Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a gyorsabb? Maga az autó...

Mi a gyorsabb? Maga az autó karosszériája vagy a kereke?

Figyelt kérdés

Nézzük úgy a kereket, hogy van egy felső és egy alsó része. Szerintem a kerék középpontja (ami a tengellyel egy vonalban van)ugyanolyan sebességű lesz mint maga a jármű. Viszont akkor a felső része megelőzi a középpontot és így az autót is, az alsó része pedig lemarad ugyanannyival, mint amennyivel gyorsabb a felső rész. Ha igazam van akkor az autó kereke gyorsabb, mint maga a kocsi.

Na most akkor hogy is van ez???


2011. júl. 27. 00:44
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Egy kör belső (nem közép) és egy külső pontja, hogyha forog az a kör, ami tulajdonképpen a kerék. ugyanannyi idő alatt tesz meg egy fordulatot. A különbség az útban van. mert ugye a külső pontnak sokkal gyorsabban kel forognia, hogy tartsa az iramot a belsővel. A kerék legkülsőbb pontjának(tulajdonképpen az, ami a földdel érintkezik) sebessége határozza meg, hogy a kocsi mennyivel is megy tulajdonképpen a kocsi. Csak ugye ahhoz, hogy gyorsabban mennyen, nagyobbnak kel lennie a "keréknek" csak sajnos annál nagyobb erőt kell kifejtenie. De erre találták ki a sebváltót.
2011. júl. 27. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszi a választ de nem pont erre gondoltam, hanem arra, (nagyon-nagyon leegyszerűsítve), hogy mi a gyorsabb: a kerék forgása, vagy a karosszéria sebessége
2011. júl. 27. 01:31
 3/12 anonim ***** válasza:
A karosszéria,mivel abban van a motor.30L
2011. júl. 27. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

egész véletlenül nem a motor hajtja a kerekeket??? egyébként köszi! :D

jelentkezzen aki érti is a kérdést és nem csak lendületből irogat

2011. júl. 27. 01:58
 5/12 anonim ***** válasza:
mások az irányvektorok, ezért nem tudod összehasonlítani.
2011. júl. 27. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Gondolom a kerék kerületi sebességére gondolt a kérdező.


Ez nem olyan egyszerű ám. :D Ha ABS nélkül padlófékezel 130-al, akkor a kerék leblokkol, nem forog azaz a kerületi sebessége 0, míg a kocsink vígan hasít. Tehát itt a karosszéria a nyerő.

Ha pedig 2000 lóerős 100 kg-os csodajárgánnyal padlógázt adsz állásból, a keréknek a sebessége pörögve mint a hétszentség jóval nagyobb, mint az 1km/h-val csúszó autónk.


Így jutunk el egy újabb tényező bevezetésének szükségességéhez, a szliphez, ami hajtott kerék esetén (Vkerék-Vgépkocsi)/Vkerék fékezett keréknél pedig (Vgépkocsi-Vkerék)/Vgépkocsi


Egyenletes sebességgel haladva is rengeteg mindentől függ, hogy most éppen melyik halad gyorsabban.

2011. júl. 27. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Most ezen mit kell agyalni? A kerék kerületi sebessége megegyezik az autó sebességével, ha amúgy a kerék csúszásmentesen gördül. Ha azonban a földhöz viszonyítod, akkor valóban a kerék egy kerületi pontja a felső holtpontban pont a duplája az autóénak (szintén csúszásmentes gördülés esetén...), míg az alsó holtpontban nulla a sebessége az úttesthez képest. A kérdés csupán az, hogy mit nevezel a kerék sebességének...
2011. júl. 27. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"...akkor valóban a kerék egy kerületi pontja a felső holtpontban pont a duplája az autóénak..."


helyesen:


...akkor valóban, a kerék egy kerületi pontjának sebessége a felső holtpontban pont a duplája az autóénak...

2011. júl. 27. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Ha igazam van akkor az autó kereke gyorsabb, mint maga a kocsi."

Próbáltam kitalálni, hogy jutottál erre, de nem megy. Ahogy az előző is írta, a kerék felső széle gyorsabb, az alsó széle lassabb, átlagban azonos az autó sebességével. Mintha 10km/h-val haladnál 1 percig, aztán megállnál 1 percre, és ezt ismételgetnéd. Összességében 5km/h-val fogsz haladni. Sem gyorsabban, sem lassaban.

2011. júl. 27. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Amire gondoltam arra mindenki rájött, és meg is értettem már!

Utolsó válaszoló:"Ha igazam van akkor az autó kereke gyorsabb, mint maga a kocsi." Ezt úgy értettem ahogy többen is írták, hogy a kerék felső holtpontja duplája az autó sebességének. Túl jól amúgy se tudok magyarázni úgyhogy máshogy ezt nem tudtam leírni, hogy érthetőbb legyen.

2011. júl. 28. 09:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!