Lehet végtelen univerzum?
A multiverzum egyébként egy elmélet, amely ugyan elképzelhető, de (jelenlegi ismereteink szerint) igazolhatatlan. Azt jelenti, hogy minden, amit teszel, az egy eset azon lehetőségeid közül, amelyeket megtehettél volna az adott időpillanatban. Az összes többi lehetőség egy-egy másik univerzumban történik meg, így minden egyes döntéseddel egy-egy párhuzamos univerzumot indítasz azokkal, amelyek azokat a lehetőségeket tartalmazzák, amelyeket nem tettél meg a döntésed következményeképpen.
Érthetőbben: vegyük a példát, hogy reggel felébredsz. Dönthetsz úgy, hogy még maradsz és visszaalszol, de dönthetsz úgy is, hogy felkelsz és nekiindulsz a napnak. Nyilván, a két döntés eltérő következményekkel fog járni. A multiverzum elméletben mindkét lehetőséggel élsz, egymással párhuzamosan, így már két univerzum "él" tovább: az egyik az alapján folytatódik tovább, hogy felkelsz, a másik az alapján, hogy az ágyban maradsz. Mindkettő létezik, de az éntudatod csak abban él tovább, amelyik mellett döntöttél. A másikban a másik éntudatod él tovább, és mindkét éntudatod meg van róla győződve, hogy az az "igazi" univerzum, amelyikben ő él tovább. Végeredményben mindkét éntudatodnak igaza van a saját szempontjából. Persze, dönthetsz úgy is, hogy átülsz a fotelba és úgy alszol tovább, vagy dönthetsz úgy is, hogy felkelés után azonnal kiugrasz az ablakon, vagy úgy is hogy ordítozva fel-alá kezdesz szaladgálni az utcán alsógatyában. Mind-mind egy-egy lehetőség, és minden döntésed pillanatában szétágazik az az univerzum, amelyik addig egy volt.
Könnyen belátható, hogy ilyen módon gyakorlatilag minden egyes döntésed pillanatában közelítőleg végtelen szétágazás történik, végtelen számú univerzum jön létre, de ezek közül csak egy lesz az, amelyikben Te tovább élsz; és minden ilyen elágazó univerzumban tovább él egy önmagad.
Az elmélet ugyan nem igazolható semmilyen módon, hiszen ezen párhuzamos univerzumok között lehetetlen az átjárás, még elméleti síkon sem. Viszont arra jó, hogy egy csomó olyan dologra magyarázatot adjon, amely eddig egy paradoxonhoz vezetett, pl. a múltba való időutazás lehetősége.
# 12/14 03-25 19:49
Amit leírtál az a kvantummechanika sokvilág interpretációja, ezenkívül még van egynéhány multiverzum elmélet.
"Az elmélet ugyan nem igazolható semmilyen módon, hiszen ezen párhuzamos univerzumok között lehetetlen az átjárás, még elméleti síkon sem"
De ha abból indulunk ki, hogy az univerzumunk végtelen nagy akkor az általad leírtak ugyanúgy igazak azzal a különbséggel, hogy a többi lehetőség nem egy másik univerzumban, hanem a mi univerzumunk egy nagyon távoli szegletében történik meg. Persze nem lehet teljes bizonyossággal állítani, hogy az univerzumunk végtelen, de a tudomány mai állása szerint ez elég valószínű.
"De ha abból indulunk ki, hogy az univerzumunk végtelen nagy"
Azt már egyszer letisztáztuk, hogy ez nem jó kiindulópont, mivel valószínűleg (jelenlegi tudásunk szerint) nem fedi a valóságot. Így az ebből a feltevésből történő kiindulás spekulációkat és fantazmagóriákat szülhet, de érdembeli következtetéseket nem lehet belőle levonni.
Nem tudom milyen kutatási eredményekre hivatkozva veted el a végtelen univerzum lehetőségét.
A WMAP 0,4%-os hibahatárral laposnak mérte az univerzumot, amit most a Planck műhold is megerősített 0,1%-os hibahatárral. Vagyis jelenleg úgy tűnik, hogy univerzumunk geometriája sík és ez egyben azt is jelenti, hogy térben végtelen. Ez persze nem zárja ki teljes bizonyossággal az általad leírt pozitív görbületű, véges univerzumot(lehetséges, hogy van görbület csak olyan kicsi, hogy nem tudjuk megmérni), de fantazmagóriának minősíteni a végtelen univerzumot nagyon erős túlzás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!