Erős robbanáskor a lökéshullám hogy terjedhet gyorsabban a hangsebességnél?
Figyelt kérdés
Lassított felvételeken szokták mutatni, ahogy terjed gömbhéj-szerűen a lökéshullám, és hogy a hangsebességnél jóval gyorsabban terjeszkedik. Elvileg ez is meg a "sima" hang is a levegő nyomásváltozásának a hulláma. De akkor mit értünk hangsebesség alatt?2013. márc. 12. 17:08
1/7 anonim válasza:
A hangsebesség a hőmérséklettől, nyomástól is függ. Lökéshullámban mindkettő sokkal magasabb, tehát mondhatjuk, hogy ott a hangsebesség is magasabb.
2/7 anonim válasza:
Illetve pl. a földben gyorsabban terjed a lökéshullám, mint levegőben.
3/7 Silber válasza:
Ezen kívül az egész légtömeg megmozdul és távolodik a robbanás epicentrumától, ami gyorsabb lehet a hang sebességénél.
4/7 A kérdező kommentje:
Arra gondolok, amit pl. itt látszik 8 mp körül:
http://www.youtube.com/watch?v=FtiOIBhuHok
Utána ki is lassítják.
Szóval akkor nem is arról van szó, hogy maga a hullám terjed hangsebesség felett, hanem a közeg is mozog?
2013. márc. 13. 09:14
5/7 anonim válasza:
A hang a levegőben nagyjából 330 m/s sebességgel terjed. A robbanáskor annak erejétől függően a robbanás helyén a levegő hirtelen összenyomódik (tehetetlenségi erőhatás), ez az összetorlódott (jóval magasabb légnyomású) réteg az, ami szintén hullámszerűen terjed a levegőben. A légköri viszonyoktól és főleg a robbanás erejétől és jellegétől függően ez az "összetömörödés" terjedhet a 330 m/s sebességnél, azaz a hangsebességnél gyorsabban. Ekkor mondjuk, hogy a lökéshullám gyorsabb a hangsebességnél, amit - ha útjában vagy - úgy veszel észre, hogy előbb látod a robbanást, aztán feldönt, majd utána hallod a hangját.
6/7 A kérdező kommentje:
Tehát akkor az a lökéshullám valójában nem is nevezhető hangnak. Akkor azt hiszem értem...
Köszönöm a válaszokat! :)
2013. márc. 13. 17:11
7/7 anonim válasza:
Amikor dúdolunk valamit vagy kimondunk egy szót, a levegő molekuláinak ezreit mozgatjuk ide-oda, megváltoztatva a körülöttünk levő légnyomást. Minél hangosabb egy zaj, annál intenzívebb lesz a molekulák mozgása, és annál nagyobbak lesznek a légnyomásban létrejövő fluktuációk. Egy bizonyos hangerő fölött olyan méretű fluktuációk jönnek létre, hogy az alacsony nyomású helyeken nullára csökken a légnyomás, vagyis vákuum alakul ki. Mivel ennél alacsonyabbra nem mehet a nyomás, ez a hangosság határa is: a Földi légkörben ez nagyjából 194 decibelnél következik be. Az ennél hangosabb zajok már nem képesek hangként terjedni a levegőben, hanem maguk előtt tolva annak rétegeit úgynevezett lökéshullámot hoznak létre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!