Egy könyvemben ez van írva: "Einstein rájött a fénysebesség állandóságának következményeire, mindenekelőtt arra, hogy a nem gyorsuló vagy nem lassuló megfigyelő számára a Világegyetem mindenütt ugyanolyannak látszik. " Akkor most ez hogy van?
Tehát ez azt jelenti, hogy egészen addig, ameddig csak vagy valahol, és nem gyorsulsz, addig nem tudod pontosan meghatározni, hogy hol vagy viszonyítási alap nélkül.
Az emberiség folyton átéli ezt az érzést egyre radikálisabb és radikálisabb formában.
A sík világkép, ami szerint a Föld csak egy korong, és azon belül meg tudod határozni teljes pontossággal, hol vagy, összedőlt, amikor azt mondták a Föld gömbölyű, és nem érhetsz el a széléig, hogy megmérd, milyen messze vagy tőle.
Egészen newtonig úgy vélték, a testek alapvetően nem mozognak, és ha mégis, akkor egy idő után "elfáradnak" és visszatérnek a normális nulla sebességre, aztán jött Newton a Szélsőséges állításával, miszerint a nyugalmi helyzet és az EEmozgás nem megkülönböztethető, tehát nem lehet kijelölni egy általános sebességet, illetve bármelyiket ki lehet jelölni, minden mindegyikhez relatív.
Einsteinig pedig azt hitték, a fény az úgy jön, a maga sebességével az éterben, és ha felé mész, akkor gyorsabb, ha távolodsz tőle akkor lassabb, de ez is megdőlt, ugyanis jött a relativitáselmélet, miszerint a fény sebessége sem tüntethető ki standard sebességként, ugyanis ha vele együtt haladunk, ő akkor is fénysebességgel mozog hozzánk képest, és ezt az általa felismert egyenletek teszik lehetővé.
Nem ismerem de én így értelmezem:
Elviekben a fénysebesség a legnagyobb elérhető sebesség az univerzumunkban.
Azt kell először is megértened, hogy minden amit látsz, minden mozgás, változás, történés idő és sebesség függvénye.
Másodszor azt kell megértened, hogy minden relatív. Egy levél mondhatjuk, hogy lassan hull a földre, egy száguldó autó sebességéhez képest, és gyorsan, egy csiga haladásához képest. Ugyanez a jelenség egy örökkévalóságnak tűnik a fény sebességéhez képest, hiszen amíg a hulló levél megtesz pár métert, addig a fény kilométerek millióit. Ez a levél azonban akár maga a fény is lehetne egy bolygó felszínformálódásának üteméhez képest.
Most képzeld magad egy hegycsúcsnak. Számodra az emberek nem is léteznek, mert olyan gyorsan leélik pillanatnyi életüket, hogy fel sem foghatod. Ellenben úgy látod a Föld felszínének változásait, a növényzet terjeszkedését/visszahúzódását és átalakulását, mint az emberek egy filmet. Az ütem, a lépték az ami meghatározza milyennek látjuk a világegyetemet.
De ha te vagy a fény/fénysebességgel közlekedsz, vagyis se nem gyorsulsz, se nem lassulsz, minden a világon mozdulatlannak fog hatni, mint egy fénykép. Ugyanis egyetlen létező dolog/anyag sem a te sebességeddel egy ütemben változik.
Remélem ráérzel arra amit ki akarok fejezni, mert nem tudom úgy megfogalmazni, ahogy szerettem volna.
Kedves kérdező! Mit értettél meg? Nagyon érdekelne!
Hiszen a válaszokban eddig egyetlen szó sem esett Einstein relativitáselméletéről!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!