Várhatóan meddig tart ki a Földnek a teljes olajkészlete?
Itt egész érdekes kis statisztikák vannak. Érdemes végigfutni rajtuk, van pár elég megdöbbentő köztük. Ám az ami a témába vág, az a "Days to the end of oil" megnevezésű sor, miszerint 15042 napra elegendő a Föld olajkészlete, ami még úgy nagyjából 41 év. Azt viszont meg kell említeni, hogy ezt az értéket az olajfogyasztás jelenlegi üteme mellett számolták ki. Bármikor jöhet egy esemény, aminek hatására megnőhet az olaj iránti kereslet és akkor ez a 41 év hamar lecsökkenhet.
Dante
Nem csak a fogyasztáson múlik.
Mindig találunk majd újabb olajkészletet, amely kisebb, rosszabb minőségű vagy nehezebben kitermelhető, mint az eddigiek.
A készletek akkor fognak "elfogyni", amikor a levegőből és a vízből olcsóbb lesz olajat vagy más alapanyagot készíteni (atomenergiával, természetesen), mint felhozni 600 km mélyről a föld alól.
Ebből persze az is következik, hogy ebből az olajból már nem fogunk olajkályhát vagy benzines autót működtetni. Az aranynál biztos drágább lesz.
Csak vegyipari célokra fogjuk használni, alapanyagnak.
"a Földnek az erőforrásai előbb-utóbb végleg kiapadnak"
Persze, egyértelmű. De a szén és az urán még kitart (a mai ütem mellett) pár ezer évig, a víz pedig még pár millió évig (fúziós erőmű). Ha elfogyna, még mindig itt van a többi bolygó.
Csak közben egyre kevésbé lesz élhető a Föld.
Annyira az olajra, és olaj alapú dolgokra épült a társadalmunk hogy iszonyat nagy gazdasági visszaesést fog eredményezni a megfizethetetlenségig dráguló olaj. Elég ha csak az élelmiszeriparra (pl műtrágya hiánya) gondolunk, és a növekvő számú emberiségre. A megújuló források hatásfoka pedig töredéke a fosszilis energiahordozókénak.
Itt van pár jó írás a témában:
Első nagyon jó a link.
Második 600km mélyről (15km a földkéreg) nem fognak fölhozni, onnan max geotermikus energia jöhet.
De értettem a "hasonlatokat" igen már évtizedek óta egyre nehezebb az olajhoz jutni. Régen a sivatagban a kapavágásra magától spriccolt föl, manapság már mindenütt szivattyúzni kell, fúrótornyokat építeni (a hibernia jégálló fúrótorony 11Milliárd dollárba került egy akkori áron 22milliárd dollárt érő olajkészletre) illetve az olajpalából kipréselni az olajat. Ennek költségét velünk fogják megfizettetni.
Abban is igazad van hogy a technológiák fönntartására fogják csak fölhasználni, nem elfüstölésre mert arra túl drága lesz. Ez kb 15-20 év múlva be is következik tehát a klasszikus értelemben vett dízel/benzin személyautózásnak kb 15 éve van hátra, vagyis aki most vesz pl hibridet még épp ki tudja használni az élettartamát. Persze a gazdagok sportkocsijaiba akkor is fog jutni még. :(
A bio üzemanyagok sem megoldás, nagyobb földterület kellene a jelenlegi autó állomány ellátására mint ami művelhető van és megdrágítja az élelmiszereket is, maximum a hulladék újrahasznosításból előállított üzemanyagokról lehet szó. (használt sütőolaj, penészes kukorica, fuzáriumos búza...)
Harmadik a műtrágya nem olajból készül (légköri nitrogént és energiát használnak hozzá) És a megújuló energiaforrások hatásfokáról vitatkoznék, illetve pontosíts mire értetted, mert pl egy szén olaj gáz atom stb...erőműnek a hatásfoka a bevitt anyag energiasűrűsége per a kiadott energia mennyisége (fosszilis erőműből ilyetén mód még 50%-nál jobb hatásfokút senki nem épített). A mai gépjárművek is csak olyan 30% körül vannak. És ebben még nincs benne a kibányászás szivattyúzás szállítás energiaköltsége sem! Az atomé 80% körüli.
Egy megújulónál (szél, víz, nap..) viszont nekünk nem kell bevinni semmit sem, tehát ha így nézzük a hatásfokuk VÉGTELEN nagy. Ha azt is nézzük hogy a bejövő szél víz nap -ból mekkora mennyiség hasznosul akkor már lehet hatásfokról beszélni az elérhető árú napelemek kb 15%-hatásfokukkal a legrosszabb hatásfokúak ezek közül. Ennél csak jobb a napkollektor, szélturbina. Az egyik legjobb pedig egy napkémény -nek keresztelt alkalmazás amely az egyetlen éjjel is működő naperőmű típus! Illetve nagyon jók még a tükörrendszerrel olajat vizet sót melegítő rendszerek is. Sajnos ezek hatásfokára nem találtam eddig jó linket az olajra itt van egy:
Mivel a napkéményt meg sem említi ez a cikk arról is itt van pár link:
Ha ezt ma valaki megbízhatóan tudná, alapvetően megváltozna a gazdasági gondolkodásmód és a trendek. Éppen ezért sokaknak érdekük, hogy azt a látszatot keltsék, mintha ők tudnák. De ez nem igaz. Annyi ismerete nincs még az emberiségnek. Minden eddigi konkrét jóslás, ami mérhetővé vált, hibásnak bizonyult.
Igen, a manipuláció világméretekben folyik. A manipulációt mindig a pillanatnyi lehetőségek és érdekek szabják meg, ezért módja, tartalma folyamatosan változik.
A "a Földnek a teljes olajkészlete" a Föld várható életkorának a végéig.
Sajnálom, de ez van. Most nincs kedvem részletezni, hogy miért állítom ezt, de legyen elég, ha annyit kérdezek vissza: Szerintetek mennyi olaj maradt vissza a "letermelt" (!?) olajmezőkben?
Nem szeretnék belemenni a "százalékos" adatokba, ezért csak még annyit: Megéri-e kitermelni a "lenn lévőt", ha a befektetett energia két hordó olaj egyenértékű a felhozott egy hordóért?
dellfil
"Várhatóan meddig tart ki a Földnek a teljes olajkészlete?"
Nagyon sokáig, de várhatóan az évszázad közepéig biztosan olaj lesz a legfőbb energiaforrás.
Ez a cikk mindent elmagyaráz:
Egyre több mezőt fedeznek fel (nem konvencionális) és a már kimerültnek hitt mezőket is egyre nagyobb mértékben aknázzák ki az új technológiáknak köszönhetően. A peak oil egy marhaság, egy vallás!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!