Vajon nem veszelyesek a hazak falan kivul levezetett villamharito vezetekek?
Amikor villam csap a villamharito vezetekbe, akkor nem tortenhet meg, hogy a toltesek egy resze levalik es atut egy kozelben allo emberre? Vegulis itt hatalmas feszultsegrol van szo, ami siman atut a levegon es egy resze az emberi huson keresztul is lefoldelodhet. Vagy megse? Es mi van, ha egy idiota epp vihar alatt vizsgalgatja a kezevel a vezeteket?
Nem voltak ilyen balesetek mar? Ha igen, miert igy oldjak meg a villamharitokat? Sporolas?
Leválni nem fog mivel áram midnig a legkisebb ellenállás felé halad, igy hülye lesz még egy emberen átcsapni.
Aki viharban ilyet vizsgálgat az annyira okos mint aki viharban fa alá áll :) mellesleg még ha vizsgálgatod is nagyon pici az esélye hogy belecsapjon a villám.
Az utolso meglátásom pedig, ezek nem szigeteltek mellesleg? :)
Aha... Hat a levalast csak azert gondoltam, mert aki fa ala all, azokra szerintem at szokott utni a villam, azert van sok ilyen baleset. Nem csak a tuz es a doles miatt. Es szerintem ekkora feszultsegnel nem csak a legjobb vezeto iranyaban van toltesaramlas. Siman kicsaphat egy hatalmas szikra egy kozelben allo vezeto anyagra. Nem? ha vizes az epulet fala, akkor arra peldaul nem csap ki?
Szigeteltet meg nem lattam :) Egy csupasz femvezetek. A szigeteles ugyis egy pillanat alatt leegne roluk gondolom.
A villám nem fog összevissza csapkodni. A villámcsapás közvetett hatásai, így pl. a hő, az indukálódó áram, a dinamikus erő az, amely "próbára teszi" a villámvédelmet. Ezért fontos, hogy megfelelően építsék ki.
A villámlás előtt mindig van előkisülés, ez keresi meg a "lehetséges" pontokat a földbejutásra. A főkisülés valóban nagy, akár 100 kA áramerősséget is elérhet.
Lattad a kísérlete, ahol egy intézmény igazgatója mászott be egy kalitkába, majd azt megcsapkodták villámokkal?
Egy JÓ villámhárító mellé nyugodtan odaállhatsz. Az levezeti mélyen a földbe a villámot.
Egy fa viszont nem vezeti jobban az áramot, mint te. Tehát a villám - ha választhat - bizony szétágazik. Tehát oda NE állj!
Azért nem teljesen igaz az, hogy csak úgy érdemes álldogálni a villámhárító mellett. Mert való igaz, hogy a becsapódó villám közvetlen ereje nem bánt, ha jól van megépítve a villámhárító, azonban a villám által indulát áram, illetve a gerjesztett mágneses tér nem feltétlen van jó hatással rád!
A jó villámhárítóval felszerelt háztartásban is tönkremehetnek a háztartási gépek azért, mert a villámhárítón lefutó többezer volt és amper akár méteres körben is indukálhat a fali vezetékekben olyan mértékű áramtöbbletet, ami tönkreteszi a gépeket.
Laboratóriumi körülmények között nem lehet előállítani olyan villámot, mint amilyen a természetben van (itt nem a nagysága a szűk keresztmetszet, hanem egész másképp viselkedik a természetes villám a mesterségesen keltettnél.)
Hárommal előttem szólónak:
A Faraday-kalitka egy kicsit másképp működik!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!