Miért hitték még 100 évvel ezelőtt, hogy a világ csak a Tejútrendszerből áll?
Két kérdést tettél fel, amelyek ellentmondanak egymásnak.
Ha bőven ismertek volna más galaxisokat, akkor nyilván nem hitték volna, hogy a világ csak a Tejútrendszerből áll. Valószínűleg fel sem merült az akkoriakban, hogy mekkora lehet egy csillagváros valójában. Az meg végképp nem, hogy akár több lehet belőlük, mint amennyi csillag van Tejutunkban.
300 éve még azt hitték, a Nap a világ közepe, 600 évvel ezelőtt pedig a Földről ugyanezt. Olyannyira, aki mást állított, azt agyonverték vagy meggyújtották.
A galaxisokat már nagyon régen ismerték (A Messier katalógus az 17oo-as években már több galaxist tartalmazott!! pl. M31, M33, M51, M58 stb.). Az volt a baj, hogy sokáig nem lehetett felbontani az egyes csillagokat, és csak ködöknek hitték őket.
Amikor a távcsövek felbontása elég nagy lett, akkor mindenféle spekulációk alapján már nagyon korán felvetették, hogy esetleg külön "tejutak" lehetnek, ezt egy Immanuel Kant nevű fickó IQ-zta ki, és azt is, hogy a tejút lapos korong alakú lehet, mindezt az 17oo-as évek vége felé. Ő "sziget univerzumnak" hívta ezt a modelt.
Mindezt úgy, hogy nem tudták, hogy milyen messze vannak azok a ködök. Aztán valami történt: az egyik ködben (akkoriban spirális ködöknek hívták őket) felfedeztek egy szupernovát!!! Ez megdöntötte a sziget-univerzum teóriát, mivel ha valóban olyan olyan messze lennének, mint ami a feltételezett méretükből következik, akkor a szupernóva fényessége több milliárd nap fényességén is túltesz. Ezt akkoriban kizártnak tartották.
Az 19oo-as évek elején a fotográfia lehetővé tette közeli csillagok nagy pontosságú távolságmérését a parralaxis módszerével. Ezt követte a cefeida alapú távolságmérés kidolgozása. Az áttörés akkor következett be, amikor a spirálködökben is felfedeztek cefeidákat. Kiderül, hogy azok távolsága millió fényévekben mérhető!! Ez egyrészt sokkolta az akkori közvéleményt, másrészt azért a nagy koponyákat nem érte váratlanul. Mindez a XX. sz 3o-as éveiben történt és Edvin Hubble nevéhez köthető. (Tudod, az űrtávcső! :D)
Itt egy jó kis link:
A galaktikus távolságmérésről:
Ha könyvet akarsz olvasni, akkor ezt ajánlom:
"The day we find the universe"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!