Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Feszültség alatt lévő vezetékb...

Feszültség alatt lévő vezetékben mi van?

Figyelt kérdés
A hálózati kábelen nem folyik áram így nincs mágneses tere de van benne feszültség ami 50hz változik ,ilyenkor mit csinálnak a drót atomjai? És ha csinálnak valamit miért nem mérhető és nem számít munkának amiért fizetni kéne? Ha nem csinálnak semmit miért ráz meg az áram ha megfognám a végét.?

2012. okt. 24. 20:08
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az áramkör alap esetben nyitott, ezért nincs munkavégzés sem. Ha megfogod mindkét vezetéket, akkor ezzel zárod az áramkört, megindul az elektonáramlás és ezért ráz meg!

No és ezt már az óra is méri!

:)

Ha csak az egyik (pl. fázis) vezetéket fogod meg, akkor még nem zárul az áramkör, így nem is ráz meg! (Kivéve, ha közben leföldeled magad, mert akkor mégis megráz!)

:D

2012. okt. 24. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
77%
tehát tanulság: ha random belenyúlsz a konnektorba, 33.3% az esélye hogy megb@sz a 220!
2012. okt. 24. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Lehetne hogy olyan válaszoljon aki megértette a kérdés lényegét azaz mi történik a vezetékben amiben van feszültsége ,mi ez a valami ami ott van és váltogatja a polaritását de közben nem végez munkát. Az atomok mit csinálnak ott?
2012. okt. 24. 20:50
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A feszültség nem változik, csak az áram iránya ha megindul. A vezetékben szabad nagy energiájú elektronok vannak amelyek munkát képesek végezni mert a generátor munkát fektetett belé.Ez a feszültség. Egy darab drótban is vannak szabad elektronok de nincs energiájuk.Nincs feszültség!
2012. okt. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Kezdjük talán az egyenfeszültséggel, az egyszerűbb.


Van 2 pont (mondjuk egy szárazelem 2 vége) - közöttük a feszültség azt jelenti, hogy az egyiken elektrontöbblet - a másikon hiány van.

Az elektronok szeretnének átmenni a másik pontra, és közben munkát is tudnak végezni.

Mágneses tér tényleg nincs itt: az elektromos tér a "feszültség".

Természetesen amíg csak ott álldogálnak, azt a villanyóra sem méri.


Munka akkor történik, ha zárod az áramkört: akár a becses kezeddel, akár valami értelmesebb fogyasztóval.

Ilyenkor az elektromos tér végzi a munkát: adott úton mozgatja az elektronokat. Ezt méri a villanyóra és ez rázhat meg téged.

Ilyenkor - mivel mozgó töltés is van - már mágneses tér is lesz.


A váltakozó feszültség annyiban más, hogy ott egy pont körül oszcillálnak az elektronok, de elvileg a villanyóra ezt kiátlagolja és nem méri. Csak azt méri, ami "elvész" közben a dróton és hő lesz belőle.

2012. okt. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Na de ez az hogy valamiért ott elektron többlet van ahogy írod és a 4 essel sem értek egyet , a konnektorban az 50hz es feszültség igen is vátozik ha folyik benne áram ha nem a vezetékről elmondható hogy mp ként 100x 0V azaz nincs benne feszültség de igaz az is hogy 100 x +-230 és 0 V között bármilyen értékű feszültség mérhető.

Vagyis hogy kerülnek oda a pl 20m es vezeték végére a többlet szabad elektronok hogy miután beledugom az ujjamat átvándorolhassanak rám? És mind ezt úgy hogy nem folyt áram és nem volt munkavégzés mivel a feszültség áram nélkül is ott van a vezetékben.

Szóval mi is ez a feszültségnek nevezett jelenség?

2012. okt. 24. 21:35
 7/10 anonim ***** válasza:
43%

A kérdésbe rejtett előfeltevés hamis: folyik áram a vezetékben, hiszen az elektrontöbblet/hiány másodpercenként ötvenszer változik.

De ez az áram igen kicsi, illetve nincs fázisban a feszültséggel.Pl. a terheletlen trafó az jelentősebb áramot jelent a nyitott áramkörhöz képest, de a felvett energiát periódusonként vissza is táplálja, így átlagosan nulla energiát fogyaszt. A vezetéknek van kapacitása és induktivitása is, a kettő arányától függenek a részletek, de ugyanez elmondható rá, hogy a nüansznyi energiát, amit felvesz, vissza is táplálja. A nüansznyi energia egy része a vezeték ohmos ellenállásán hővé alakul, egy másik része szétsugárzódik, de ezek mérhetetlenül csekély mennyiségek - azért nem kell érte fizetni, mert nincs olyan kicsi pénzegységünk.

2012. okt. 24. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi 7 es , megkaptam a választ így már világos ,ez végül is a lorentz erő nem tudásának a hiánya volt részemről.

Vagyis a vezető az mindíg fogyasztó is csak nagyon kicsi az ellenállása ezért nem annyira fűti el az áramot ill rádióullámként sem sugároz magából akkora jelet hogy az számottevő veszteség legyen .

2012. okt. 24. 23:58
 9/10 anonim ***** válasza:
Igen,de hozzátenném, hogy nem csak az ellenállása kicsi, de a kapacitása is: már nagyon kevés többlettöltés hatására eléri a betáp feszültségét, emiatt minimális a nyitott vezetékekben folyó áram.
2012. okt. 25. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A feszültség nem 50Hz, hanem 230V. A Hz a frekvencia mértékegysége, jelen esetben azt szabja meg, hogy másodpercenként hányszor fordulnak meg az elektronok. Csak hogy tisztába tegyük a dolgokat.


Ha az áramkör nyitott, a drót atomjai és elektronjai az ég világon semmit nem csinálnak. Szokás mondani, hogy az áram alatt levő vezeték pontosan úgy néz ki, mint az, amelyik nincs áram alatt, csak más a fogása. Ez gyakorlatilag helyt álló. Ha egy képzeletbeli nagyítóval belenéznénk az áram alatt levő vezetékbe, ugyanazt látnánk, mint abban, amelyik feszültségtől mentes.


Hogy miért jelenik meg a feszültség, azt az egyenárammal jobban lehet szemléltetni. Egy galvánelemnél, ha nyitott az áramkör az történik, hogy megindul a másodperc törtrészéig a kisülési reakció, de ez azonnal le is áll. Mégpedig azért, mert bár a kémiai potenciál megvan és a reakció végbe akar menni, egy nagyon rövid idő után megáll, mert elektrontöbblet vagy -hiány keletkezik. A kémiai reakciók során a töltések kiegyenlítésére (is) törekednek a molekulák elsősorban, és az egyik leginkább elkerülendő folyamat bármilyen reakcióban az, hogy egy makroszkopikus méretű területnek abszolút töltése legyen. Nem létezhet olyan kézzel fogható anyag, aminek van töltése. Így a galvánelemnél nagyon gyorsan beáll egy egyensúly, az elektronok csak éppenhogy el tudnak mozdulni. Tovább nem, mert az több energiába kerülne, mint amennyit a kémiai reakció szolgáltatni tudna. Ha zárod az áramkört, akár a kezeddel, az azért ráz meg, mert az elektronok végre el tudnak indulni, a kémiai reakció végbe tud menni. Ilyen esetben valamilyen szinten nem az áram ráz meg, hanem a reakció által szolgáltatott energia az elektronok közvetítésével. Ezért nem ráz meg, ha a két ujjad közé fogsz egy AA elemet és ezért ráz meg, ha megfogod az autóakkumulátor pólusait - utóbbiban több energia szabadul fel a végbemenő reakcióból.


A hálózati áramnál szinte ugyanez történik. A különbség csupán annyi, hogy az a minimális elektronmennyiség-különbség másodpercenként 50-szer (50Hz) helyet cserél. Ha zárod az áramkört a kezeddel, az elektronok el tudnak kezdeni ide-oda cikázni, "rezegni", mégpedig akkora erővel, amekkora erővel az adott erőmű turbináját hajtja a gőz/víz. Nem a vezeték üt meg, hanem az erőmű. Az elektronok csak mint közvetítő közeg vannak ott. A gyakorlatban persze ezt az erőt lekorlátozzák a transzformátorállomások, de a lényeg szerintem érthető.


Nincs a vezetékben semmi különös, de ha az elektronok észreveszik, hogy szabad az út, akkor megindulnak.


Itt egy illusztráció: [link]


A rúd a vezetéket, a súly a feszültséget jelképezi. Ha kivesszük a támasztékot (=zárjuk az áramkört), a rudat(=vezetéket) a súly(=feszültség) lehúzza, így leesik (=elektronáramlás). A rúd pontosan ugyanúgy néz ki, ha rajta van a súly, mintha nem lenne rajta. Tehát a vezetéknek édes mindegy, hogy feszültség alatt van-e vagy sem. Kis képzelőerővel még azt is hozzá lehet képzelni, hogy a súly kissé meghajlítja az alátámasztott rudat. Ez szimbolizálja az éppenhogy megindult, majd megállt elektronáramlást. A váltóáramhoz képzelj el egy két oldalról kitámasztott függőlegesen állított rudat, amin a súly jobbra-balra ingaszerűen leng.

2012. okt. 25. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!