Relativitáselméleti kérdés: gondolatkísérlet, forgó mozgás és a relativitás, hol a hiba?
A forgómozgás valóban abszolút, és pl. giroszkóppal kimutatható az adott rendszerben. Hogy mihez képest beszélhetünk forgásról? Természetesen az inerciarendszerekhez képest, amelyek nem forognak.
Egy hasonló szitu: ahogy itt állunk a Föld talaján, érezzük a gravitációs erőt, ami a talajhoz nyom. Már előttem is leírták, hogy az Einstein-féle ekvivalencia elv értelmében ezt úgy is lehet értelmezni, hogy mi valójában egy felfelé gyorsuló rendszerben vagyunk. De mihez képest gyorsul ez a rendszer? Természetesen az inerciarendszerekhez képest, amelyek itt a földön lefelé esnek szabadeséssel. Ha leugrunk egy tízemeletes ház tetejéről, akkor - eltekintve a légellenállástól meg a Föld forgásától - szabadesést végzünk, nem hat ránk gravitáció, egy geodetikus pályán mozgunk, vagyis inerciarendszerben vagyunk. Ehhez a rendszerhez képest az összes megfigyelő, aki mindezt a talajon állva végignézi, felfelé gyorsul. Az inerciarendszerből nézve ez is a helyes magyarázat arra, hogy ezek az emberek miért nyomódnak a talajhoz. Nrm a gravitáció miatt, hiszen a zuhanó ember számára ez nem is létezik, hanem azért, mert a többiek felfelé gyorsulnak hozzá képest.
Ennek megfelelően a forgás is ahhoz az inerciarendszerhez képest értendő, amelyik "ugyanott lenne helyileg", de nem forog. Távolabbi testekhez valóban nincs értelme viszonytani a forgást, mert az általános relativitáselméletben nincs globális vonatkoztatási rendszer, amely ezt a viszonyítást értelmezhetővé tenné. Vagyis a forgást is csak lokálisan tudjuk értelmezni egy másik lokális, nem forgó, azaz inerciarendszerhez képest.
Most gondoltam bele:
Energia.
A rugóban tárolt energia, hőenergia stb. abszolút, de pl. a helyzeti, a mozgási energia relatív, szinte fiktív energiák.
Hm, nem hinném, hogy ennyire egyszerű lenne, és nem is értem igazán, mire gondolsz. Az biztos, hogy a "potenciális" nem ugyanazt jelenti, mint a "fiktív".
Ha van kedved/időd, fejtsd ki ezt bővebben!
#14:
Hadd fogalmazzak pongyolán, általános definíciómban:
Helyzeti energia: egy test egy gravitációs központhoz képesti (bolygó, stb.) aktuális helyzete illetve ennek változása szerinti energia, energiaváltozás.
Mozgási energia:
Inerciarendszerben egymáshoz képest mozgásban lévő testek egymáshoz képest sebességéből származtatott energia.
Hőenergia: egy anyagban mondjuk részecskék mozgása, rezgése által tárolt enegia. Abszolút nulla fokon ez mindenképpen, mindenhol nulla, tehát nem relatív.
Rugalmas energia:
Összenyomott-kihúzott rugóban tárolt, erőXelmozdulás alakjában kinyerhető energia. A rugalmas test feszültségmentes ("feszítetlen") állapotában ez nulla, tehát nem relatív.
Valahogy így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!