Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meg mondaná valaki, hogy a...

Mikolics Anikó kérdése:

Meg mondaná valaki, hogy a Mars és a Hold mikor állt együtt visszamenőleg? Kb.40 évre kéne. Köcce

Figyelt kérdés
2013. jan. 6. 20:27
 1/4 2xSü ***** válasza:

Előbb meg kellene mondani, hogy mit jelent az együttállás szó.


Együttállás ugye három objektum között alakulhat ki. Két objektum két pontnak felel meg, ami minden esetben meghatároz egy egyenest. Három pont esetén már lehet beszélni együttállásról, mikor a három pont egyazon egyenesre fekszik rá.


Együttállás lehet az, ha az égbolton három égitest, csillag egyvonalba kerül. Ha két égitestről van szó, akkor az együttállás maximum Föld-Hold-Mars együttállásként értelmezhető. Viszont itt meg meg kellene mondani azt, hogy milyen hibahatáron belül tekintjük együttállónak a két objektumot. Szerencsére a Hold kellően nagy, így mondhatjuk azt, hogy a Hold és Mars akkor áll együtt, ha a Hold eltakarja a Marsot. Persze itt meg az a kérdés, hogy honnan nézve? Egy adott pontból nézve, vagy úgy a Föld bármely pontját nézve? Végül is napfogyatkozás sem más, mint egy Föld-Hold-Nap együttállás. Adott pontról nézve elég ritka jelenség, de ha a Föld egészéről nézzük, akkor már jóval gyakoribb jelenség (majdnem évente van egy).


Aztán meg kellene határozni az együttállás viszonyát is. Ugye a holdfogyatkozás is együttállás, mikor nem a Hold van a Nap és a Föld között, hanem a Föld a Hold és Nap között. Ha Föld-Hold-Mars együttállásról van szó, akkor az oppozíció is számít neked, mikor a Föld van a Hold és Mars között? (Ami nem túl látványos, hiszen annyit jelent csak, hogy mikor a Hold felkel, akkor nyugszik a Mars, az égbolton átellenes pontban vannak.)


Tehát előbb azt kellene eldönteni, hogy milyen együttállásról van szó, illetve honnan nézve érdekelnek az együttállások.

2013. jan. 7. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi a beható fejtegetést, csak gondoltam ha ezt így mind kifejtem lesznek egyesek akik azért mert túl hosszú nem fogják elolvasni. S gondoltam h az együtt állás az amikor majdnem 100%-os takarásban vannak egymással, természetesen a földel, mint mondjuk 2009-ben
2013. jan. 8. 11:33
 3/4 2xSü ***** válasza:

Ugye nem erre gondolsz?

[link]

[link]

2013. jan. 8. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nem de azért köszi :) a 2009-est tudom, de azt kéne tudnom h mikor voltak ez előtt
2013. jan. 10. 14:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!