Mi az a fekete lyuk? Hol és miért van?
Vörös szuperóriások pusztulása után maradnak vissza. A vörös óriásnak tehát nagyon nagy tömegűnek kell lennie (a mi Napunk törpecsillag, szóba sem jöhet.)
Maga egy fekete lyuk nem nagyobb pár tíz kilométernél. Gravitációs mezeje viszont nagyon erős. Az általános relativitáselmélet szerint ilyen mező mellett a tér már látványosan "görbül", de ezt elég nehéz elképzelni. (Tudod, a fényt sem engedi ki.) Helyzetére következtetni lehet az anyagból, amit magához vonz és elnyel. Nem tud megtelni, bármit beszippant. Egy Föld méretű bolygót borsószem nagyságúra képes összepréselni.
A fekete lyuk egy fogalom, aminek tényleges - földi körülmények között elképzelt - lyukhoz semmi köze.
A lényeg, hogy az univerzumban minden anyag bocsát ki magából valamilyen jelet, amit máshol érzékelni lehet. Fényt, hőt, rádióhullámot, vagyis részecskéket és különböző rezgésszámú hullámokat. Tudjuk, hogy az anyagnak gravitációs mezeje van, ami azt jelenti, hogy más anyagot vonz magához (és fordítva). Bizonyos csillagászati helyzetekben az anyag annyira összesűrűsödik, hogy nagy gravitációs mezeje elkezdi magához vonzani az apróbb anyagcsoportokat. Bizonyos idő után akkora tömege lesz, hogy a vonzás drasztikus méreteket ölt, és mindent (részecskét, hullámot), ami elég közel kerül hozzá, odavonz, miközben egyre sűrűbb lesz.
A dolog pikantériája, hogy emiatt a külső megfigyelő (mondjuk mi) arról a térrészről egyszer csak nem kap több jelet. Mivel jelek a térből többé kevésbé mindenhonnan érkeznek, ezért az ilyen térrészeket lyuknak nevezték el, jelezve, hogy ez ahhoz hasonló. Körülbelül úgy, hogy egy lyukról azt mondhatjuk, körülötte anyag van, ott meg semmi. A fekete lyuk körül érkeznek jelek, onnan meg semmi. Ebből az is következik, hogy elég nehéz megmondani, hogy mi történik a belsejében. Mindenféle elképzelések vannak, amiket nem lehet megcáfolni, mert nincs onnan információ. Akkor tudunk majd valamit mondani, ha találunk egy olyan térrészt, ahol éppen - mondjuk - felrobbant egy fekete lyuk, és erre rá is jövünk. Ma még keresgélünk.
A feketelyuk egy olyan égitest, aminek a felszínére vonatkoztatott szökési sebessége nagyobb (vagy egyenlő) a fény sebességével. A méretét az eseményhorizont méretével jellemzik, noha valószínűleg jóval kisebbek ténylegesen
Azért van mert kialakult (De úgy filozófiai értelemben nincs célja a létezésüknek), és általában a nagytömegű csillagok halálakor alakul ki. Így azon csillagok helyén van(nak), ahol kialakul(tak) (Ezek tipikusan 3-1000 naptömegűek). Aztán a galaxisok középpontjában (vagy attól nem tulságosan távol) is találni belőlük. Ez utóbbiak már kicsit nagyobbak a csillagból kialakultaknál (tipikusan néhány fénynap átmérőjű, és néhány millió, milliárd naptömegű objektumok. Ezeken kívül vannak még kóbor feketelyukak, de azok ritkák, és nem is nagyon lehet észrevenni őket érthető okokból.
A legkisebb ismert feketelyuk a IGR J17091-3624 jelű, Földünktől kb 16000-56000 fényévnyire rója köreit a galaxisunk középpontja körül.
A legnagyobb ismert feketelyuk a NGC3842 galaxis közepén lévő szupermasszív szörnyeteg a maga 10 milliárdnyi naptömegével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!