Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a testvérkromatida?

Mi az a testvérkromatida?

Figyelt kérdés

Azt írják, hogy a sejtosztódás előtt, (s-fázis)

a kromoszómákból testvérkromatidák lesznek.Akkor a kromoszóma nem 2 kromatidából áll.és az osztódás előtt veszi fel az örökítőanyag a kromoszómaalakot, mert a legideálisabb?akkor miért kell kromatida kromoszóma helyett?



2013. jan. 6. 20:50
 1/7 A kérdező kommentje:
tehát miért alakul vissza kkromoszómából kromatidává?
2013. jan. 6. 20:51
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

"A kromoszómákból testvérkromatidák lesznek."


Ez a homály oka. Ez a mondat azt sugallja, hogy a kromoszómák szétválnak két kromatidára holott ez nem így van. (Ha a tankönyvedben pont így írják, az szomorú.) Mondok erre a kromatida-kromoszóma dologra egy analógiát, azt könnyebb lesz megértened. (Meg ha már a sejtciklust tanuljátok, akkor a fehérjék térszerkezetét már tudnod kell.)


Minden fehérjének van elsődleges, másodlagos, és harmadlagos szerkezete. A harmadlagos szerkezet az a térbeli alakzat, amivé a polipeptidlánc feltekeredik. Sok fehérje itt megáll, mert csak egy polipeptidláncból állnak (pl.: mioglobin), más fehérjéknek viszont van negyedleges szerkezetük is, mert több polipeptidlánc áll össze egy közös funkció ellátására (ilyen pl.: a hemoglobin). A mioglobin és a hemoglobin egyaránt fehérjék, bár az egyik csak egy polipeptidláncból áll, a másik meg négyből. Egy polipeptidlánc önmagában is lehet fehérje, de többet együtt is fehérjének nevezünk. Az egyik halmaz (fehérjék) magában foglalja a másikat (polipeptidláncok). A kromoszómákkal is ez a helyzet: egy önmagában álló kromatidát is kromoszómának nevezünk, de ha kettő összekapcsolódik, az is kromoszóma. A kromatida egy darab hosszú DNS molekula, fehérjék segítségével tömör állapotba felcsavarva. Az s-fázis során a DNS lemásolódik. A testvérkromatidák egymás másolatai. A kromoszómák lehetnek egy- vagy kétkromatidásak. Az előbbi azt jelenti, hogy egy kromatida önmagában áll. Az utóbbi esetben két kromatida van együtt, és ezek egymás másolatai, ugyanaz bennük a DNS bázissorrendje.


1. ábra: [link]


2. ábra: [link]


Az 1. ábrán kétkromatidás, az s-fázis utáni kromoszómákat lehet látni. A 2. ábra kromoszómái egykromatidásak. A kétkromatidás kromoszómák az X-ek, az egykromatidásak az I-k. Ha a 2. ábrán megszámolod a kromatidákat, 46-ot fogsz találni. Az 1. ábrán X-ekből van 46, vagyis kromatidákból itt 92 van. (A képen egy rendellenes XXY állapot látható, ezzel most ne törődj, csak két ivari kromoszómát végy figyelembe.) Kromoszóma az X alak is meg az I alak is, de az X alakúak két kromatidából állnak, amelyek egymás másolatai. A sejtosztódás során az X-eket a sejt széthúzza, úgy, hogy az egyik kromatidájuk az egyik utódsejtbe kerül, a másik a másik utódsejtbe, így visszaáll az utódsejtekben az egykromatidás, "rendes" állapot (1. ábra).


Remélem világos. Ha nem, kérdezz bátran.

2013. jan. 7. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ja és még valami. Azt írtam, hogy "a kromoszómák szétválnak két kromatidára holott ez nem így van." Ezt úgy kell érteni, hogy ha kromoszómákról beszélünk, akkor azt is meg kell mondani hogy milyenekről, mert csak a kétkromatidásak tudnak ugye szétválni. Az egykromatidás és a kétkromatidás állapotot is kromoszómának nevezzük.


A fehérjés analógiám tömören összefoglalva: a kromoszóma úgy viszonyul a kromatidához, mint a fehérje a polipeptidlánchoz.

2013. jan. 7. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

világos.és köszönöm a segítséget!

rendes tőled!

2013. jan. 7. 21:34
 5/7 A kérdező kommentje:

és még egy kérdés:

homológ kromoszóma:

azonos alakú, nagyságú, kókuszain azonos géneket tartalmaz.

de miért kell a crossing over két teljesen azonos kromoszóma között?diplotén fázis)

2013. jan. 7. 23:09
 6/7 anonim ***** válasza:
Az azonos géneket ne úgy értsd, hogy teljesen, betűről betűre (bázisról bázisra) megegyező gének. Akkor tényleg semmi értelme se lenne a rekombinációnak. De a gének különböző változatokban léteznek, ezeket alléloknak nevezzük. Az egyes allélok által kódolt fehérjeváltozatok között csak néhány aminosavnyi különbség van, a szerkezetük és funkcionalitásuk nagyrészt megegyezik, de pici különbségek lehetnek. Egyes allélok előnyösebbek/hasznosabbak másoknál. A rekombináció célja az, hogy a különböző szülőkből származó allélokat egy kromatidára tegye. A folyamat véletlenszerű, nagyon rossz és nagyon előnyös kombinációk egyaránt létrejöhetnek a gének között, az egyedek környezete határozza meg, hogy mi lesz előnyös és mi nem. Az új kombinációk révén különböző egyedekből származó génváltozatok kombinálódnak össze, és onnantól együtt öröklődnek. Ez a lényeg. (A rekombináció mindig az anyai és az apai kromoszómák között történik, nem a testvérkromatidák között.)
2013. jan. 8. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2013. jan. 9. 14:35

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!