Mi történik ha valaki túl sok antibiotikumot vesz be?
Láttam egy interjút,ahol egy kreacionista vitatkozott egy darwinistával az élet kialakulásáról.Nem éretettem meg mindent,mert angolul volt,de a darwinista azt kérdezte a vitapartnerétől,hogy tudja-e ,hogy miért nem lehet túl sok antibiotikumot bejuttatni a szervezetbe,és azt mondta,hogy maga a folyamat bizonyítéka az evolúcióelméletnek,erre pedig a kreacionista válaszolni se tudott.
Szóval az érdekelne,hogy tényleg mi történik ilyen esetben,és ez miért bizonyíték?
Ha túl sok antibiotikumot használunk, a vírusok sokszor találkoznak velük, és gyorsabban mutálódnak. (A baktériumokat, mint tudjuk, a penicillin kinyírja.) Az antibiotikumok kifejlesztése időbe telik, és egyre inkább kezd probléma lenni, hogy egyes vírusok már a legerősebb antibiotikumokra is kezdenek rezisztensek lenni. Ez tulajdonképpen evolúció "kicsiben".
//Csak megjegyzésként: ez úgy zajlik, hogy minden organizmus egymáshoz felépítésben közel álló egyedei (mondhatjuk fajnak is, de ebbe könnyű belekötni) alapvetően hasonlóak, de mint másak, mint mi, emberek. Apró dolgokban mind eltérő genetikával rendelkezünk. Vegyük a csótányok esetét! Az egyik évben kiirtjuk őket csótányirtóval. Valójában lesz 1-2 olyan egyed, aminek a genetikája véletlenszerű változásai miatt éppen erre a szerre ellenállóbb lesz a társainál. A többi megdöglik, ez megmarad, majd ez kezd el szaporodni a következŐ évben, minekutána az utódai is immunisak lesznek a csótányirtóra. Na, ez játszódik le a vírusoknál is. (És ezért mondják, hogy egyetlen vírus nem lenne képes kiirtani az emberiség 100%-át, mert olyan sokan és sokfélék vagyunk.)//
Remélem, segítettem! :)
(Ha valamit kevertem a vírusokkal és a baktériumokkal az elején, elnézést.)
"Ha valamit kevertem a vírusokkal és a baktériumokkal az elején, elnézést."
Igen, egy kicsit összekeverted. Az antibiotikumok a bacilusok ellen hatnak. De alapvetően jó a magyarázat.
Színhülyeség.
"Ha túl sok antibiotikumot használunk, a vírusok sokszor találkoznak velük,"
Az antibiotikumok baktériumok ellen hatásosak, a vírusok oda se bagóznak rájuk.
"és gyorsabban mutálódnak. "
A kérdés az volt, hogy egyszerre miért nem lehet sok antibiotikumot beadni valakinek, nem az, hogy évtizedek alatt hogyan evolválnak a kórokozók.
"A baktériumokat, mint tudjuk, a penicillin kinyírja."
A penicillin is antibiotikum. Ráadásul a sima penicillin már alig hat valamilyen bacira, igazából csak a szifilisz ellen használják magában, az összes többi baci ellen valamilyen más antibiotikum kell, vagy a penicillinszármazékokat klavulánsavval együtt kell adni. (A klavulánsav gátolja a béta-laktám antibiotikumokat lebontó béta-laktamáz enzimet, így a penicillin rezisztens baktériumokra is hat valamennyire.)
Amúgy a vitában vélhetőleg arra gondoltak, hogy ha valaki túl sok antibiotikumot vesz be, akkor magát is lemérgezi vele, ugyanis a mitokondriumaink tulajdonképpen endoszimbionta mitokondriumok leszármazottai, mint ilyeneket a baktériumokra ható antibiotikumok ugyanúgy irtják, mint a kórokozókat. Ugyanis saját genomjuk van, saját, baktériumszerű, intron nélküli génekkel, más genetikai kódrendszert használnak, mint a magi genom, saját fehérjeszintetizáló rendszerük is van, de ezek a riboszómák véletlenül sem olyanok, mint a sejt többi részében találhatóak, hanem olyanok, mint egy baktérium riboszómái.
Viszont a fehérjeszintézishez szükséges géneken kívül összesen 13 fehérjekódoló gént tartalmaz, ellenben a működéséhez kb. háromezer fehérje szükséges, a többi kétezerkilencszáznyolcvanhét gén a magi genomban található.
Úgy jött létre, hogy egy baktérium szimbiózisba lépett egy eukariótával és a mai napig létható ennek a nyoma. (Ugyanígy jöttek létre a növények zöld színtestjei is.) Nagyon nehéz lenne megmagyarázni, hogy egy teremtő miért ilyen nyakatekert módon teremtene mitokondriumot, főleg azért, mert többfélét ismerünk, az emberi fejtetű mitokondriális genomja például egy tucat minikromoszómán található, a Microsporidia csoport mitokondriumainak pedig teljesen eltűnt már a saját genomja, a működéséhez szükséges összes gént a magi genom kódolja (Mitoszómának is nevezik.), tehát nyilvánvalóan nem csak így lehet mitokondriumot működtetni, mint ahogy az ember teszi.
Tehát a mitokondriumon nem látszik, hogy teremtett lenne, legalábbis én semmilyen logikát sem ismerek, ami alapján megmagyarázható lenne, miért ilyet teremtett volna egy értelmes lény. Ellenben az evolúció tökéletesen magyarázza a mitokondrium jellegzetességeit, éppen a fent leírt módon, egy endoszimbiontának indult, aztán a genomja egy része átkerült a sejtmagba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!