Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gravitáció a sűrűségtől,...

A gravitáció a sűrűségtől, vagy a tömegtől függ?

Figyelt kérdés

Úgy értem vegyünk két azonos tömegű testet és nézzük meg melyiknek nagyobb a gravitációs mezője. Voltak-e ilyen irányú kísérletek, vagy ez eddig senkinek eszébe se jutott?


És, ha már itt vagyunk. Az időtelésének sebessége a tömegtől, vagy a gravitációs mezőtől függ? (Azért itt kérdezem, mert ha válasz az alapkérdésemre az, hogy van eltérés az azonos tömegű testek között, akkor ez is érvénybe lép.)



2012. szept. 1. 21:53
 1/9 anonim ***** válasza:
A gravitációs erő a tömegtől függ.
2012. szept. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Eisten szerint a gravitáció a tér időre gyakorolt hatása.

Vegyünk egy gumi lapot ez a tér idő 2d-s síkja erre ráteszünk egy testet az meghajlítja ha melléje rakunk egy kisebb tömegű testet akkor az a nagyobb tömegű test felé megy ez oda vissza igaz tehát a gravitációs erő a test tömegétől függ. ebből adódóan ha azonos tömegű testeket helyezünk a gumilapra akkor nem történik semmi mert azonos mértékben hajlítják meg a teret/gumilapot.

idő-s dolgot inkább passzolom.

2012. szept. 1. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően tényleg a tömegtől, tehát a nap sűrűségétől (így térfogatától is) független, hogy itt mekkora hatást gyakorol ránk, akár egy öklömnyi méretű fekete lyuk is lehetne, a Föld ugyan ezen a pályán keringne körülötte. Ezért szokták a számításokban pontszerűnek tekinteni azokat.


Ha viszont a felszíni gravitációról van szó, ott már függ attól, hogy a tömeg mekkora térfogatban összpontosul. Ugyanakkora tömeg kisebb térfogatban ugye nagyobb sűrűséget és nagyobb felszíni gravitációt jelent.

2012. szept. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
38%

A 2. válaszoló teljesen pite, és a 3. második fele sem igaz.

A tömegtől függ.

2012. szept. 1. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Minden nap tanul valamit az ember, én készen állok meghallgatni miben is tévedtem.
2012. szept. 1. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Ha felszíni gravitáció alatt azt érted, hogy mondjuk engem mekkora erővel vonz a Föld, akkor az érzéketlen arra, hogy a Föld van alattam, vagy egy nagy sűrűségű, de kis térfogatú valami, a Föld tömegközéppontjában. Ugyan akkora erőt fejtene rám ki az utóbbi is.
2012. szept. 1. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez attól függ, mekkora a távolság a két test között, amiket vizsgálsz. Ha olyan messze vannak egymástól, hogy pontszerűnek tekinthetőek, mert a távolságuk jóval nagyobb, mint bármelyikük mérete, akkor a köztük fellépő gravitációs erő irányát és nagyságát egyértelműen meghatározza a tömegük.

Csakhogy amint közelebb haladsz, ez meg fog változni. Mikor már valamelyik test mérete összemérhető a távolsággal, akkor a sűrűség sem lesz mindegy. Pontosabban nem is a sűrűséggel lesz baj, hanem a tömegeloszlással: ha valahol inhomogenitás van, nagy tömegű részek vannak az egyik testben (mondjuk szép, nagy, fémtartalmú szikladarab egy egyébként könnyű, kis sűrűségű aszteroidában), akkor a gravitációs erő iránya már bizony nem lesz mindenütt egyértelmű. Nagy általánosságban a közös tömegközéppont felé mutat, de a nagy tömegű darabok kicsit "elhúzzák".

Ha gömb alakú objektumról beszélünk, akkor a felszínén mérhető gravitációs erő összefügg az átlagos sűrűségével. Két azonos tömegű bolygó esetén a kisebb sűrűségű felszínén kisebb a gravitációs erő, pusztán azért, mert a felszíne messzebb van a közös tömegközépponttól. Ha meg a bolygó belsejében jársz, akkor igencsak érdekesen változhat a gravitációs erő iránya (lefelé fog az mutatni, csak nem mindig tökéletesen lefelé) és nagysága (lehet akár 0 is).

2012. szept. 1. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

# 6

Igen, ezt tárgyaltam a hozzászólásom első részében és ez nem magyarázza mi a hiba a másodikban. A # 7-es válasz vége pedig ugyanazt írja le, mint az enyém második része, csak pontosabban.

2012. szept. 1. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Jah, hogy pusztán arra céloztatok, hogy a gravitációs erő a távolsággal csökken? Mert ez valóban igaz.
2012. szept. 2. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!