Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Relativitáselméleti kérdés:...

Wadmalac kérdése:

Relativitáselméleti kérdés: gondolatkísérlet, forgó mozgás és a relativitás, hol a hiba?

Figyelt kérdés
Alapszituáció: valahol a térben egymással szemben lebeg két űrhajó. Egymáshoz képest nézve az egyik forog a közös tengelyük körül állandó szögsebességgel. Melyik? Válasz: amelyikben mérhető a centrifugális (ezért a szóért egy fizikus megverne, de így egyszerűbb :))erő. Igen ám, de MIHEZ KÉPEST tekinthető forgónak? Hol az az inerciarendszer, mire alapul, amihez képest valamelyik forog? Ha az űrhajómon van ablak, láthatom a csillagokat, amihez képest....ez sem jó, mert azok is keringenek egy galaxis központja körül, talán a galaxis is több másikkal egy közös forgáspont körül......nincs fix pontom, és az egyenes vonalú mozgásokhoz nem is kell. De igaz-e, hogy nem kellenek fix irányú (forgásmentes? Mihez képest?:S) koordináta-tengelyek? Itt nekem valami nem kerek. Biztos nem a relativitáselméletben van a hiba, hanem valami olyan részéről van szó, ami valahogy nem szokott a "hétköznapi" fizikában szóba kerülni, ezért nekem is hiányzik. Szóval egy ál-probléma lehet, de várom a magyarázatot.

2013. jan. 22. 10:40
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
A komplex giroszkópra gondoltam, a kéttengelyesre. A Föld forgástengelyével párhuzamos tengelye saccperkábé fix marad, de a merőleges nem.
2013. jan. 24. 08:03
 12/15 anonim ***** válasza:

A forgómozgás valóban abszolút, és pl. giroszkóppal kimutatható az adott rendszerben. Hogy mihez képest beszélhetünk forgásról? Természetesen az inerciarendszerekhez képest, amelyek nem forognak.


Egy hasonló szitu: ahogy itt állunk a Föld talaján, érezzük a gravitációs erőt, ami a talajhoz nyom. Már előttem is leírták, hogy az Einstein-féle ekvivalencia elv értelmében ezt úgy is lehet értelmezni, hogy mi valójában egy felfelé gyorsuló rendszerben vagyunk. De mihez képest gyorsul ez a rendszer? Természetesen az inerciarendszerekhez képest, amelyek itt a földön lefelé esnek szabadeséssel. Ha leugrunk egy tízemeletes ház tetejéről, akkor - eltekintve a légellenállástól meg a Föld forgásától - szabadesést végzünk, nem hat ránk gravitáció, egy geodetikus pályán mozgunk, vagyis inerciarendszerben vagyunk. Ehhez a rendszerhez képest az összes megfigyelő, aki mindezt a talajon állva végignézi, felfelé gyorsul. Az inerciarendszerből nézve ez is a helyes magyarázat arra, hogy ezek az emberek miért nyomódnak a talajhoz. Nrm a gravitáció miatt, hiszen a zuhanó ember számára ez nem is létezik, hanem azért, mert a többiek felfelé gyorsulnak hozzá képest.


Ennek megfelelően a forgás is ahhoz az inerciarendszerhez képest értendő, amelyik "ugyanott lenne helyileg", de nem forog. Távolabbi testekhez valóban nincs értelme viszonytani a forgást, mert az általános relativitáselméletben nincs globális vonatkoztatási rendszer, amely ezt a viszonyítást értelmezhetővé tenné. Vagyis a forgást is csak lokálisan tudjuk értelmezni egy másik lokális, nem forgó, azaz inerciarendszerhez képest.

2013. febr. 15. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Most gondoltam bele:

Energia.

A rugóban tárolt energia, hőenergia stb. abszolút, de pl. a helyzeti, a mozgási energia relatív, szinte fiktív energiák.

2013. febr. 28. 15:58
 14/15 anonim ***** válasza:

Hm, nem hinném, hogy ennyire egyszerű lenne, és nem is értem igazán, mire gondolsz. Az biztos, hogy a "potenciális" nem ugyanazt jelenti, mint a "fiktív".


Ha van kedved/időd, fejtsd ki ezt bővebben!

2013. febr. 28. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

#14:

Hadd fogalmazzak pongyolán, általános definíciómban:


Helyzeti energia: egy test egy gravitációs központhoz képesti (bolygó, stb.) aktuális helyzete illetve ennek változása szerinti energia, energiaváltozás.


Mozgási energia:

Inerciarendszerben egymáshoz képest mozgásban lévő testek egymáshoz képest sebességéből származtatott energia.


Hőenergia: egy anyagban mondjuk részecskék mozgása, rezgése által tárolt enegia. Abszolút nulla fokon ez mindenképpen, mindenhol nulla, tehát nem relatív.


Rugalmas energia:

Összenyomott-kihúzott rugóban tárolt, erőXelmozdulás alakjában kinyerhető energia. A rugalmas test feszültségmentes ("feszítetlen") állapotában ez nulla, tehát nem relatív.


Valahogy így.

2013. márc. 4. 12:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!