Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A rádióhullámok energiája a...

A rádióhullámok energiája a forrástól való távolodással csak akkor csökken ha valamilyen anyagrétegen kell áthaladniuk vagy akkor is csökken az energiájuk a távolodással ha teljesen üres térben haladnak?

Figyelt kérdés
2012. nov. 19. 14:26
 1/6 anonim ***** válasza:

Természetesen vákuumban is csökken.

Gondolj a fényre (az is elektromágneses sugárzás, mint a rádió), és a csillagokra.

2012. nov. 19. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Na de akkor mi a helyzet a gamma sugárzással? Azt olvastam ,hogyha teljesen üres térben halad akkor bármekkora távolság után az energiája ugyanakkora mint ahol keletkezett. (Ugyanúgy fotonok alkotják mint a rádióhullámokat csak kisebb a hullámhossza.)
2012. nov. 19. 15:17
 3/6 anonim ***** válasza:

A fotonok energiája lehet, hogy nem csökken, de az intenzitásuk, számuk igen. A csillagok színe sem változik számottevően (az energiájuk ugyanaz, mint mikor kiléptek a csillagból), de sokkal kevesebb ér ide belőlük, mintha ott állnánk a csillag mellett.


A rádióadás sem hangolódik el a távolsággal, tehát a hullámhosszuk (a frekvencia tehát a foton energiájának reciproka) állandó, de a hullám intenzitása csökken.

2012. nov. 19. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Egyébként az tényleg bizonyított ,hogy a rádióhullámok gömbszerűen terjednek?
2012. nov. 19. 19:45
 5/6 anonim ***** válasza:

A besugárzott felület, azaz a gömb felszíne négyzetesen nő a távolsággal, tehát az egy négyzetméterre jutó energia így csökken.

A foton energiája változatlan, csak egyre kevesebb csapódik be ugyanannyi idő alatt.


A térben nincs kitüntetett irány, tehát nyilván minden irányban egyforma sebességgel terjed.


A Lorenztz-transzformációnak van egy olyan olvasata, hogy az éterhez képest mozgó rendszerben nem gömbszerűen terjed a sugárzás, ám mivel a mérőeszközeink is összemennek ha mozognak az éterhez képest, emiatt mégis így észleljük. Fel lehet erre építeni egy az einsteini elmélettel matematikailag ekvivalens világképet, de mivel például az idődilatácó más, nem-elektromágneses jelenségeknél is mutatkozik (pl. magfolyamatok lelassulnak mozgó rendszerben), ez valószínűleg nem helytálló elmélet.

2012. nov. 19. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez attól függ, milyen az elrendezés geometriája.


Pontszerű forrásból minden gömbszimmetrikusan terjed, és akkor igaz, hogy a távolsággal négyzetesen csökken az intenzitása.


De nagyon sok pontszerű forrást egymás mellé rakva létre lehet hozni olyan hullámteret, ami hengerszimmetrikus, vagy amiből síkhullámok távoznak, amiknek az intenzitása nem csökken.


Visszaverő felületekkel is el lehet érni, hogy az intenzitás ne csökkenjen, ez történik pl. az üvegszálakban.

2012. nov. 20. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!