Kettős-rés kísérlet, szájbarágósan elmagyarázná valaki, hogy mitől érdekes ez a kísérlet?
Elég jól elmondja, szeritem a legjobban: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=IsI..
Mj:
Szerintem érdemes megnézni a videót nem csak ettől a résztől kezdve.
Én személy szerint nagyon bízom abban, hogy csak a kamera jelentléte befolyásolta a kísérlet eredményét.
Abba bele sem merek gondolni, hogy mi van akkor, ha az elektron tényleg "észlelte", hogy figyelik.
Andi
@19:02-es ha megnézted volna a videót amit linkeltem akkor tudhattad volna hogy a kísérletet sikerült úgy elvégezni hogy nem zavarjuk meg az elektront, kristályt raktak a 2 lyuk elé ami kelt egy elektron párt amely összefonódott állapotba kerül az eredeti elektronnal, egy teljesen másik hermetikusan elzárt szobába meg vagy elvégzik a mérést az elektron páron vagy nem, úgy elzárták hogy fizikai kölcsönhatás ne érvényesülhessen, úgy csinálták hogy a kölcsönhatásnak fénynél gyorsabban kellene terjednie ... csupán a mérés megléte vagy nem megléttől függ hogy a 2 fajta kép közül melyik lesz.
Sőt megcsinálták a késleltetett-választásos kétrés kísérletet ami abból áll, hogy nem nézték meg az ernyőn keletkezett képet, az elektron összefonódott párját keringtették egy napig majd döntöttek hogy végrehajtják-e rajta a megfigyelést (mérést). Ettől a döntéstől függött hogy egy nappal ezelőtt a 2 közül melyik kép keletkezett.
Nem csak elektronra próbálták ki.
Ezt nem hangzott el az előadáson, de ez a jelenség galaktikus méretekbe is működik. Ez az ún. Intergalaktikus késleltetett-választásos kísérlet
részletek : [link]
Döbbenetes ...
A részecskék sokszor a részecskék állapota, létezése, nem létezése, helye ... egy szuperponált állapotba van, egyszerre van a létezés és nem létezés állapotába, a megfigyelés pillanatában áll be egy jól meghatározott állapotba.
A kísérletet azért csinálták meg mert ez jön ki a kvantumfizikai modellekből, ezt annyira eltér a világról alkotott eddigi képünktől hogy felmerült a gyanú hogy hibás a kvantum fizikai modellünk,hogy kísérletekkel igazoljuk hogy hol lehet a hiba, és az jött ki hogy pontosan úgy történik ahogy a modellekből előre kiszámolták.
Egyébként a kettős-rés kísérletet az évszázad legszebb kísérletének nyilvánították. Az elkövetkező évszázadba vagy évszázadokba nagy valószínűséggel fontos technikai fejlődés köszönhető majd erre a tudásra alapozva, pl kvantumszámítógépek melyek egy jelentős minőségi ugrást fognak jelenteni a mai Neumann-elven működő számítógép generációkhoz képest.
Nem alaptalanul állíthatom , hogy a kettős-rés kísérlet nagyon szépen demonstrálja a tudat hatását az anyagra.
Tudom megnéztem :D de csak annyit ahány mp-nél kezdődött a linkelt video. ezt viszont a videonál sem értettem:
"Sőt megcsinálták a késleltetett-választásos kétrés kísérletet ami abból áll, hogy nem nézték meg az ernyőn keletkezett képet, az elektron összefonódott párját keringtették egy napig majd döntöttek hogy végrehajtják-e rajta a megfigyelést (mérést). Ettől a döntéstől függött hogy egy nappal ezelőtt a 2 közül melyik kép keletkezett."
de ha előre megnézik ahogy becsapódnak, akkor látnak egy képet, és ha megmérik az elektron másik párját, akkor az elsőnek a képe nem változhatna, nem?
"de ha előre megnézik ahogy becsapódnak, akkor látnak egy képet..."
Ha előre megnézik a keletkezett képet akkor megzavarták a késleltetett-választásos kísérletet. Ez amit írtam akkor igaz, ha előre nem nézik meg.
Ez elég félreérthetően fogalmaztam:
"Nem alaptalanul állíthatom , hogy a kettős-rés kísérlet nagyon szépen demonstrálja a tudat hatását az anyagra."
Igazából sehol nem láttam pontosan definiálva a tudat szó jelentését. Itt nem feltétlenül emberi tudatról van szó, a kísérlet "tudja" hogy megfigyelik. Nem az a lényeg, hogy az emberi megfigyelés változtat a dolgokon, hanem, hogy bármilyen "megfigyelő" amit a rendszerbe juttatnak, befolyásolja az eredményt, de nem lehet tudni, hogy hol az ok-okozati viszony, amire a kísérlet reagál. Emiatt mondják néha úgy mintha a kísérlet "tudná" hogy figyelik, de ezt a "tudást" nem hétköznapi értelemben kell venni, és a kvantummechanika nem állítja hogy az ember tudata van valamilyen hatással a valóságra.
A kvantumkísérletek eredményét nem a mi tudásunk(választásunk) változtatja meg, hanem a mérés ténye. A mérőeszköz az az embertől független és a változást ennek a jelenléte okozza. Valószínű nagyobb űr van a valós világ és a gondolkodásunk között mint gondoltuk.
Mi a hülyeség?
A kísérlet pl. a szadista vágyak kielégítésére lenne jó.
Az eredeti kvantumfizikai probléma megoldásában nem jutnánk előrébb semmivel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!