Lehetséges, hogy az általunk ismert világegyetem valójában egy atom, ezzel együtt pedig minden atom egy-egy világegyetem is egyben?
Nem lehetséges - 100% - mivel az atomok szerkezete és működése nagyon-nagyon más, mint a világegyetem szerkezete és működése.
De mesének nem rossz:
Amúgy már 3-szor volt ez a kérdés itt. Biztos, hogy neked is kiírta.
Nem írta ki, másképp nem tettem volna fel a kérdést. Sőt, nemcsak hasonlót nem írt ki, hanem egyáltalán semmit se adott be hasonlóként.
Egyébként köszönöm a válaszokat, és elnézést ha rossz kategóriába tettem fel a kérdést. Mindenesetre még gondolkodom a témán, mert nem tartom kizártnak, hogy ez lenne a háttérben (bár inkább csak mint távoli, elméleti lehetőségként tartom számon sok más között a "sufnipolcon").
"nem tartom kizártnak, hogy ez lenne a háttérben"
Kérdező, ugye még nem vagy gimnazista?
Mert akkor már tanulnod kellett volna fizikából, hogy ez miért lehetetlen.
Ezt nagyon nehéz elmagyarázni, ha még nem tanultad a kvantummechanikát és az ehhez kapcsolódó atommodelleket.
A lényege az, hogy az atom egyáltalán nem hasonlít egy naprendszerre. Köze nincs hozzá.
A szerkezete, a felépítése, a működése - egészen más.
És nem a gravitáció tartja össze, hanem egészen más erők!
Nem is csak az elektrosztatikus erők... tanulni kell, gimnáziumi képzés nélkül nagyon nehéz megérteni.
"kicsiben miért nem lehet a magerő? Hiszen annak sincs taszító, csak vonzó formája."
Na, ezért mondom, hogy nem ismered a helyzetet.
A világűrben csak a gravitáció alakítja a viszonyokat!
Míg az atomban az egyetlen ilyen jellegű erő az atommag és az elektronok közötti elektrosztatikus vonzás.
Csakhogy az elektronok ugyanilyen erősen taszítják egymást!
Ezen kívül pedig fellép a határozatlanságból fakadó hatás is, ami nem engedi, hogy egy részecske egészen picire összemenjen, és pl. beleessen az atommagba.
Az atommag belső erőiről még nem is beszéltünk.
Akkor máshogy, hogy kicsit segítsek a kérdezőnek.
Azt akarja kiszedni belőletek, lehetséges-e az, hogy például a standard modell elemi részecskéi, sok-sok trilliárd aprócska világmindenségből épülnek fel; és hogy a világmindenségünk egy sokkal-sokkal nagyobb világmindenség valamelyik elemi részecskéjének egy aprócska, sok-sok trilliárdod darabja?
Szerintem nincs értelme ezen filózni, mert úgyse derítjük ki soha, hogy így van-e, vagy ha mégis, akkor megint tudunk feltenni tök hasonló kérdést.
Szóval erre a kérdésere az a válasz, hogy IGEN, lehetséges, de ki nem sz*rja le?
(Bocsánatot kérek, csak már rossz nézni, ahogy tehetetlenkedtek.)
"Nem is a Naprendszerhez hasonlítottam az atomot, hanem az Univerzumhoz az atommagot."
Na, itt már végképp semi hasonlóság.
Az atommag belső folyamatait még nem nagyon értjük, de az már nagyon is nyilvánvaló, hogy semmi köze az univerzum felépítéséhez.
Az atommag nagyon nagy vonalakban úgy viselkedik, mintha a részecskéi (protonok, neuronok) folyadék módjára tapadnának egymáshoz.
A magerők olyanok, hogy minél jobban eltávolítod ezeket egymástól, annál jobban vonzzák egymást - de csak nagyjából egy atommagnyi távolságig, utána ez már nem működik és minden vonzás megszűnik.
Viszont az atommag belsejében mégsem szabadon kószáló részecskék vannak - hiszen a neutron ha szabadon van, akkor kb. 12 perces felezési idővel bomlik - az atommagban meg stabil.
Ha viszont össze akarod nyomni az atommagot, akkor ott egy nagyon erős taszító erő lesz: gyakorlatilag a mag összenyomhatatlan. A neutroncsillagok belsejében iszonyú nyomás van, az egész csillag egyetlen atommag - és nem lehet összenyomni!
Csak a fekete lyuk (legalább 10-szeres naptömeg) elegendő arra, hogy még ezt az erőt is legyőzze.
Utána viszont ez az atommag ismét csak nem egyetlen pontba omlik össze, hanem van egy, az eddigieknél még kisebb struktúra: a Planck-méret. Ekkora lesz az egész égitest, és ezt már csak a húrelmélettel lehet leírni.
#18: Végre egy figura, aki érti is hogy mire akarok kilukadni, nem csak kötözködni meg szapulni írkál ide. Köszönöm a segítséget koma! Neked kell itt a legkevésbé szabadkoznod.
#19: Végre az első valamirevaló válasz, amivel közelebb is jutottam a célomhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!