Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi szigetel jobban? Vákuum,...

Mi szigetel jobban? Vákuum, vagy mondjuk argon gáz?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a modern nyílászárók, pl műanyag ablakok közötti részt argon gázzal töltik fel. Én viszont úgy tudtam, hogy a vákuum a legjobb hőszigetelés mert nincs közeg amin keresztül áramolhatna a hő.. akkor mégis miért argon gázzal töltik fel? miért nem csinálnak inkább vákuumot az ablakokban?


Illetve a thermoszokban vákuum van nem?



2012. szept. 25. 21:10
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
a vákuum lenne a legjobb hőszigetelő "közeg" az ablakok közé. de két üveglap nem bír el ekkora nyomást. inkább úgy oldják meg, hogy kiszivattyúzzák a levegő egy részét közülle majd argonnal töltik meg. :)
2012. szept. 25. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
értem, köszi :) és gondolom azért argon gáz, mert annak biztos rosszabb a hővezetési képessége (jobban szigetel) mint az oxigén, ugye?
2012. szept. 25. 21:32
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A kripton gáz szigetel a legjobban, az argon a második.
2012. szept. 25. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Újabb kérdés :) akkor miért nem kriptont használnak?
2012. szept. 25. 23:40
 5/9 anonim ***** válasza:
Használják a Kriptont is!
2012. szept. 26. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Össze kell hangolni a hőszigetelő képességet és a felhasználási költséget. Nagyobb, tőkeerősebb cégek használhatnak jobb és drágább megoldásokat is. Amíg van rá vevő.
2012. szept. 26. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

A vákuum egy érdekes dolog, mert a hővezetőképesség a levegő ritkításával nem arányos, hanem sokáig változatlan, aztán hirtelen leesik. A hőszigeteléshez akkora vákuum kell, amit garázscégek nem tudnak előállítani.

A másik probléma, hogy a légnyomás négyzetcentinként egy kiló súlyt jelent, tehát távtartókat kell tenni a síküveg közé, hogy ne roppanjon össze, azok meg lerontanák a hőszigetelést.

A termosz azért bírja a vákuumot, mert az ívelt felület sokkal jobban bírja a nyomást.


Ahogy az előző hozzászóló is írta, az ár-érték arány miatt argon a töltet.

Amúgy az ablakcsere a jelenlegi árak mellett nem éri meg - többet hoz a műanyag ablak árának kamata, mint a megspórolt fűtési költség. Akkor értelmes a beruházás, ha

-a fokozottabb hangszigetelésre is szükség van

-a faablakok 3-6 évenkénti mázolásával járó felfordulást el akarjuk kerülni

-az ablak cserére szorul, mindenképpen sokat kellene költeni rá.

2012. szept. 26. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
100%
Teljesen egyezek az előttem szólóakkal, még csak annyit tennék hozzá, hogy teljes vákuumot nem lehetne létrehozni, fontos megemliteni, hogy ezeket az ablakokat bevonják reflektiv réteggel, ami a sugárzással terjedő hőt visszatükrözi. Mert ugye a hő vezetéssel, áramlással és sugárzással terjed. A sugárzást még vákuummal se lehetne megakadályozni, ezért alkalmazzák a reflektiv "fényes" felületet. Az argon és kriptongáz előnye, hogy nem tartalmaz vizgőzt, és nagy hőmérsékletkülönbségnél az ablaküveg nem fog bepárásodni. Ami a víz kondenzálódása miatt történik.
2014. szept. 12. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Nagyobb hangstúdiókban előfordul a hangszigetelő tulajdonságai miatt vákuumos üveg, de az igencsak erősített üveg, amit kifelé hasasodóra nyomnak össze, és a vákuum húzza összébb. Eléggé macerás összerakni.
2016. okt. 27. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!