Ha egy test kiszabadul a föld gravitációjából, akkor a nap gravitációjába van?
Tehát elhagyja a föld vonzáskörét, és kint van pl. a holdtól is távolabb. Akkor a nap felé fog esni, mert a nap vonza?
Jól gondolom?
És ha igen, mennyi dő alatt ér a naphoz, így szabadesésében?
Nem, nem tudod jól. Olyan nincs, hogy a Föld vonzásköre.
A gravitáció végtelen távolságban is hat, csupán olyan gyenge, hogy nem megfigyelhető, az meg már egy másik dolog, ha le tudjuk győzni. Ha egy rakétát nagyon nagy sebességgel kilőnek, akkor nem a föld, hanem a Nap körül fog keringeni. Természetesen bármelyik bolygó csapdájába eshet. Lehet a Vénusz, vagy a Merkúr holdja, sőt visszatérhet a Földre is.
van olyan, hogy föld vonzásköre. ez azonban nem terület, hanem állapot.
ahogy a második is írta, a gravitáció nagyon-nagyon messze is hat, attól, annak hatásától, nem tudsz megszabadulni. viszont a tér bármely pontjára meghatározható olyan sebesség tartomány, és itt nem csak a nagyság, hanem az irány is számít, aminél a földi gravitáció már biztosan nem fog tudni visszahúzni, még akkor sem, semmi más nincs az egész világegyetemben, tehát ha csak rajtad és a földön múlik, akkor sosem fogsz visszatérni. ha ezen a tartományon belül van a sebességed, akkor kiszabadultál a föld vonzásköréből.
hogy ez után mi történik, az megint attól függ, hol vagy és mekkora a sebességed (és merrefelé haladsz). lehet, hogy a Holdba fogsz becsapódni, lehet, hogy a Napba, lehet, hogy valamelyik másik bolygóba, de az is lehet, hogy kirepülsz a naprendszerből.
Kicsit pontatlanok ezek a válaszok.
Persze, hogy még nagyon messze is fog vonzani a Föld - de a "kiszabadulni a vonzásából" azt jelenti, hogy ott már pl. a Nap vonzása erősebb. Vagy te vagy gyorsabb, ez a másik lehetőség.
Ugyanígy van olyan hely, ahol már a Tejútrendszer (középpontjának) vonzása erősebb, mint a Napé.
A Napba pedig általában nem esik bele a test, mert nagyon nehéz úgy indítani, hogy pont beleessen. Általában pályára áll körülötte.
6-os: ez sem pontos. Nem azon múlik a dolog, hogy minek a vonzása erősebb.
A Hold távolságában például a Nap vonzása már erősebb, mint a Földé. A Hold még sem zuhan bele a Napba.
Miért nem? Mert a Nap körül is kering a Földdel együtt. Sőt, igazából nem is a Föld körül kering, hanem a Nap körül. Csak a Földről látjuk úgy, hogy körülöttünk kering.
Sokan meglepődnének, ha látnák a Hold tényleges pályáját a Nap körül. Mert az nem hogy nem hurkos, de még csak nem is konkáv, hanem konvex. Egészen pontosan ilyen:
Azaz majdnem kör. A Föld csak alig-alig módosítja ezt a kört.
Wiki szökési sebesség(inkább a megjegyzés kapcsolódik ide):
"Általánosságban szökési sebességnek nevezik azt a küszöbsebességet, amely ahhoz szükséges, hogy egy bizonyos égitestről indulva az űreszköz parabolapályára álljon. A parabola a tehetetlenségi pályák között egy határesetet képez, ez a legkisebb energiájú elszakadási pálya. A szökési sebességet megszerzett űreszköz elszakad a központi égitest vonzásából, és attól állandóan távolodik. Ezen a pályán haladva az űreszköz sebessége a továbbiakban folyamatosan csökkenni fog, de csak a végtelenben csökken nullára.
Megjegyzés: Helytelen az a megfogalmazás, hogy a szökési sebességet elért test „kilépett a központi égitest (a Föld) gravitációs teréből”. A gravitáció végtelen hatókörű, abból kilépni elvileg lehetetlen, bár nyilvánvaló módon egy bizonyos, az égitest tömegétől függő távolságban annak a gravitációja már adott esetben elhanyagolhatóvá válik. A helyes megfogalmazás az, hogy a test a sebességével ellensúlyozni tudja, legyőzi a központi égitest gravitációs erejét, így képes attól végtelen távolságba eltávolodni, képes az égitesttől elszakadni."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!