyszer élünk”. (Illetve senki se menne olyan nyári fesztiválra, ami kétszer drágább, de környezetbarát…)
És ez megy az élet minden területén a lámpától az autóig, a ruhától a szórakoztató elektronikáig. Egy 100000 forintos számítógép kb 500000 lenne környezetbarát módon megtermelve. De ki az, akinek van 500000-e mondjuk egy iroda (akár otthoni iroda) felszerelésére, és egy darab nyüves (de környezetbarát) gépet venne belőle ahelyett, hogy venne egy gép+nyomtató+szkenner+egyéb kombinációt? Vagy ki az, aki egy év alat összespórol nagy nehezen 100000-et egy gépre, de azt mondja, hogy spórolok még 4 évig, és környezetbarátot veszek... Ugye senki?
Szóval a kínaiakat hibáztatjuk, de valójában a saját fogyasztásunk van Kínába kiszervezett módon megtermelve, azaz MI MAGUNK szennyezzük a környezetet, csak nem itthon, hanem ott.
„Erre itt egy hír:
Ennek így van akkor értelme? No comment...”
Azért, mert ott a benzinárba van építve az útadó, ami egészen addig jó rendszer volt, míg mindenki benzinnel ment. De a hibrid az utat ugyanúgy használja, míg benzint nem. Akkor mi lenne a jó megoldás? Mások fizessenek többet? Nyilván vagy ki kell venni az adót a benzinárból és mindenkire kivetni, vagy azt mondani, hogy akkor azok akik benzint nem használnak, de utat igen, azok fizessék be azt a különbözetet.
Persze hülyén néz ki, de akkor szerinted mi a megoldás?
„Vagy éppen a TETRAPAK "gyümölcsleves" dobozokat tömködi a papírhulladék közé, amikor az nem is papírból van, hanem ragacsos, több akár 7) rétegű préselt fólia )északi hosszú szálas papír, műanyag- és alufólia), mellyel a papíripar az égvilágon semmit nem tud kezdeni.”
Nem is egyből a papíriparnak megy. Leáztatják róla a papírt, papírmassza lesz belőle, a többit kiszűrik. Esetenként a szűrlet egy része is tovább hasznosítható. A doboz fő tömege egyébként a papír, tehát a pépesítés utáni szűrlet nagyon kevés az egészhez képest.
„Többek között azért is, mert ugye a politikusoknak is ő adott hatalmat és nem más!”
Sajnos ez sem ilyen egyszerű. A politikusok nemigen tudnak mit tenni, mert amíg csak egy vagy két ország kezd mindenféle környezetvédelmi dolgokat bevezetni, addig az adott ország termelése elmarad a többitől, az embereknek nem lesz munkájuk (a gyárak elmennek), lázongás lesz, stb. Az EU nyűgjeit részben épp a környezetbarát gondolkodás okozza, mert a válság amúgy is megroggyantotta az ipart, és jönnek elő az újabb és újabb ötletek, amik pl. az autókat drágítják. Egyáltalán nem bánom, ha az autózás visszaszorul, de az a probléma, hogy amíg az EU mint valami úttörő, tök egyedül halad az élen, addig mi, az EU polgárai elveszítjük a munkánkat (pl bezár az autógyár vagy elköltözik a műanyaggyár), nem lesz pénzünk, importált olcsó műanyag szarokat kezdünk venni, a még itt maradt, minőségi és környezetbarát (de drága) dolgokat gyártó cégek szintén sorvadni kezdenek, és láncreakcióként borul az egész.
Egy ekkora és ennyire szövevényes rendszert egyszerűen nem lehet hirtelen megváltoztatni.
Hát bizony a környezetbarátságot a fejekben kell először kezdeni, mint az előbbi válaszból is látszik. De nem véletlen a közmondás a szálkáról és gerendáról. És nem könnyű a megszokott szemléletet feladni. Ma egy dologban vált az ember, holnap azt látja, a többi ne vált és előnyösebb a helyzete, tehát visszaáll. Vagy váltana, de nem adottak a feltételek (például ki kezd szelektíven gyűjteni, ha cserébe heti néhány órát és munkát kell rászánnia a szállításra).
Az ember cselekvését erős motiváció váltja ki, mert a saját érdekei szerint él. Addig nem gondolkodik az, aki nem fuldokol a saját (vagy szomszéd) bűzében. A kutyapiszok eltakarításához kevés, ha valaki még csak százszor lépett bele.
Kevesen vannak (emberek is, hát még országok), akik képesek előre gondolkodni, és előre látni a bajt. De az biztos, hogy elkezdeni a gondolkodóknak kell mert nekik van rá képességük. Továbbá az előnyösebb helyzetben lévőknek kell, mert az elmaradottakhoz képest nekik van több lehetőségük cselekedni. Márpedig a cselekvéshez egyszerre kell képesség és lehetőség.
Volt idő, amikor még az üdítők palackjai is visszaválthatóak voltak. Én mindig olyat vettem, amíg ki nem vonták a forgalomból.
Az otthoni víz nálam nagyon rossz minőségű, még szűrőkészülékkel is elég rossz izű, ezért rákényszerülök, hogy időnként palackos vizet is vegyek.
Egyébként meg ha a PET palackokat tényleg újrahasznosítják, úgy ahogy az ki van találva, az égvilágon semmi baj sincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!