Ha a fénynél gyorsabban mozgunk a Földön, elvileg visszautazunk az időben, de hogy tudunk a jövőbe utazni?
Lehet a múltba is utazni, csak kell hozzá egy végtelen hosszúságú cső ami megfelelő sebességgel forog. Ezt a jelenleg világot leíró képleteink lehetővé teszik. A fekete lukak pedig nagyon hasonlítanak egy végtelen hosszú forgó csőre. Elvileg tehát ha megfelelő szögben megfelelő sebességgel elhaladsz egy fekete lyuk közvetlen közelében utazhatsz vissza az időben.
Japánnak a meteoritgyűjteményében van néhány kő melyet alapos vizsgálat után földi eredetűnek mondtak. Hogy ez hogyan lehetséges arra több elmélet is van, többek közt az is, hogy kozmikus ütközés során felrobbant földünk darabjai megkerülvén egy arra alkalmas fekete lyukat visszatértek hozzánk. Elméletileg lehetséges, bár kevés az esélye hogy így volt, vagy lesz:)
Tény hogy ha felgyorsulunk rövidül az idő számunkra. Erre számos kísérleti adat van. A müonok olyan részecskék amiknek elvben 2,2 mikromásodperc alatt el kellene bomlaniuk, ám mivel egyes részecskék megközelítik a fény sebességét így itt is ki lehet mutatni őket, noha elvben nem kéne. Tehát az idődilatáció létezik.
Az idődilatációra a következő egyenlet vonatkozik:
t=t*sqrt(1-v^2/c^2)
Na már most mivel a négyzetgyököt negatív számokra nem értelmezzük, (révén imaginárius idő mennyiség nincs), így ha eléri valami a fény sebességét, akkor az idő megáll számára. Ha tovább növelnénk a sebességét, akkor értelmetlen adat jönne ki. Ennek a képletnek a határértéke 0 tehát nincs nagyobb sebesség a fény sebességénél.
De ott van a tömegnövekedés is:
minél jobban megközelíti valami a fény sebességét annál nagyobb lesz a tömege.
Ez a következő képlet szerint van így
m=m0/sqrt(1-v^2/c^2)
Azaz ha eléri egy test a fény sebességét, akkor értelmezhetetlen érték végtelen nagy tömeg jön létre. Ahhoz, hogy tovább tudjunk gyorsulni ahhoz végtelen energiára van szükség. Hiszen az ehhez szükséges erő: F=m*a <- na már most végtelen tömeg szorozva egy kis gyorsulással az még mindig végtelen lesz. Tehát lehetetlen a fénysebességet átlépni.
Az időutazás valóban lehetséges ahogy már mondták egy végtelen hosszú henger megkerülésével( amit a fénysebesség felével kellene végezni). A lényeg itt a végtelen térgörbület, tehát jó hozzá a fékete lyuk is. Sőt a forgó fekete lyukaknak két eseményhorizontja van. Az egyik alkalmatlan az utazásra, mert rögtön a közepébe kerül az utazó, és innen csak a fénysebesség átlépésével tudna kijönni. A másik eseményhorizont pedig egy másik univerzumba vezet. Létezik olyan pálya itt, amin ha az űrhajós végigmegy hamarabb jön ki mint ahogy elindult. Azonban ez ellentmond a kauzalitás problémájának( azaz az ok-okozati összefüggésnek), így a józan ész szerint lehetetlen az utazás. Itt a fizikusok többsége hibásnak tartja a modellt amit használtak a számításokhoz. Pont emiatt.
Ezt az idődilatáció képletet elmagyarázhatnád hogy kell nézni .
Először is mit számolsz ki mi lesz a t ? és mi a képletben a v és a c?
Idődilatáció két mozgó test közt értelmezhető , hogyan ülteted be a képletet , esetleg táblázatkezelő formába is leírhatnád hogy kiszámolgathassunk eseteket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!