Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan látjuk a színeket?

Hogyan látjuk a színeket?

Figyelt kérdés
Azt nem értem, hogy különböző hullámhosszúságú fénysugarak hogy felelhetnek meg különböző színeknek. Ha a zöld pulcsimat ( ami egyébként miért zöld??) kékszínnek megfelelő hullámhosszúságú fénnyel világítom meg, akkor kéknek fogom látni?? Nem az anyag szerekezetétőll függ, hogy milyen színű az adott tárgy? A nap és a lámpa fénye mindenféle hullámhosszúságú fényt tartalmaz? Hogy van ez?? :S Köszönöm a segítséget
2012. nov. 22. 15:03
 1/2 gromo ***** válasza:
100%

Akkor sorban : A nap és a lámpa fénye a színspektrum látható tartományát tartalmazza ( azaz a vöröstől az ibolyáig.)Sőt ezen túl még tartalmazhat több kevesebb infravörös ill. ultraibolya tartományba eső fényt is, de ezek már a mi látásérzékelésünkön kívül esnek, ezért a színképzésben számunkra nem játszanak szerepet.

A napfény, ill a fehér színű lámpák fénye ún kompozit fény, azaz olyan arányban tartalmazza a főbb színeknek megfelelő hullámhosszú fényt ( vörös, narancs, sárga, zöld, kék, ibolya) hoy ezt az összetételt fehérnek látjuk, mivel a különböző komplementer színek egyenlő arányban vannak benne.

Amikor egy tárgyat látunk, akkor a róla visszaverődő fényt érzékeljük. Amikor visszaveri a fényt, többé - kevésbé elnyel belőle valamennyit. Hogy mennyit ez az adott tárgy anyagi minőségétől függ. Ha a teljes fényspektrumot visszaveri ( azaz a ráeső fehér kompozit fény összetételét nem változtatja meg), akkor sima fehérnek látjuk. Ha valamelyik összetevőt kevésbé veri vissza, akkor megváltozik a visszavert fény összetétele. Pl. egy zöld pulóver attól zöld, hogy a ráeső fehér fényből elnyeli a nagyobb hullámhosszú - vörös - fénysugarakat. Ezért a visszavert fényben a zöld fénysugarak túlsúlyba jutnak, a visszavert fény már nem fehér, hanem zöld színű lesz.

Ha a zöld pulóvert kék fénnyel világítod meg ( amiben ugye nincs vörös (vagy csak nagyon kevés) akkor azt teljes egészében visszaveri, tehát kéknek fogod látni( vagy annak valamilyen árnyalatának)és így tovább.

Amikor a fénysugár bejut a szemedbe, a szem ideghártyájára vetül. Itt receptorok vannak, amelyek a fényspektrum bizonyos hullámhosszaira érzékenyek. A színlátásban az ún "csapok" vesznek részt, a másik fajta receptor, a "pálcika" a színlátásban nem játszik szerepet. A csapokból három fajta van, mindegyik egy bizonyos hullámhosszú fényt érzékel elsősorban ( ibolya, zöld, sárga). A beeső fény hullámhosszának függvényében hozza ingerületbe ezt a három fajta csapot, s ennek megfelelően "keveredik ki" a három színre érzékeny receptorok ingerületi állapotából a látott fény színe.

Ha bővebben érdekel, ez elég részletes és korrekt :

[link]

2012. nov. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm:))
2012. nov. 22. 18:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!