Szerintetek a mi galakszisunkon kívűl létezik űr lény?
"A tudomány jelenlegi eredményei azt sugallják, hogy az élet nem ritka jelenség az univerzumban."
Ez így azért nem igaz. Mivel a Föld az egyetlen jelenleg ismert életet biztosan hordozó égitest, elhamarkodott dolog lenne azt állítani hogy gyakori.
Az igaz hogy bolygókból rengeteg van, és az is nyilvánvaló, hogy Föld-szerű, Föld típusú is valószínűleg van bőségesen, még a mi galaxisunkban is. Az élet létrejötte azonban már nem ennyire bizonyos. Hogy egy helyen spontán létrejöjjön az élet, kezdeti feltételek megléte szükséges. Ha mindent figyelembe veszünk végülis megadható egyfajta valószínűség. De nem szabad elfelejteni, hogy ha a lehetőségek még adottak is, nem feltétlenül jön létre az élet. Olyan ez mint a lottó ötös. Tudjuk, hogy "létezik", Ismerünk eseteket amikor eltalálja valaki az 5 számot, de mégis meglehetősen ritka jelenség. Hogy nekünk legyen ötösünk, annak is annyira elenyésző a valószínűsége, hogy majdnem kijelenthetjük, nem érdemes lottózni. Nincs ez másképp a bolygók számával, és a spontán kialakuló élettel sem! Hiába a bolygók, életre alkalmas bolygók milliárdos nagyságrendje, ha az élet kialakulásának valószínűsége kisebb ennél a számnál. De hangsúlyozom mégegyszer kizárni nem kell, és nem is szabad a dolgot, de azért ne nagyon lepődjünk meg, ha majd esetleg kiderül, hogy biza meglehetősen ritka jelenség az élet maga.
"..intelligencia kialakulása nem feltétlenül kell, hogy végbemenjen...."
Tökéletesen igaz! az intelligens élet nyilván mégritkább lehet...
" A másik oldala a dolognak, hogy vannak olyan jelenségek (szupernóva robbanások), amelyek elég nagy hatókörben öntik nyakon a bolygórendszereket gamma-sugárzással, ami viszont sterilizálja a bolygókat. Lehet, hogy csak szerencsénk volt, hogy minket még nem ért ilyen...."
Biztosan ért minket ilyen jelenség. A vasnál nehezebb (nagyobb tömegszámú) elemek természetes úton kizárólag szupernovákban keletkezhetnek! Márpedig azért akadnak ebből a nehezebb elemekből a Földön is szép számmal.
" ... de a létezésük valószínű..."
Érdemes egy olyan embert megkérdezni erről a valószínűségről, aki alaposan ismeri a DNS-t, de elég abba belegondolni, hogy a DNS 4 alap építőköve által létre jöhető variációk száma milyen magas... ( Messze összemérhető a bolygók feltételezett számával )
> Mivel a Föld az egyetlen jelenleg ismert életet biztosan hordozó égitest, elhamarkodott dolog lenne azt állítani hogy gyakori.
Gondolok itt arra, hogy tudjuk, hogy pl. meteorokban létrejönnek összetettebb molekulák.
Vagy gondolok itt az ősleves kísérletekre.
Még a DNS (ill. RNS) 4 alapkövéből is sikerült rövid idő alatt 2-t spontán előállítani.
Tudjuk azt is, hogy bizonyos egyszerű ásványok katalizátorok – afféle öntőformák – lehetnek az összetettebb molekulák kialakulásához.
Tudjuk azt is, hogy energiaátengedő rendszereknél az entrópia általában csökkenni szokott.
Vannak olyan modellek, amelyek az élethez minimálisan szükséges rendszereket írják le, és amelyek alkalmasint sokkal egyszerűbbek, mint a valóságban megfigyelt sejtek, baktériumok. Ezek spontán kialakulásának lehetősége érdekes kutatási téma. Az életnek nem feltétlenül kell olyan komplexitásból indulnia, mint amit mi ismerünk. Lehet a földi élet kialakulása is egy egyszerűbb életformából jött létre.
A jelenlegi ismereteink szerint az élet kialakulásának kiinduló feltételei sok helyen lehetnek adottak. (megvannak a szükséges anyagok, folyamatok…) Az élet kialakulásának lépcsőfokaiból is többet jól tudtunk reprodukálni, jóval kisebb anyagmennyiséggel, és jóval rövidebb idő alatt, mint ahogy az a természetben kialakult.
Tehát erre mondom, hogy a jelenlegi ismereteink szerint nem lehet azt mondani, hogy nagyon-nagyon kicsi volt az esélye a élet kialakulásának.
> Biztosan ért minket ilyen jelenség. A vasnál nehezebb (nagyobb tömegszámú) elemek természetes úton kizárólag szupernovákban keletkezhetnek!
Persze. Én itt arra gondolok, hogy a már összeállt bolygó, amin kialakult az élet, az kapott-e sterilizáló gamma-sugárzást. Erre mondtam, hogy lehetséges, hogy történt ilyen, ami az addigi egyeduralkodó fajt, a trilobitákat látszólag minden előjel, ok nélkül kiirtotta, gyakorlatilag azonnal. (Nem szép lassan pusztultak ki.)
> Érdemes egy olyan embert megkérdezni erről a valószínűségről, aki alaposan ismeri a DNS-t, de elég abba belegondolni, hogy a DNS 4 alap építőköve által létre jöhető variációk száma milyen magas
De nem tudjuk, hogy hány bázispár szükséges a minimális élethez. Ebből a szempontból a legegyszerűbb baktérium DNS-e 580 000 bázispárból áll. Lehet ennél kevesebb is elegendő egy önreprodukáló „lény” működéséhez. Azt sem tudjuk, hogy mondjuk 580 000 bázispárból álló DNS esetén a 4^580 000 variációból hány működőképes, élő variáció van. Egyáltalán szükséges-e DNS egy élőlény esetén. Van-e olyan folyamat, ami megnöveli bizonyos típusú kombinációk létrejöttének esélyét? Tehát a valószínűség számításba ezeket a tényezőket is bele kellene venni. Viszont azt is látni kell, hogy azért százezer évek álltak rendelkezésre a Földön, egy bolygó méretű „lombikban” – hány molekulából áll a világóceán? – ahhoz, hogy egyetlen önmagát reprodukálni tudó objektum létrejöjjön. Mert ha egy létrejött, akkor az már könnyen átépíthette a rendelkezésre álló anyagokat a saját formájára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!