Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy test kiszabadul a föld...

Izidorkata kérdése:

Ha egy test kiszabadul a föld gravitációjából, akkor a nap gravitációjába van?

Figyelt kérdés

Tehát elhagyja a föld vonzáskörét, és kint van pl. a holdtól is távolabb. Akkor a nap felé fog esni, mert a nap vonza?

Jól gondolom?

És ha igen, mennyi dő alatt ér a naphoz, így szabadesésében?



#Nap #gravitáció #föld vonzása
2012. nov. 16. 22:14
1 2
 11/13 anonim válasza:

Az egész ott kezdődik, hogy van egy gravitációs potenciál. Ami elég bonyolult ha bele akarjuk számolni az összes égitestet és porszemet is. Ezért általában egyszerűsítünk. Ha a Földről kb a Nap irányába halad a test, akkor valószínűleg a Nap gravitációs hatása fog érvényesülni, és felállíthatunk egy modellt, amiben csak a Föld, a Nap és a konkrét test szerepel. Ha viszont szeretnénk beleszámolni a Vénusz és a Merkúr hatását is, akkor egy másik modellt kell felállítanunk. A mozgás kimenetele pedig erősen függ a kezdeti feltételektől. Úgy is indíthatjuk a testet, hogy ne a Nap irányába haladjon, hanem azzal ellentétesen. Így a Mars, a Jupiter és az összes többi égitest hatását is beletehetjük a rendszerbe. Az is lehet, hogy valamelyik égitest körül stabil pályára áll: kör vagy ellipszis (a gyakorlatban mindig van egy pici hatás a többi égitest miatt, így a körpálya nemigazán lehetséges), ütközhetnek is, vagy pedig egy instabil pályára áll be: parabola vagy hiperbola.

Az eldobott kőre kell gondolni. Ha csak elejtem, akkor egyenes vonalú (a felszínhez képest) mozgást végez, míg ha elhajítom, azaz kezdősebességet adok neki, akkor parabola pályán esik le (nem bizonyítanám). Tehát biztos hogy nem csak a szabadesés fog érvényesülni. Ahhoz, hogy a 'Föld vonzáskörzetét elhagyja' egy test, ahhoz kezdősebességet kell adni neki.


Remélem mindent jól írtam, és érthető is.

2012. nov. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Vegyük csak simán a földet: Stabilan kering a nap körül

És ha mi elhagyjuk a föld azon körzetét melyen már a gravitációs erő elhanyagolható akkor sebességünktől és az iránytól függően megtartva a nagyjából a föld (mert onnan indultunk) pályájának sebességét, sugarát stb... nagyjából olyan olyan pályára állna az űrhajó mely a sebességünktől függően egy adott ellipszisben stabilizálódna.

Minden objektum ha pályára állt utána megfigyelhető egy folyamatosság PL: Előbb utóbb a test visszatér pályájának minden pontjába hacsak el nem téríti valami. HA NEM TÉR VISSZA A PÁLYÁJA SUGARÁNAK OLYAN PONTJÁBA AHOL MÁR JÁRT, AZ MÁR NEM STABIL. Ilyenkor vagy kilökődik egy ingalendülettel vagy belezuhan a napba. Logikus?

2012. dec. 3. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
A 12-es vagyok az is beleszámít ha pl: változó parabolikus pályán van a test. Hogy egyszerűen mondjam a pályájának vonala a virág leveleire hasonlít. Mert a nap mindig más irányba löki ki az égitestet az űrbe erősen elnyújtott ellipszisben, de a pályájának alakja megmarad...
2012. dec. 3. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!