Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valahogy fel lehet gyorsítani...

Delusion kérdése:

Valahogy fel lehet gyorsítani a Gauss-eliminációt?

Figyelt kérdés

...Azon kívül, hogy heteken át gyakorlom. Erre sajnos nincs időm.


ÉRTEM, hogy mit kell csinálni, és talán kijelenthetem, hogy meg is tudom csinálni...szerintem nem ilyen jellegű a gond. De borzalmasan sok idő pl. egy hat változós öt egyenletes lineáris egyenletrendszeren egyesével kinullázni az elemeket...és valahol mindig hibázok, félrenézek egy előjelet például. ZH-n vagy vizsgán ezt nem nagyon engedhetem meg magamnak... Fél oldal vagy egy oldal körmölés, mire a végére jutok, úgy, hogy nem írok le mindent, mert ha minden lépést leírnék, akkor soha nem végeznék. Ilyennél pedig ugye a Cramer-szabály is bukta.


Van esetleg valami más, működőképes, egyszerűbb megoldás?


Továbbá ugye bármelyik sort lehet skalárral szorozni, illetve bármelyik sorhoz hozzáadhatom egy másik sor x-szeresét. Ebből adódóan, legális-e az alábbi:


Itt van egy lineáris egyenletrendszer bővített mátrixa:


3 8 5 7

11 6 3 4

1 2 7 4


Tudom, hogy meg lehetne cserélni a sorokat is, de tegyük fel, hogy a 11-et akarom eltüntetni a hármas segítségével. Akkor beszorzom azt a sort három tizenegyeddel. Ezek után ha kivonnám a második sorból az elsőt, ott rögtön nulla lenne, de a többi szám igen csúnya lenne, mivel 3/11-del szoroztam. Tegyük fel, hogy elvégeztem a kivonást a sorban, ugye megmaradnának a tizenegyedjeim. Ezek után beszorozhatnám a sort egy skalárral megint, éppenséggel 11-gyel? Mert így akkor el is hagyhatnám rögtön a nevezőből. Ha ez életképes, akkor így talán gyorsabb lenne - és dimenziókkal könnyebb. Sok helyen láttam már hasonlót, de mi nem feltétlen így tanultuk, ezért is vannak kétségeim.


Előre is köszönet azoknak, akik áldoznak rám pár percet.


2013. márc. 3. 10:15
 1/3 anonim ***** válasza:

Most mit mondjak? A magyarázatodból sajnos az látszik, hogy nem érted a Gauss eliminációt. Már azt sem, miért találták ki. Bizonyára megjegyezted, amit olvastál, vissza is tudod mondani, de ez nem értés.

A Gauss elimináció egy módszer, ami biztos megoldást ad. Nemcsak a pontos eredményre, hanem arra is, az egyenletrendszer alul, vagy túlhatározott-e. De nem az a célja, hogy gyors legyen. Gyakorlással nem lehet megérteni, csak a mechanikus lépéseket bemagolni. Lehet konkrét egyenletrendszert megoldani vele (főleg számítógéppel), de a célja a megoldhatóság bizonyítása.

Zárthelyikben pedig olyan együtthatómátrixot adnak (ha már ténylegesen számolást várnak), amivel könnyű a számolás (is).

2013. márc. 3. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Elég régen volt már, hogy Gauss-eliminációval szórakoztam, de biztos vagyok benne, hogy az a "módszer", amit leírtál, működik. Nem hiszem, hogy lenne nagy trükk, jó sokat kell gyakorolni, és akkor gyorsan is meg. ZH-n mi is mindig egyszerű mátrixokat kaptunk, nincs értelme ezzel szívatni a népet, mert sok időt vesz el, de egyszerű.
2013. márc. 4. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Nem kell gyorsan csinálnod, a konkrét fizikai alkalmazásoknál ugyis sok ezerszer ezres mátrixok vannak, azt meg számítógép végzi
2013. márc. 5. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!