Nem lehet elhagyni egy bolygót vagy egy napot vagy holdat stb. a szökési sebességénél lassabban?
A fekete lyukat ne lyukként képzeld el :) Az inkább gömb alaku.
A kérdés hogy az adott tárgy átjut e az eseményhorizonton. Ha igen, onnan nincs visszaút :)
Pont ezt ecseteltük hogy nem igaz! A szökési sebesség lényege az EGYSZERI adott sebességre gyorsítás, majd a test magára hagyása (tipikusan ilyenek pl. a lövedékek). Egy olyan szerkezet, ami képes folyamatosan meghajtást produkálni, az kisebb sebességgel is elhagyhatja az adott égitest gravitációját. Igazából azért csalóka a dolog, mert a szökési sebesség ugye távolságfüggő is. A Föld esetében megadott 11.19 km/s sebesség a felszínre vonatkoztatott érték, de ha pl egy test képes folyamatosan mondjuk 100 m/s sebességgel távolodni, elhagyhatja a Földet abban az esetben, ha a meghajtás folyamatossága olyan távolságig igaz, ahol a szökési sebesség már ennél az értéknél kisebb!
Nincs ez másképp a feketelyukak esetében sem. Tehát ha van egy olyan szerkezetünk, amelynek a meghajtása kellően nagy energiával tetszőleges ideig fenntartható, akkor elméletileg elhagyható a feketelyuk is. A probléma nem is ez lenne. Hanem az, hogy ott a távolságoktól oly erősen függő gravitáció, már a testtel összemérhető távolságon is olyan nagyot változik, amit az anyag szinte biztosan nem visel el. Pl egy ember lábával "lefelé" tartózkodik a feketelyuk eseményhorizontján belül, akkor a lábainál mérhető gravitáció erő, és a fejénél mérhető erő különbözete olyan nagy lehet, amit a teste nem bír el szétszakadás nélkül. Továbbá probléma az idő maga, ugyanis az idő teljesen máshogy viselkedik a lábnál, és a fejnél is. Ez meg egyelőre teljesen ismeretlen hatással lenne egy -a példánál maradva- embernél, de feltételezhetően egy homogén anyagnál is jelentkezne valamiféle anyagszerkezeti probléma. Ezt most még nem tudjuk.
Ami biztos: A feketelyukak tömege véges. Tehát a rájuk vonatkozó szökési sebesség is véges. Ekkor viszont igaz, hogy adott, véges mennyiségű, energiával folyamatos meghajtást biztosítva az adott térrész elvileg elhagyható.
Ami nem biztos: Hogy létezik olyan anyag, ami ekkora helyi gravitációs különbséget szerkezeti károsodás nélkül elviselne. Hogy az idődilatáció ilyen pici térrészben ilyen nagy mértékben megváltozott időt létrehozva egyáltalán milyen hatással lenne bármilyen szerkezetre, sejtelmünk sincsen.
Élőlényeket meg direkt nem írtam, mert egy emberi test, vagy bármilyen ismert élő szervezet ilyen jellegű megpróbáltatásokat biztosan nem viselne el.
"Nincs ez másképp a feketelyukak esetében sem. Tehát ha van egy olyan szerkezetünk, amelynek a meghajtása kellően nagy energiával tetszőleges ideig fenntartható, akkor elméletileg elhagyható a feketelyuk is. A probléma nem is ez lenne. "
-> ennek googlezz (youtubozz) utána:
spaghettification
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!