Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy sor összegét miképpen...

Sylar007 kérdése:

Egy sor összegét miképpen tudom kiszámítani?

Figyelt kérdés

Ha van egy ilyen feladat, hogy számítsa ki a következő számsor összegét: "SUM n=1 tart a végtelenbe" 1/((3n-2)(3n+1), mit kezdjek vele?

Sokan szokták, hogy feltöltenek ide egy konkrét példát, mert az a házijuk, viszont ez csak egy példa. Én a technikáját szeretném megérteni a dolognak, szóval az nagyon jó lenne, ha valaki érthetően eltudná magyarázni, hogy miről is van itt szó, mert beteg voltam, mikor vettük órán, és amikor megláttam csoporttársam füzetét, semmit nem értettem, holnap meg már vizsga :/


Előre is köszönöm szépen!



2013. jan. 10. 15:04
 1/1 anonim ***** válasza:

Általában a végtelen sorokat nem lehet összegezni, csak egy-egy speciális formájút. Ez is közéjük tartozik.


Egy kedvelt technika a teleszkópos összeg kialakítása: egy X_n tagot felírsz Y_n-Y_(n+1) alakban. Ekkor mi történik, ha az X_1+X_2+...+X_n részösszeget kiszámítod: Y_1-Y_2+Y_2-Y_3+Y_3-Y_4+...-Y_n+Y_n-Y_(n+1). Láthatod, hogy ez az összeg összerogy, mint egy teleszkóp, marad a két széle: Y_1-Y_n. Tehát, ha Y_n tart a 0-hoz, akkor az X_1+X_2+... végtelen sor összege definíció szerint Y_1.


Ez a technika ritkán használható, de akkor ütős és gyors (és mással nem is nagyon lehet boldogulni), tipikus példa rá az általad adott feladat.


Legyen a_1,a_2,...,a_n,... egy d differenciájú számtani sorozat (d = a_(n+1)-a_n), melyben nincs nulla, és szeretnéd összegezni az S=X_1+X_2+... végtelen sort, ahol X_n = 1/(a_n*a_(n+1)). A te példád is ilyen, a számtani sorozat kezdőszáma a_1 = 3*1-2, a differenciája 3.


A megoldás azt a trükköt használha ki, hogy 1/A-1/B = (B-A)/(AB). Ha ugyanis A és B egy számtani sorozat szomszédos elemei, akkor B-A=d konstans, és 1/A-1/B=d/(AB). Tehát X_n = 1/(a_n*a_(n+1)) = d/(a_n*a_(n+1)) /d = (1/a_n - 1/a_(n+1))/d = 1/(a_n*d) - 1/(a_(n+1)*d). Ezzel meg is van a teleszkópos felírásod: X_n = Y_n-Y_(n-1), ahol Y_n = 1/(a_n*d).


Tehát a sorod összege Y_1 = 1/(a_1*d), ezesetben 1/3. Általánosan: 1/(kezdőszám * differencia). Feltéve, hogy nincs nulla nevező


Másik példa: 1/(1*2) + 1/(2*3) + 1/(3*4) + ... = 1.


Megjegyzés: vannak bonyolultabb teleszkópok is. Pl.: S=X_1+X_2+..., ahol X_n = 1/(a_n*a_(n+1)*a_(n+2)). A trükk nem sokkal nehezebb, Y_n = 1/(a_n*a_(n+1)*2d). És így tovább, lehetne a nevezőben egy számtani sorozat K darab egymást követő eleme is, megvan rá a képlet. De a vizsgán szerintem csak kettő kell. :D

2013. jan. 10. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!