Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Gyorsabb vagyok a hangsebesség...

Gyorsabb vagyok a hangsebességnél?

Figyelt kérdés
Ha egy hangsebességgel haladó gépen utazok, s én felállok és elindulok előre a gép orra felé, akkor én átlépem a hangsebességet? A párommal vitatkoztunk ezen, és nem értünk egyet. Az én álláspontom: Nézőpont kérdése. Ha a földről nézzük (álló célpont) akkor igen, meghaladom a hangsebességet, de ha a gépről, akkor nem (mozgó célpont) mert onnan csak kb 4 km-es lesz kb. a sebességem. Szerintetek?
2011. jan. 19. 20:14
 1/8 anonim válasza:

klassz, már mi is vitázunk itthon ezen:DDD


férjem szerint neked van igazad, viszonyítás kérdése. Szerintem meg, mivel a gép sebessége eredetileg a hangsebesség, így a te sebességednek az eredője a gép sebességének eredője, így azt te nem tudod meghaladni.


Remélem jön valami fizika zseni és meggyőz.


(én megbuktam fizikából érettségin, párom 5-re érettségizett, így nem nehéz kitalálni kinek lehet igaza. :DDD)

2011. jan. 19. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
45%
A sebesség relatív, tehát neked van igazad.
2011. jan. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Így van, átléped a hangsebességet.


Gondolj arra, amikor a busz elindul a buszmegállóból, és hátrafelé sétálnak benne az emberek. Egy ideig a busz sebessége egyenlő nagyságú a rajta sétáló emberével, de ellentétes irányú(a megfigyelőhöz viszonyítva), ezért az ember mintha egy helyben állna. Ugyanez van a repülőn is, csak ott az ember mozgásának vektora egybe esik a repülőével, így a 2ő összeadódik.


Mondok más példát.:

Mozgólépcső. Állsz rajta, akkor X sebességgel haladsz felfelé. Ha elkezdesz sétálni, hamarabb fölérsz, ergó nagyobb lesz a sebességed az épülethez képest.(vagy a megfigyelőhöz)


üdv

2011. jan. 19. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Akkor léped át a hangsebességet, ha a gépen kívül sétálsz (nem fog sikerülni, ne próbáld. Leborotvál a légáramlás).


A hangsebesség ugyanis mindig a közeghez képest számít, ahol vagy. Ha a repülőgép levegőjében vagy, akkor ahhoz képest számolj.

2011. jan. 19. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 hollófernyiges ***** válasza:
Jelen pillanatban a gép előtt ülve is gyorsabb vagy a hangsebességnél, teszem azt egy marsi megfigyelő szemszögéből, de attól még nem hangrobbansz. Ehhez az kellene hogy a környező közeghez képest legyél gyorsabb, mint az előző is írta.
2011. jan. 20. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Utolsó adta meg a jó választ. A sebesség relatív, ha a hangsebességet lerögzítjük hogy az márpedig az a kb 330m/s ami normál légköri nyomáson stb., akkor átléped a hangsebességet egy Földhöz képest álló megfigyelő szemszögéből. De ki mondja, hogy onnan kell mérni? Ezért sokkal logikusabb, hogy a hangsebességet mindig az adott közeg hangsebességével azonosítjuk, így a repülő (Földhoz képest) hangsebességgel haladó levegőjében neked igencsak szaladnod kéne, hogy átlépd.
2011. jan. 20. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi, hogy válaszoltatok, de mi azóta sem értünk egyet. Bár aki azt írta, hogy adott közegben kell mérni, neki én is igazat adok.
2011. jan. 20. 11:13
 8/8 anonim ***** válasza:

1. Eset:

A földön álló megfigyelő azt látja hogy a repülő hangsebességgel repül,annak fedélzetén a pilóta 340m/s-al repül, te pedig a 340m/s + 1m/s-al haladsz.


2. Eset: A pilóta azt látja hogy a repülő egyhelyben áll. A földön lévő megfigyelő 340m/s-al mozog, míg te 1m/s-al haladsz felé.


3. Eset: Te azt látod, hogy te állsz, hogy a pilóta és a repülő is feléd halad 1m/s-al, a földön álló megfigyelő pedig 340m/s +1m/s-al távolodik tőled.


Kinek van igaza? MINDENKINEK



Szakszavakkal nincs abszolút inerciarendszer, minden egymáshoz képest 0 gyorsulással, állandó sebességgel mozgó inerciarendszerek egyenértékű.


Einsten vonat kísérlete, Nevton hajó kísérlete....


Hangrobbanást a közeghez viszonyítunk, így szigorúan nézve hangsebességgel mozgónak csak a repülő tekinthető.

Rem érthető voltam


Baleys

2011. jan. 25. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!