Mi a magyarázata annak a kísérletnek, amikor vízzel színültig teli pohárra lapot teszünk, és ha azt felfordítja, nem esik le?
Tehát arra gondolok, amikor a poharat teletöltjük vízzel, ráteszünk egy lapot, úgy hogy a víz és a lap között semennyi levegő se legyen.
Mert ma reggel láttam a Discovery-n, hogy ennek a jelenségnek a magyarázatát a víz felületi feszültségében keresendő, míg én úgy tanultam, hogy a légnyomás az oka, hiszen belül nincs, míg kívül van levegő, és légnyomás is, és ez tartja oda.
Hát... A valóság valahol a kettő között található, ha a realitás talaján maradunk.
Amikor lefele fordítod a poharat, akkor a gravitációs erő hatására a folyadék megpróbálna távozni a pohárból. Azonban abban a pillanatban ahogy megindulna a folyadéktömeg nyomásesés következne be a pohár alján (ezesetben tetején), ami visszatartó erővel bír. Ez a jelenség akkor szüntethető meg, ha a nyomásesést pótolni tudnánk, például egy szeleppel a poháron, vagy a lap és a pohár nyaka közötti résen történő levegőbeszivárgással.
Mivel szelep nem szokott lenni a poharakon, így az egyetlen reményt a lap általi tökéletlen felfekvés jelentheti. Akármilyen simára is csiszolod a pohár nyakát és a lapkát, mindig lesznek rajta egyenetlenségek, apró rések a tökéletlen illeszkedés miatt. Itt lép be a víz felületi feszültsége. Ez a jelenség révén képes a folyadék önmaga "betapasztani" a réseket, így kiküszöbölve azt, hogy nyomáskompenzáló indítékkal betóduljon a levegő.
Gondolatban, ahol tökéletesen sima a lap és a pohár nyaka is, akár folyékony héliummal is elvégezhető lenne a kísérlet, mivel nem lenne szükség felületi feszültségre a tömítéshez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!