A foton mi tulajdonképpen?
elektronmágneses sugárzás és részecske is egyszerre.
Olvasd el ezt a cikket..(bár nekem se világos) hátha te okosabb leszel tőle. (Schrödinger macskája elmélet)
mert nem kézzelfogható.
a foton egy absztrakció. ez a fogalom azt jelenti, hogy valamit, aminek sok tulajdonsága leegyszerűsítünk csak azon tulajdonságaira, amik számunk éppen fontosak. (pl. amikor egy golflabda repülését vizsgáljuk, nem fontos, hogy milyen színe van, tehát azzal nem foglalkozunk)
van egy fénynek vezett dolog. látjuk, tapasztaljuk stb. ennek vannak viselkedés fajtái. pl. amikor megy innen oda, vagy éppen odaér valahova, vagy éppen belecsapódik valamibe stb.
ezek a viselkedések nagyon bonyorultak önmagukban is, ha meg egyszerre nézzük az egészet akkor teljesen kiakasztó. viszont a tudósok rájöttek arra, hogy néha részecskének, azaz kicsi golyónak, azaz fotonnak néha meg hullámnak tekintik a fényt, akkor az egyes vielkedések sokkal könnyebben magyarázhatóak.
Erre mondták, hogy a fénynek kettős természete van. néha ilyen, néha meg olyan.
Összefoglalva nincs olyan, hogy foton. Van a fény ami néha mintha foton lenne. De nem az.
12:01: A Schrödinger macskája egyrészt nem "elmélet", hanem gondolatkísérlet, másrészt semmi köze a fotonhoz.
A foton egy h*f energiájú energiakvantum ("adag"), ahol h a Planck-állandó, f az adott fény frekvenciája.
Definiálom:
>>>A 'foton' egy elvont fogalom, amit a fizikusok azért használnak, hogy megkönnyítsék az elektromágneses kölcsönhatásról való beszédet és gondolkodást.
Ha így gondolsz rá, akkor szerintem jobban megérted. A szemléletessé tevési kísérletek, hogy vannak fotonok, amik energialövedékek vagy fénygolyók, csak összezavarják az embert.
"terjedés közben sugárzás, kölcsönhatás közben anyag"
Hát igen, ide vezet, ha szemléletessé akarják tenni azt, amit nem kellene...
A foton részecske és hullám. (Nem anyag és sugárzás, hanem részecske és hullám). Ezt pedig megint csak nem úgy kell megpróbálni megérteni, hogy valami amikor repül, akkor hullámzó vonal, amikor becsapódik, akkor meg már puskagolyó, mert aki ezzel erőlteti az agyát, az csak rejtélyesnek fogja találni ezt az egyébként egyáltalán nem rejtélyes dolgot.
Az, hogy a foton részecske is és hullám is, így értendő:
>>>részecske- és hullámtulajdonságokat is mutat bizonyos körülmények mellett. Tehát pl. elhajlik, interferál, de nyomása is van stb. stb.
Nagy-nagy kár, hogy az "ismeretterjesztő" könyvek és filmek, meg sok tanár misztifikálja ezeket a témákat. Azt szuggerálják szegény publikumba, hogy itt nagyon-nagyon furcsa, rejtélyes és érthetetlen, paradox dolgokról van szó. Pedig csak el kellene szakadni a szemléletességtől (aminek nincs helye a mikrofizikában), és máris könnyen érthetőek lennének ezek.
"Ez jól hangzik, de nem valami kézzelfogható."
Le kell mondanod a kézzelfoghatóságról az érthetőség érdekében. Fénysebességgel mozgó és nanométeres méretű objektumok sosem lesznek kézzelfoghatóak. De érthetőek és megismerhetőek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!