Elmagyarázná nekem valaki az evolúció alapműködését, mert elég homályos a dolog?
Félreértés ne essék, ne vagyok vallásos, nem akarom tagadni az evolúció, csk nem egészen világos, h. a gyakorlatban hogyan működik. Odáig rendben, hogy apró lépésekben történnek a változások, és mindig a legfittebb szelektálódik ki. De vegyük pl. a zsiráfot. Ha az evolúció apró lépésekben zajlik, akkor ugyan mitől élvezett előnyt egy olyan őszsiráfegyed a többivel szemben, ami mondjuk csak 5 cm-rel magasabb a többinél? Egyszerűen el nem tudom képzelni, hogy attól miért lesz "életrevalóbb", hogy plussz 5 centiről is le tudja legelni a leveleket... Valamiképpen pedig egyre megnőtt a nyak hossza, de néhány cm-es különbségek az egyes generációk között mitől voltak olyan jelentősek? Vagy vegyük a lepényhalakat. Olvastam, hogy nem csak az egyedfejlődésük során, de a fossziliákon is jól látszik h. a szemeik fokozatosan tolódtak egyik oldalra. No de megint adódik a kérdés. Az az őslepéynhal egyed, amelyiknek mittudomén fél cm-re volt a szeme közelebb a másikhoz, az miért volt annyival előnyösebb, hogy ki tudott szelektálódni?
Jó, persze számolni kell a rengeteg idővel is, de nekm ez így akkor is sántít valahogy.
Ha ragaszkodsz hozzá. De létszi ne kezelj úgy, mint valami intelligens tervezésest, mert már kétszer is említettem h. nem vagyok az.
K001: Mint mondottam, csak mondtam egy számot. de mivel kis változásokról lehet szó, nyilván nem méteres egységekben nőtt meg a nyakuk.
K002: Ismét megint csak mondtam egy számot, bár összességében még a 10-15 cm-t is kevésnek tartanám. Azt már készséggel elhinném, hogy egy fél méterrel hosszabb nyakú zsiráf már tényleg tudhatott annyival több levelet kajnálni v. nagyobbat csapni a nyakával a konkurens hímre, amivel már TÉNYLEGES előnyt élvezhetett a rövidebb nyakú egyedekkel szemben.
K003: Nem tény, de mint írtam, a józan paraszti ész azt sugallja, hogy valaki csak akkor tud kiríni a többiek közül, ha tőlük nem leheletnyi mértékben, hanem SOKBAN különbözik.
K004: Mivel vannak olyan ősibb fosszíliák, amik nem tollasak, és olyan "fiatalabbak" amik teljesen tollasak, és megintcsak visszanyúlunk az alapelvhez, hogy a változások egyszerre csak kismértékűek, akkor nyilván nem két lépésben válhattak tollassá, vagy tévedek?
"a józan paraszti ész azt sugallja, hogy valaki csak akkor tud kiríni a többiek közül, ha tőlük nem leheletnyi mértékben, hanem SOKBAN különbözik."
De ez butaság.
Ugyanis elég az, ha csak 2-5%-kal több utódja születik (átlagban, persze).
Tehát az egész problémád annyi, hogy egy nulla adat alapján, hasraütéses módon képzett szám kisebb, mint egy másik nulla adat alapján, hasraütéses módon képzett szám. Ennek mi köze a valósághoz? Mi van, ha a zsiráf nyaka egyszerre negyven centivel lett hosszabb, de már öt centi is érezhető előnyt jelent?
Gondolj arra, milyen súlycsoportok vannak a küzdősportokban! Például a kick-boxban a testsúly 10% -a egy súlycsoport, már ekkora különbség is behozhatatlan előnyt jelent. [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!