Mi a "három test problémája"? Annyit tudok, hogy a Föld, Hold, Nap gravitációs teréről van szó. Laikusoknak szóló magyarázatot kérnék.
Amit itt linkeltél az nem jó a Föld-Hold-Nap problémára, vagyis levezethető rá de igen bonyolult.
Ezen a linken és leírásban az szerepel, hogy ha a 3 test egy pont körül "kering" mozog.
A 3 leírt égitest pedig több inerciarendszerre írható fel. A Nap kering valami körül, a Föld a Nap körül, a Hold a Föld körül.
Ha közös inerciaközpontot keresel (ami állandóan mozog, nincs fix helyzete) akkor a mozgásegyenlet differenciálegyenlet-rendszere sokadrendű, nem tudom mekkora. És azt kell leredukálni megfelelő szintűre.
Ehhez egy vérbeli fizikust vagy matematikust keress! :D
A három test probléma a gravitációs mozgásokkal kapcsolatos. Tömeggel rendelkező testeknek gravitációs vonzásuk van. Ez egy erő, ha csak ez lenne, minden test egymásba zuhanna. De tudjuk, hogy egy zárt pályán (kör, ellipszis) mozgó testre hat egy úgynevezett centrifugális erő, ez mindig sugárirányban kifelé irányul.
Leegyszerűsített esetben tehát két test keringhet úgy egymás körül, hogy a gravitációs vonzásukból származó erő és e pillanatnyi centrifugális erő eredője mindkettőjükre minden pillanatban nulla. Ekkor úgynevezett stacionárius, azaz időben változatlan, stabil pályán mozognak. Erre fel lehet írni mozgásegyenleteket (differenciálegyenleteket), amelyeket adott kiindulás mellett meg lehet oldani. Ez viszonylag egyszerű, mert a két test síkban mozog.
Ha három testről van szó, akkor ugyanezt el lehet mondani, csak már térben. Nyilvánvalóan ekkor bonyolultabb egyenleteket kell felírni, majd megoldani. Ezt sokáig nem tudták megtenni, ettől lett "probléma". Mára ezt megoldották, ezért a probléma itt "feladat" értelemben használatos.
Tovább is általánosíthatunk, 4, 5, vagy "n" darab test egyensúlyos mozgását is lehet kérdezni. Ezekhez egyre bonyolultabb egyenleteket kell felírni, természetesen a megoldásuk is egyre bonyolultabb. Ezért elkezdték vizsgálni ennek a kérdésnek az általános tulajdonságait, amiből a fizikai matematika új tudományterületei keletkeztek. Mára eléggé tisztázták az általános elveket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!