Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Evolúciós szempontból hogyan...

Evolúciós szempontból hogyan lehetséges, hogy a népességünknek aránylag elég nagy százaléka genetikai eredetű mentális betegségben szenved?

Figyelt kérdés
Laikusként úgy képzelem el, hogy ezeknek a betegségeknek előbb-utóbb súlyos hátrányaik miatt ki kellene maradniuk az evolúciós folyamatokból.
2012. okt. 12. 17:55
 1/10 Ozmium42 ***** válasza:
75%
Úgy, hogy elég sok genetikai betegség spontán mutációval keletkezhet, és nem örökletes úton. Ehhez persze hozzáadódik az is, hogy örökletes is van. Ehhez hozzáadódik, hogy van egy csomó recesszív genetikai betegség, aminek tünetmentes hordozói vannak, tehát semmilyen hátrányt nem szenvednek, egészségesek, szaporodnak. Ehhez add hozzá, hogy elég jók az életkörülményeink, a természetes szelekció szinte teljesen ki van iktatva, mert a betegek gyógyíthatók, vagy kezelhetők stb.
2012. okt. 12. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Genetikai eredetű mentális betegségek: mint pl. a hiperaktivitás?

Más ilyenről nem tudok, ami öröklődne.

Az evolúcióval ezek nem feltétlenül tűnnének el szerintem.

2012. okt. 12. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 lindmayer ***** válasza:
100%

a civilizációs fejlődéssel együtt jár, hogy ezek a betegségek egyre jobban elterjedjenek

ugyanis a természetes szelekció az emberi populációban egyre kisebb jelentőségű

a spártaiak az életre alkalmatlannak ítélt csecsemőket magukra hagyták( más korai civilizációk is művelték ezt)

a rossz körülmények miatt(táplálkozás, higiénia, öltözködés, és egyéb körülmények) a "selejtes" emberek nem élték meg azt a kort, hogy gyerekük szüllessen

ezzel ellentétben ma meg a különböző rendellenességgel született csecsemőket is meg tudnak menteni, akiknek később gyermekük születik, így esélyt teremtve a hibás gének elterjedésének

2012. okt. 12. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 lindmayer ***** válasza:
100%
bár ez nem a mentális betegségekre értettem, hanem mindenfélére
2012. okt. 12. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az előzőt kiegészíteném.

Ha egy párnál a nő nem esik teherbe, akkor valamelyiknél genetikai az ok. (Nem életképes a sperma, a nő nem tud természetes úton megtermékenyülni stb.)

Ma viszont ezt "áthidalják" a mesterséges megtermékenyítéssel, lombik programmal. A gyerek így örökölheti a hibás gént.

2012. okt. 12. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

"Ha egy párnál a nő nem esik teherbe, akkor valamelyiknél genetikai az ok."

Ennek kb. ezernyi nem genetikai oka is lehet. És akkor nem lesz semilyen genetikai hiba továbbadva.


"aránylag elég nagy százaléka genetikai eredetű mentális betegségben szenved?"

Mennyi az az annyi? Hol találtal erre vonatkozó adaot? Miből gondolod hogy ez "aránylag sok", mihez képest sok?


"ki kellene maradniuk az evolúciós folyamatokból."

Ha recesszív tulajdonság, akkor nem feltétlenül, hiszen minden heterozigóta tünetmentes. Arról nem is beszélve, hogy folyamatosan keletkeznek mutációk.


"az életre alkalmatlannak ítélt csecsemőket magukra hagyták"

De azt nem lehet tudni, hogy egy adott ma károsnak ítált mutáció a jövőben, a megváltozó környezet hatására esetleg a sikeres túlélést jelenti. Mint pl. a sarló sejtes vérszegénység esetén.

2012. okt. 12. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Döncike, ezt a sarlósejtest fejtsd ki, érdekesnek hangzik.
2012. okt. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A sarlósejtes vérszegénység esetén a O2-t hordozó hemoglobinban egyetlen aminosav mutációja okoz bajt: a mutáció hatására a hemoglobin molekulák összetapadnak és emiatt a vörösvértestek elvesztik rugalmasságukat, eldeformálódnak, emiatt a vér O2 szállító képessége csökken. Ez okozza a vérszegénységet. Ugyanakkor a malária kórokozója a vörös vértesteket parazitálja, és a bennük lévő fehérjéből táplálkozik a kórokozó bizonyos stádiuma. Megfigyelték, hogy a mutációt tartalmazó egyéneket sokkal kisebb hatékonysággal tudja a malária megfertőzni. Ennek nem minden részlete tisztázott, de szerintem valami olyasmi történik, hogy a vörösvértest a mutáns hemoglobin miatt még azelőtt "kipukkad" mielőtt a lárvák befejzik a életciklusukat.


[link]

[link]


De főleg az jó:

[link]

2012. okt. 12. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem csak a jót a szépet a hibátlan információkat örökíti át az ember, hanem sajnos a helytelen életvitelt miatt átélt negatív dolgokat is és azoknak okozott torzulásait is.


S abban a pillanatban amikor egy utód átél hasonló, az örökléssel kapott emlékeknek megfelelő élményeket, akkor az öröklött defekt sajnos, mint számtalan aberráció életre kelhet.


pl. Egy ősünk aki harcolt tegyük fe3l az Egri vár ostrománál és közben leesett a falról, a lába eltörött-- hatalmas fájdalmat élt át, majd zsibbasztást egy akkor használt módszertől, és levágták a tönkre ment lábat de, életbe maradt-- s mert fiatal volt még meg is nősült, gyermeket nemzett.


Aztán több generáció született utána és semmi, amikor a 10-12 vagy is valamelyik generációnál előjön, mint nagyon erős Tér-iszony. S azon csodálkozik az illető, mi lehet az oka, hisz soha nem járt még magasba se, soha nem esett le sehonnan, és még is egy tér mélységének látványa is még hozzá csak egy filmet nézve, fájdalmat, félelmet és zsibbadást válthat ki.--- Mert életre kelt a múlt emléke, mint aberráció.


S nagyon sok ilyen múltban ősök által elszenvedett emléket hordozhat a DNS láncolata alvó kódok formájában.Csak az alkalomra lesnek, hogy életre keljenek!

2013. szept. 4. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Hasonló módon örökíti át a betegségeket is az ember azzal a különbséggel melyik nem hordozott erősebb jellemzőket, vagy ja mindkét szülőnek visszamenőlegesen is egy adott betegség szerepelt a családban-- akkor sajnos öröklődhet-- az elmekorra való hajlam,vagy akár a diszlexia,- kihagyva egy generációt és csak az egyik unoka örökli.De betegségek is igy öröklődhetnek mint pl a hasnyálmirigy sejtjeinek gyengesége.


az ember szellemileg fejlődhet-- de minden más öröklésnek és alkalmazkodásnak a terméke.

2013. szept. 4. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!