Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem adaptív evolúciós folyamatok?

Nem adaptív evolúciós folyamatok?

Figyelt kérdés
A biosz tanárom feladta házi feladatnak, hogy csináljak egy prezentációt ebben a témakörben. Röviden, mit kéne írnom erről a témáról ? És tudnátok valamilyen érdekességeket is írni( nemcsak a sablonos betanulni valót ) , hogy egy kicsit érdekesebbé tegyem a prezentációmat ? Előre is köszönöm ! :)

2012. dec. 27. 16:55
 1/9 anonim ***** válasza:
Az egyetlen adaptív folyamat a természetes szelekció, az összes többi (a mutációk összes létező fajtája, a genetikai sodródás, az alapítóhatás, meg ami most nem jut még eszembe) nem adaptív.
2012. dec. 27. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi a választ . Ki tudnál segíteni példákkal is ? :)
2012. dec. 27. 17:29
 3/9 anonim ***** válasza:
24%

Az evolúció a mutációkra alapul, minden egyes fennmaradt adaptív tulajdonság egy vagy több véletlenszerű mutáció következménye? Vagy ha magukra a mutáns egyedekre gondoltál, akkor érdemes negatív mutációként említeni.


Továbbá egy fajnak nem csak a természetes szelekció lehet előnyös, az általunk tenyésztett kutyák például sokkal könnyebben találnak otthonra, főleg, ha aranyosak. Ha életképtelenek a természetben, az se baj, nézd meg, hogy a chiwawák mennyire elterjedtek, és milyen jól élnek.


Na de ne csak javítgassak:

A nem adaptív evolúciónál érdemes megemlíteni a negatív mutációkat, amelyek egy egyed pusztulását, életképtelenségét, vagy simán handicapjét jelenti.

Itt gondolj bármelyik genetikai betegségre.


Más szemszögből egy adaptívból lehet a környezet megváltozása révén pont hátrányos. Nem emlékszem pontosan a sztori részleteire, de Nagy-Britanniából az ipar miatt rengeteg hamu jutott légszennyezés általa tőle keletre lévő északi országokba. Ott ugye sok a hó, egy lepkefajnál értelemszerűen a fehérek voltak életképesek, de ahogyan egyre gyűlt a hamu, és feketség botított mindent, úgy a fehér egyedek evolúcionálisan kialakult hóban alig látható színe hátrány lett számukra, hiszen kiríttak a hamuból, ezért a ragadozók hamar megtalálták őket. A feketék pedig egyre csak terjedtek, ők voltak az életképesebbek. Amint különböző intézkedések útján a légszennyezés ilyen formája megszűnt, a fekete egyedek színe vált nem adaptívvá, hiszen a megtistított területen a hóban már ők voltak könnyen észrevehetők.


Még érdekesség képpen lehet boncolgatni ezt a témát, hogy sokszor nem lehet tudni, mely nem adaptív tulajdonság válhat az egyed és egyben a faj előnyére mégis. Például aki sarlósejtes vérszegénységben szenved, azt ugyebár sajnáljuk, még a neve is rossz, viszont a mutáns a vörövérsejteknek hála a malária ezek az emberek immunisak. Ha lenne egy malária által okozott világjárvány, akkor ők maradnának életben, mi pedig nem, tehát akár létfontosságúan adaptív is lehet egy ilyen.


Remélem, hogy hasznos volta válaszom. :)

2012. dec. 27. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, sokat segítettél. Én is keresgettem érdekességeket a nem adaptív folyamatokra. Beleírtam a prezentációmba pl. a B - vércsoport gyakoriságát Európában, az alapító hatást ( észak-amerikai indiánok esetében), és a génáramlást mutattam be az oroszlánok, a gnúk és a pintyek példáján keresztül. Nagyon tetszett amit írtál a Nagy-Britanniában élő lepkékről, ezt feltétlenül felhasználom. :)
2012. dec. 28. 12:11
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem adaptív evolúció


Lényege:

- instabil, a genetikai egyensúlytó eltérő populáció esetében a szelekció hatása fokozott mértékű;

- hosszú távon nem tud az adaptáció ellen dolgozni.


Módja- genetikai egyensúlyt megváltoztató folyamatok:


-kicsi a populáció- genetikai sodródás

-van vándorlás, a populáció nem elszigetelt- génáramlás,

-nem véletlenszerű a párválasztás: beltenyésztés (az allélgyakoriság a beltenyésztéstől nem változik meg- nem evolúciós folyama- csak bizonyos genotípusok aránya nő, ezért a populáció sérülékenyebb lesz)



Folyamatai:


a,

genetikai sodródás:

-a populáció allélgyakorisága a kisméretű populáció miatt eltér az előző nemzedék allélgyakoriságától, "elsodródik" a szülők allélgyakoriságától: véletlenszerű hogy merre és mennyire


- felgyorsítja az adaptív evolúciót, mert néhány allélforma feldúsulását eredményezi:

1. ha az allélok kedvezőlenek (nem adaptálódnak) a populáció kipusztul

2. ha az allélok kedvezőek, az adaptáció felgyorsul;


-alapítóelv: a genetikai sodródás egyik esete: nem az egész populáció csökken, hanem a populáció egy kis, az alappopuláció kiváló része válik új populációvá.


b, génáramlás:

- oka: a populációk közötti be- és kivándorlás, véletlenszerű, hogy mely allélokat viszik vagy hozzák a populációk;

- nem adaptív evolúciós folyamat, de gyorsíthatja az adaptív evolúciót, új allélokat hozhat a populációba, előidézheti az eddiginél előnyösebb kombinációk kialakulását.


Eredménye:


az allélgyakoriság megváltozik, a változás iránya és mértéke nem kiszámítható

2012. dec. 28. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Az előző vagyok, gugli a barátod, le is tudod fordítani angolra is, úgy is keresgélhetsz.

Szépen össze lehet ezt ollózni, az előző egy alapséma legyen. Mondjuk az egész gerince, amire építed majd.


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


Az előadást egy idézettel kezded.

Az evolúció azért csodálatos mert elfelejt minden kudarcot, és megjegyez minden sikert- Marx György



Ezután bemutatod, hogy mi az evolúció, fogalmát leírod, elmagyarázod.


Utána mi a faj, populáció, és jöhet a témád: felosztása, két részre, elmondod, hogy mi az adaptáció, utána szépen belekezdesz.


Persze nem oldjuk meg helyetted, izgulj te is picit, de ha kész vagy és ide feltöltöd, akkor szívesen fikázzuk majd. (-:

2012. dec. 28. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

3. vagyok:


Féltem, hogy félreértelmezhető lesz, nem Nagy-Britanniában élő lepkékről volt szó, hanem az ország légszennyezése jutott el a tőle keletre lévő államokba, és az ott lévő lepkéknek változott meg a sorsa.

2012. dec. 28. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az nem jó példa a nem adaptív evolúcióra, amikor a mutáció a gén számára (rövid távon) adaptív, de a faj számára nem az?

Ilyen például az önbeporzás vagy méginkább a szűznemzés létrejötte.

2012. dec. 28. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, tényleg nagyon sokat segítettetek. Köszönöm a linkeket és a vázlatot is. Azokhoz amiket írtatok és amiket én is találtam próbáltam mindegyikhez szerezni képet is. Remélem el fogja nyerni a tanár tetszését, mert elég sok munkám van benne. De inkább nem mutatom meg nektek :D ( nem is tudom, hogy hogy lehetne) elég ha csak a tanárom látja. Még egyszer köszönöm! :)
2013. jan. 1. 16:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!