Mitől geoid a föld? Mi teszi ilyen alakuvá?
Folytatás:
A geoid alak alaphelyzetben valamely gömbátló gömbhéjat érintő pontjai felől lapított gömböt takar. Ez a két pont Földünkön az északi és déli sarknak fele meg. A szóban forgó gömbátló pedig a Föld forgási tengelyét jelenti.
Mivel Földünk forog, méghozzá elég gyorsan, így a forgásból adódóan centrifugális erő lép fel, amely a gravitáció ellen hat. Mivel egy pontra ható centrifugális erő annál nagyobb, minél messzebb helyezkedik el a forgástengelytől, ebből kifolyólag az egyenlítő mentén lévő részekre nagyobb erővel hat, mint a pólusoknál. Ettől dudorodik ki a Föld az egyenlítő körül, és ettől lapul be a pólusoknál.
A négyes jó közelítéssel leírta, de a Föld geoid alakjának a miértje ennél jóval összetetteb...
Szóval rengeteg dolog befolyásolja, csak hogy egyet, kettőt említsek. A Föld nem egybefüggő felszíni rétegből áll, szóval számolni kell a kőzetrétegek vastagságával , sűrűségével is. A mágneses tulajdonsággal bíró darabokkal, a középponttól való távolsággal és még jó sok más dologgal is. Bár ez már professzionális számítást és mérést igényel, amire nagyon kevés ember képes, köztük én se.
Szóval a geoid forma (vagy amorf?) rendkívül összetett.
Na igen...
A forgási lapultság az egy dolog, a geoid alak egy másik. A geoid alak egy igencsak bonyolult felület, bár jó közelítéssel gömb. Hogy miért gömb, az már tiszta kell legyen. A geoid alak kialakulásának (pontosabban hogy jobban nem közelít a gömb alakhoz) az oka az, hogy a Földet alkotó anyag nem homogén, más a belső súrlódás mértéke kőzetek és mondjuk olvadt magma esetében.így érthető ha a gömb alak kialakulása közben lesznek/voltak olyan helyek ahol a gömb kialakulásáért felelős erő nem tudja/tudta annyira alakítani az alakot az egyik vagy másik helyen. Az erő maga sem egyforma, hiszen tömegfüggő, az meg ugye az alkotórészek fajsúlyától, sűrűségétől függ/függött. így az eredetileg gömb alak sosem fog kialakulni, hiszen ezen tényezők sosem lesznek ugyanolyanok (soha nem lesz pl. homogén a Föld anyaga). Az meg hab a tortán hogy a közeli és/vagy nagy tömegű égitestek is folyamatosan deformálják a Föld alakját, és ugyanígy a tektonikai lemezmozgások, és sok egyéb geológiai esemény (pl egy vulkánkitörés vagy pl egy földrengés) miatt is folyamatosan változik a Föld tényleges alakja Igaz, ezek a változások nagyon kicsik a méretéhez képest, de semmiképp nem elhanyagolhatóak.
Köszi az eddigi válaszokat:)
De volna még egy kérdésem, amit sehogy nem értek!!!
Légyszí még erre válaszoljatok!
Tegyük fel, hogy az Északi-sarkon vagyok és halhatatlan.
Tegyük fel azt is, hogy van nálam egy speciális ásó, ami minden anyagon képes áttörni.
Mi történik, ha elkezdek ásni, mint az őrült?
Egy idő után ugye el fogok jutni a földnek a közepébe.
Elméletileg a gravitáció miatt nem tudok vissza ugranni.
Tehát mi a megoldás?
Ásni tovább!
De akkor egy idő után ki fogok jutni a Déli-sarkon, nem?
Ami ugye alattam lesz?
A kérdés pedig, hogy akkor vissza fogok esni a föld közepébe vagy pedig kizuhanok az alattam lévő lyukon egyenesen az űrfelé?
Kicsit furcsán jönne ki az, hogy lefelé kezdem ásni, de amikor megérkezem, akkor kimászni kell a gödörből...
Ha átfúrnád a Földet úgy, hogy a furat egyenes és áthalad a középponton is, majd beleugrasz, akkor átesel a másik oldalra. Pontosabban a középpontig gyorsulsz (persze a légellenállás egy idő után véget vet a gyorsulásnak), a középpontot elhagyva pedig lassulsz. így ingáznál oda-vissza, egyre csökkenőutat megtéve egy periódus alatt, míg meg nem állnál a középpontban lebegve.
Ha téglatest lenne a Föld alakja, akkor az egyik oldal középpontjátban normálisan tudnál állni, de ha elindulnál, mondjuk az egyik csúcs felé, akkor közeledve a csúcshoz egyre előrébb kellene dőlnöd, hogy ne essél hanyatt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!