Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Végtelen az univerzum?

Végtelen az univerzum?

Figyelt kérdés
2011. jan. 27. 00:14
1 2
 1/16 cheresnye válasza:
100%
Végtelen. Hiszen ha vége lenne valahol, felmerülne a kérdés hogy mi a végén túl? Semmi ugyebár nem lehet, tehát valami lenne ott is. Ha annak is vége lenne felmerülne ugyan ez a kérdés újra és újra a végtelenségig. Tehát vagy végtelen maga az univerzum, vagy végtelen sok egymást körülvevő rétegekből áll. Amiket viszont nem tudunk elkülöníteni, így összefoglaló névvel illetve, és univerzumnak hívva megkapjuk újra hogy végtelen.
2011. jan. 27. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

jajj ezt ne kérdezd, ebbe bele lehet őrülni, ha hosszasan gondolkozol rajta.

Szerintem az univerzum végtelensége, vagy végessége, vagy egyáltalán a mivoltja egy olyan dolog, ami az emberi agy számára fölfoghatatlan, úgy ahogy egy légy számára az, h emberek miért ülnek egy képernyő előtt és kattintgatnak vmi izéval.

2011. jan. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
hát...azt állítják végtelen...de nem lehet biztosan tudni,hiszen óriási az univerzum és nincs olyan emberi készülék vagy nincs olyan személy,aki MOST eltudná ezt mondani,hogy tényleg végtelen lenne.Én úgy gondolom ne gondolkozzunk annyira távolra,van így is elég sok gond a földön,előbb azokat kellene megoldani.
2011. jan. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Tehát röviden, maga a VÉGTELENSÉG fogalma sztem nem fölfogható az emberi agy számára, akármiről is legyen szó, mert pl. az idő végtelensége sem igazán érthető.....999999999999999999999999999999999999999999999 kvadrilliárd évvel ezelőtt volt egy adott időpont, de azt megelőzően is volt egy 999999999999999999999999999999999999 kvadrilliárd évvel azelőtti időpont.....és azelőtt??? Ugyanoda jutunk, most akár vallási, akár tudományos szempontból közelítjük meg, egyre megy.

Erre választ ember szerintem nem tud találni.

2011. jan. 27. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az egész élet és az egész világ egy nagy körforgáson alapul, így valószinüleg végtelen, ahogy a világon minden az.

Pl. Ha most kint lennél az űrben, és elindulnál úgy arra, előbb vagy útobb visszaérnél oda ahonnan elindultál.

Vagy ha talán örökké élnél, újra megérnéd azt a napot mikor megszülettél.

2011. jan. 27. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 cheresnye válasza:
100%

02.00!

01.53-nak ha úgy vesszük igaza van, mert ugyebár biztosat senki sem tud, tehát elméletekre támaszkodunk. És mint köztudott van olyan elmélet is, amely szerint a párhuzamosok a végtelenben találkoznak. És van olyan elmélet, mely szerint egy egyenes két vége találkozik a végtelenben. És ennél maradva ha elindulunk egy irányba, igenis pont a végtelenség miatt jutunk vissza oda ahonnan elindultunk.

2011. jan. 27. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

ez a kérdés a mai napig nem eldöntött.


Csak a Friedmann modellről ejtek szót, mivel a jelenlegi standard modell annál sokkal bonyolultabb, minthogy én itt leirkáljam azt.

Az 1920-as években Friedmann megoldotta Einstein egyenleteit, és kijött, hogy a világegyetemnek 3 térbeli formája fordulhat elő. (A jenlegi modell ezek számát nagyban megnövelte, de ezt csak pár szóban.)


1 eset:

A világegyetem ZÁRT(pozitív a görbültei sugara), vagyis véges térfogatú, véges idővel ezelőtt keletkezett, és véges idő múlva elpusztul. Talán úgy lehet a legjobban elképzelni, ha a Földre gondolunk. Véges a felszíne, ugyanakkor, nincs értelme azt kérdezni, hogy a föld szélén túl mi van, hiszen a földnek nincs széle.Végtelen sokszor körbemehetünk rajta mégsem találjuk a szélét.( Ebben a hasonlatban a föld felszíne a világegyetem, így tehát nem lehet értelmezni azt, hogy mi van a föld felszínén kívül, mi csak síkban tudunk mozogni)


2.:A világegyetem sík,ezt nem kell részleteznem, végtelen a térfogata, bármerre indulunk is el, soha nem látjuk meg mi van a végén, ugyanakkor soha nem érünk körbe. Véges idővel ezelőtt kezdődött, a tágulása egyre csökken, és végtelen idő múlva megáll a tágulásban.


3.:A világegyetem nyílt, negatív a görbületi sugara, erre a legjobban egy nyeregfelület hasonlít, ha esetleg találkoztál már topológiával, vagy felületmodellezéssel, tudod milyen is az. Véges idővel ezelőtt keletkezett, és végtelen ideig tágul, valamilyen sebességfüggvénnyel.


Ebből mér látszik, hogy előfordulhat mind a véges, mind a végtelen eset is.


Az érdekesség az, hogy jelenleg, vagyis 13.7 milliárd évvel a nagy bumm után a világegyetemünk még mindig nagy pontossággal van a sík világegyetem közelében, a mai napig nem értek el olyan pontosságot a mérési eljárások, hogy meg lehetne határozni a 3 görbetípus közül,(a fentebb felsorolt eshetőségeket lehet ábrázolni a méret, és idő függvényében)melyik is a mi jelenlegi helyzetünk.


A jelenlegi standard modell annyiban változott, hogy a kozmológiai állandó értéke nem nulla, így a görbék száma nagyban megnő, és előfordulhat az is hogy a világegyetemünk véges idő alatt végtelen méretre tágul, vagy pl. az is hogy időnként felgyorsul, majd lelassul a tágulási sebessége.


Az alapvetés azonban továbbra sem változott, a világegyetem vagy sík(végtelen térfogatú) vagy gömb(olyan nagy a görbületi sugara, hogy az a térrész kb13miliárd fényév sugarú gömb, amit belátunk elhanyagolhatóan keveset görbül), vagy nyereg felület szerű, de a görbület itt is rettenő kicsi.

Részletesebben az inflációs modell név alatt sok információt lehet találni az angol irodalomban, esetleg magyarul is valamit. Jelenleg az univerzumunk gyorsulása nő, ami arra enged következtetni hogy végtelen ugyanakkor, az új elméletben a geometriai forma már nincs olyan szoros összefüggésben, mint a Friedmann modellekben volt.

2011. jan. 27. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok:

Annyit hogy az univerzum tágulása gyorsul, elég furán fogalmaztam előbb.

Tarmi Rićmi-nek:

A végtelen eléggé felfogható és kezelhető ahhoz, hogy az emberiség kb 1000 év óta megtanult vele bánni a matematikában és a filozófiában egyaránt.

Többe közt ezt támasztja alá az is hogy a végtelent fel tudták bontani több elkülönülő végtelen típusra:), és a matematikusok elég ügyesen ki tudják ezeket küszöbölni, persze ebben a magyarok is élen járnak.


Erre szokták mondani, amit az egyén nem képes feldolgozni, arra létrehozta a kollektív tudatot, és annak eszközét a matekot, és a fizikát.

2011. jan. 27. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

2:00 válaszára visszatérve

1 - igen van annyi eszem mint a birkának, talán még több is

2 - "végtelenség miatt soha nem érnél ugyanoda ahonnan elindultál", menj ki az utcára, indulj el egyenesen előre és kb. 40000km gyaloglás után ott leszel ahonnan elindultál

3 - az igazságot senki se tudja biztosra, ezek csak elképzelések, éppen ezért érvelni lehet, birkázni nem illik.

2011. jan. 27. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:
hat szerintem igaza van a folotem levonek hisz az univerzum is ha vegtelen amit nem hiszek hisz valahol vege van akkor sem ugyan oda ersz vissza ahonnan elindultal ha csak egyensen es egyenesen mesz es nem kor-koros iranyban ugyhogy szerintem veges csak valahol messze
2011. jan. 27. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!